Shangri-La Bosphorus’ta 25 Mart – 22 Nisan tarihleri arasında ”Lübnan Yemekleri Festivali” düzenleniyormuş. Türk mutfağına oldukça yakın olan Lübnan mutfağından yeni lezzetler tanımak için, festivalin ilk günlerinde Shangri-La Bosphorus’daki IST TOO restoranına yolumu düşürdüm. Tattığımız Lübnan yemeklerinin hepsi birbirinden lezzetliydi, Türk mutfağından alışkın olduğumuz bazı mezeler ve yiyeceklerin farklı dokunuşlarla sunulmasına ayrı hayran kaldık. 

Lübnan mutfağı; baharatları, renkli sunumları ve lezzetli mezeleriyle Türk mutfağına en yakın mutfaklardan biri. Yeni ve alışılmadık tatlar keşfetmeyi genelde ön planda tutsam da, bazen alıştığım tatlara benzerlik gösteren mutfakları yakından tanımak daha çok heyecan veriyor. Bu yüzden Shangri-La Bosphorus Otel’in içindeki IST TOO’da bir ay boyunca devam edecek olan ”Lübnan Yemekleri Festivali”ni duyunca, hemen gitmek için programımı yaptım.

Bu festival için Lübnanlı Şef Hassan Kanso’yu, Lübnan’dan bir aylığına İstanbul’a davet etmişler. Yemek yediğimiz sırada tanışma fırsatı bulduğum Hassan Bey’in harika bir enerjisi var ve aslında Türkiye’ye hiç de yabancı değil. Daha önce Yemen, Abu Dabi, Fas, Lübnan gibi yerler de dahil olmak üzere, Türkiye’de de 5 seneye yakın şeflik deneyimi var. Aynı zamanda birçok ülkede de şeflere eğitimler vermiş ve restoranlar ile otellere menü oluşturma konusunda danışmanlık yapmış.

shangrila-lubnan-2
Shangri-La Bosphorus’ta Lübnan Yemekleri Festivali

”Lübnan Yemekleri Festivali” kapsamında iki farklı tadım menüsü hazırlanmış; ama tadım dediğime bakmayın, ikisi de oldukça doyurucu menüler. Biz, ‘Lebanese Set Menu B’ olanı seçtik; menülerin içeriğini görebilmeniz için yazının en altına iki menünün içeriklerini de koyacağım. 🙂 İlk başta ‘Chwbet Djaj’ dedikleri; maydanozlu bir tavuk çorbası servis edildi. Çorba bizim damak tadımıza çok uygundu ve lezzetliydi, o yüzden başlangıç için güzel bir seçim olmuş.

shangrila-lubnan-4
Shangri-La Bosphorus’ta Lübnan Yemekleri Festivali

Çorbadan sonra, Lübnan mutfağı denilince aklıma belki de ilk gelen şey; yani mezeler servis edildi. Seçtiğimiz menüde; tabule, yaprak sarma, patlıcan salatası (Baba Ganouje diye geçmesi de tatlı bir detaydı. 🙂 ), karides salatası ve tabii ki humus vardı. Nohut, Lübnan mutfağının vazgeçilmezlerinden olunca, bol tahinli bir humus da sofrada yerini almıştı. Klasik Lübnan lezzetlerinden tabule de çok lezzetliydi. Mezelerin böyle tadımlık olması iyi oldu, çünkü sonrasında da sıcak başlangıçlar geldi. Başlangıçlarda ‘kibe’ dedikleri Lübnan’a özel içli köfte, peynirli ve etli börek vardı. Özellikle içli köfte çok lezzetliydi, yöreye göre pişiriliş şekli bile değişebiliyor; ama Lübnan versiyonunda kızartıldığını ve bol kıymalı olduğunu söyleyebilirim.

shangrila-lubnan-1
Shangri-La Bosphorus’ta Lübnan Yemekleri Festivali

Ana yemeklerde birimiz Levrek ‘Trablsieh’, birimiz de Lübnan Usulü Karışık Izgara seçtik. İkisini de denemek kesinlikle iyi bir fikir. Giderseniz siz de öyle yapın derim. ‘Karışık Izgara’da; köfte, pirzola, tavuk şiş gibi bol bol et çeşidi, yanında da etli pilav vardı. Ama favorim kesinlikle Levrek ‘Trablsieh’ oldu. Şef Hassan’la konuştuğumuzda; Lübnan’da bu sosun tahinle de, domatesle de yapılabildiğini söyledi. Bize sunduğu ise bol domates soslu, lokum gibi bir levrekti; yanında da balıklı pilav vardı. Bir daha gitsem muhtemelen bunu seçerdim, o kadar beğendim. 🙂

shangrila-lubnan-3
Shangri-La Bosphorus’ta Lübnan Yemekleri Festivali

Birkaç kişi olduğumuz için, tatlılardan da birkaç tanesini deneyebildik. Üstte olan ve pankeke benzeyen tatlı: ‘Katayef’, yani Lübnan Usulü Kadayıf. İçinde kaymak var, yanındaki sosu üstüne hafifçe dökünce ortaya harika bir lezzet çıkıyor. Beyaz olan tatlı, ‘Mouhalbieh’, yani Lübnan Usulü Muhallebi. Su muhallebisini çok seven biri olarak, uzun zamandır yemediğim bir lezzete tekrar kavuşmuş gibi hissettim kendimi bunu tattığımda. 🙂 İçinde gül suyu var, üsüne de bal ve bol fıstık dökülmüştü. Çok hafif olmasına rağmen çok lezzetliydi. Son olarak kahverengi olan tatlı da ‘Magli’; pirinç, tarçın ve anasonla hazırlanıyormuş. Üstüne de zevke göre kuruyemiş… Masada tattığım belki de en değişik tat buydu.

Eğer siz de Lübnan mutfağına ya da yeni mutfakları tanımaya ilgiliyseniz; 22 Nisan’a kadar sürecek olan ‘Lübnan Yemekleri Festivali’ne bir şans verin derim. Bence herhangi bir yerde her zaman yiyebileceğiniz bir akşam yemeği yemekten daha keyifli bir buluşma planı olabilir.  🙂

1) Lebanese Food Set Menu A
-Mercimek çorbası
-Humus, mutabbel, tabule, tavuk salatası, karides salatası
-İçli köfte, peynir ‘rkake’, ıspanaklı ‘fatayer’, falafel, kızarmış balık
-Lübnan usulü karışık ızgara ya da balık ‘Sayadieh’
-Lübnan usulü muhallebi

2) Lebanese Food Set Menu B 
-Tavuk çorbası
-Humus, patlıcan salatası, yaprak sarma, karides salatası
-Ezme et, peynirli vörek, tavuk kanadı, etli humus, kızarmış balık
-Kuzu pirzolası ‘Kastelete Charki’ ya da Levrek ‘Trablsieh’
-Lübnan usulü kadayıf

Shangri-La Bosphorus Adres: Sinanpaşa Mah. Hayrettin İskelesi Sk. No:1 Beşiktaş

Lisya Kalma’nın yazdığı, Shangri La Bosphorus

IST TOO’da Brunch yazısını buradan okuyabilirsiniz.