‘Ortak Yapım’ projesi kapsamında, Zorlu PSM’nin üstlendiği ‘Kum Zambakları’, Yeşim Özsoy’un zihin açıcı metni ve Mark Levitas’ın ilham verici rejisi ile hafızalara kazınan bir oyun. İklim krizi ile paralel olarak ilerleyen ve düğün dansını evliliğin bütününe yayılan bir performans olarak yerleştiren Kum Zambakları’nı bu sezonun ‘kaçırılmaması gerekenler listesine ekleyin’ derim.

Kum Zambakları
Kum Zambakları | Fotoğraf: Zorlu PSM 

Pandemi kısıtlamalarını geride bırakırken yeniden mümkün olduğunca çok ve ‘iyi’ oyun izleme telaşına düştüğüm bir bahar yaşıyorum. İstanbul şartlarında zaman kısıtlı ve seçenek çok fakat ‘Yeşim Özsoy’ imzası her zamanki gibi tercihi kolaylaştırıyor. Tiyatro Kooperatifi’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Özsoy  yazar, yönetmen, oyuncu ve GalataPerform’un kurucusu. Başlattığı ve yönettiği Yeni Metin Projesi ile 2009 yılından beri tiyatro alanına yeni oyun yazarları ve yönetmenlerinin kazandırılmasına katkı sağlıyor.

Kum Zambakları
Kum Zambakları | Fotoğraf: Zorlu PSM 

Ne mutlu bana ki, ben de kendisini 2010 yılında GalataPerform Görünürlük Projesi kapsamında katıldığım Yeni Metin Yeni Tiyatro Oyun Yazarlığı Atölyesi ile tanımış, bu atölye süresince yazdığım ‘Yarım Kilo Kuzu’ adlı oyunla Ceren Ercan’ın fark yaratan dramaturjisinin ve Mark Levitas’ın görülmeyeni görünür kılan rejisinin bir parçası olmuştum. Her biri yıllar geçtikçe çok daha değerli işlere imza atan bu üç isim, birlikte ve ayrı olarak birbirinden ilham verici işleri hayata geçirmeye, bugünün metnini ufuk açıcı buluşlarla sahnelemeyi başarıyor. Tiyatro alanında yeni oyun üretimine destek sağlamak amacıyla pandemi döneminde hayata geçirilen Ortak Yapım projesinde de onlara rastlamak elbette şaşırtıcı değil.

Zorlu PSM İmzalı Bir ‘Ortak Yapım Projesi’

Yeşim Özsoy | Fotoğraf: Volkan Erkan

BKM, DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM işbirliği ile düzenlenen Ortak Yapım Projesi’nde 10 yeni yapımın ülkemiz tiyatrosuna kazandırılması amaçlanmış, açık çağrı ile beş oyun seçilmiş ve ayrıca birer oyun yazmak üzere beş yazar davet edilmişti. Proje kapsamında Ceren Ercan “Beni Sakın Yumruklardan’’ adlı oyunu ve Yeşim Özsoy ise Kum Zambakları’nı hayata geçirdi. ‘’Beni Sakın Yumruklardan’ı maalesef henüz izleme şansı bulamadım fakat Mark Levitas rejisi ile sahnelenen ‘Kum Zambakları’nı yakaladığım için son derece mutluyum.

Kum Zambakları: Sahnelenmiş Bir Şiir

kumzambaklari_zorlupsm_14_03_2022_15
Kum Zambakları | Fotoğraf: Zorlu PSM

Yapımını ZORLU PSM’nin üstlendiği Kum Zambakları, bana göre düz bir metinden çok metaforların akışına kapılacağınız bir şiir. Bu ‘sahnelenmiş şiir’ seyircisinden dikkat ve hassasiyet bekliyor, karşılığında ise ilişkilere dair bir yüzleşme sunuyor. Düğün dansının evliliğin bütününe yayıldığı bu iki kişilik performansta, çiftin yüzündeki otomatikleşmiş yalancı ifade ‘gülümse annenler izliyor’ ile akrabalık ilişkilerine ince bir selam verirken, dans yara bere içinde devam etse de orta yaş krizinin de etkisiyle ritim aksıyor, ‘tamam mı devam mı derken’ dış ses iklim krizine, nesli tükenen hayvanlara dair uyarıyor , ‘beyaz mercanların ölüm anındaki güzelliği’ni, ‘koruma altına alınan narin kum zambakları’nı vurguluyor. Böylece izleyiciye etkisi çok uzun süre devam edecek olan bir ‘anlamlar bütünü’ kalıyor.

Kapak Fotoğrafı: Zorlu PSM

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Kadıköy Boa Sahne