Depresif ve zor zamanlar yaşayan Victor (Daniel Auteuil) ve onun hikayesine odaklanan, komik ve dramatik öğeler ile zamanda yolculuk fikri sunan Yeni Baştan (orijinal ismi “La Belle Époque”); aşk, sevgi, paylaşım, ilerleyen teknoloji, eskiden kopamamak ya da günümüze adapte olamamak gibi birçok kavram hakkında izleyicisini düşündüren bir film. Oldukça keyifli ve kalite bir iş olan Yeni Baştan’dan biraz daha detaylı bahsetmek istiyorum. 

Yeni Baştan (La Belle Époque)
Yeni Baştan (La Belle Époque) | Fotoğraf: Bağımsız Sinema

Film, ana hikayesini Victor ve Marianne (Fanny Ardant) isimli çiftimiz üzerinden anlatıyor. Victor bir zamanların ünlü çocuk kitabı çizeri ve grafik romancısı, şimdilerde psikoterapist eşi Marianne ile durgun evliliği ve mevcut hayatıyla ilgili hayal kırıklıkları yaşıyor. Marianne ise sabırsız, teknofil bir karakter. Yaşadığı boşluk ve mutsuzluk döneminde giderek eşinden uzaklaşan ve ötekileşen bir portre çizerken, Victor’u karikatürist olarak işinden kovan gazete editörü François (Denis Podalydès) ile bir ilişki yaşıyor. Evlilikleri can çekişirken, Marianne geleceği kucaklıyor; Victor ise geçmişte tuzağa düşmüş durumda.

Tarihsel oyun organizasyonu işi yapan Antoine, müşterilerine seçtikleri dönem, zaman ve yeri tekrar yaşama fırsatı sunarak rahatlamaya çalışan bir tiyatro girişimcisi. Antoine’ın diğer özelliği ise Victor’un çalışmalarının önemli bir hayranı olması. Ve oğlu tarafından Victor’a, içine düştüğü geçmiş özlemine şahsen geri dönmesi için Antoine’ın organize ettiği bir zaman yolculuğu hediye ediliyor.

Victor, Marianne ile karşılaştığı 16 Mayıs 1974 tarihinde Lyon’da olmayı seçiyor. Tüm detayları düşünülmüş büyük bir set, ışıklar, bol sigara ve o günü yaşamasını sağlayacak diğer yan unsurlar… Ve tabii, genç Marianne’i oynamayı seçen kadın; Antoine’nin eski kız arkadaşı Margot (Doria Tillier). Margot, genç Marianne’i oynarken o kadar yetenekli ve empatik olduğunu kanıtlıyor ki, kaçınılmaz olarak Victor kendini tekrar ona aşık buluyor.

youtube play youtube play

Uzun yılların yıprattığı ilişkilerde geriye dönüş imkanı olsa neler farklı olabilirdi? Aslında film bu soruya da bir yandan cevap ararken, bununla birlikte süreçle birlikte arka planda Victor için kendini bulma hikayesine de dönüşüyor. Görseller, müzikler ve oyunculuklar oldukça başarılı.

Büyük bütçeli Hollywood yapımlarına takılıp kalmadan nitelikli alternatif arayan sinemaseverler için Yeni Baştan pişman etmeyecek bir seçim olacaktır. Peki zamanda yolculuk mümkün olsaydı hangi tarihte nereye gitmeyi seçerdiniz? 

Kapak fotoğrafı: SensaCine.com

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan En İyi Fransız Filmleri