Esnaf lokantası dediğimizde aklınıza ilk gelen ne oluyor? Benim için esnaf lokantası, makul fiyat, bol çeşit zeytinyağlı, yemekten bir süre sonra midede yanma hissi, anlık tokluk, aynı tabakta birbirine karışan lezzetler demek. Elbette arada günümüzü güzelleştiren istisnai lezzetler oluyordu ancak bir ajans çalışanı olarak civarda öğle yemeği yiyeceğimiz fazla seçenekte yoktu. Koşullu bir kabullenişti bizimki. Gelgelelim bu algım yakın zamanda keşfettiğimiz (bu kadar geç keşfetmiş olmak benim ayıbım) Lokanta Bahar Edremit ile tuzla buz oldu.

Çanakkale’den çıktık yola. Yaklaşık iki saat sürüyor yolculuk. Biz uygulamadan konumu yazarak gitmeye çalıştık ancak lokantanın önüne çıkamadık, arabayı koyacak yer bulamadık. Bu yüzden dilerseniz konuma yaklaştığınızda arabanızı gördüğünüz uygun alana bırakıp yürüyerek devam edin. Hem böylelikle Edremit’in güzel sokaklarını da gezmiş olursunuz.

Biz Cumartesi öğle saatlerinde vardık lokantaya, şanslıydık güzel bir masa bulduk kendimize. İçeri adımınızı atar atmaz sıradan bir esnaf lokantasına gelmediğinizi anlıyorsunuz. Sürekli birbirimize: “Şuraya bak, tablolara bak”, “Masalar nasıl da güzel dekore edilmiş.”, “Duvarın rengi harika değil mi?”, “Aaa kuzine de varmış.” demekten alıkoyamadık. Günün menüsü her gün lokantanın Instagram sayfasında paylaşılıyor. Dilerseniz önden fikir sahibi olabilirsiniz. Her halükarda memnun kalacağınızı garanti edebilirim. Sırayla masadan kalkarak gününe ve mevsimine göre değişen, özenle hazırlanmış yemeklerin bulunduğu kısma gittik. 

Her birimiz farklı birer ana yemek ve ortaya zeytinyağlı tabağı söyledik. Siz de farklı ana yemek söyleyerek birbirinizin yemeklerinden tadabilirsiniz. Şimdi biraz detaya inelim. Lokanta Bahar’ın farkı şuradan geliyor; Restoran sahibi Ekrem Yanbolluoğlu bulunduğu yöreyi her detayıyla bu restoranda yaşatıyor. Restoran tamamen kadın çalışanlardan oluşuyor. Malzeme tedariği ustaca yapılıyor. Yerellik bu noktada büyük önem arz ediyor. Ekrem Bey, diğer restoran sahiplerine oranla her noktada aktif bir şekilde çalışmaya devam ediyor. 

Bizim zamanımızda böyle özenli esnaf lokantası vardı da biz mi gitmedik 🙂 Edremit halkı güne 1-0 önde başlıyor diyebiliriz bence. Yemeklerimizi yerken yüzümüzde hem şaşkınlık hem de mutluluk bir aradaydı. Her bir detay bizi oldukça tatmin etti. Eğer erken saatlerde giderseniz el açması börek ve yöreye ait doğal ürünlerin olduğu bir kahvaltı yapabilirsiniz. Yok ben kahvaltı insanı değilim derseniz kelle paça çorbasıyla güne başlayarak kolajen seviyenizi artırabilirsiniz.

984da0ae-1d3a-4c12-bafd-30dc4de5a350-1

Bademli Ev Baklavası | Fotoğraf: Öyküm Pekşen

Sonrasında öğle servisi başlıyor. Damak zevkinize göre Kazdağları imzalı et&kemik suyuna yapılmış lezzetlerden tercih edebilirsiniz. Yanında pilav, bulgur ve patates püresiyle servis ediliyor. Bir pilav yapıyorlar, tane tane mutlaka deneyin. Salatanız sofranıza geliyor. Havuç – kabak tarator ve zeytinyağlı dolma favorim oldu. Finale doğru yan masada duran baklava tepsileri gözüme çarptı. Meğer sipariş üzerine hazırlanmış, derin bir üzüntü oldu çünkü el açması bademli baklavalarının methini duymuştum ve tatmayı çok istiyordum ama olsun fotoğrafını çektim. Sizlerle de paylaşayım 🙂 

O gün menüde baklava yoktu tadamadık belki ama Lokanta Bahar’a tekrar gitmek için bir sebebimiz daha olmuş oldu. Bu sefer işi şansa bırakmam, sabah Instagram’da menü paylaşıldığı anda çalıştırırım kontağı 🙂 Mutlu müşteri, mutlu esnaf…

Kapak Fotoğrafı: Edremit Bahar Lokantası

İlginizi çekebilir: