Yaşadığımız bu sürreal günlerde evde geçireceğimiz uzun sürelerde yapılabilecek en iyi aktivitelerden birisi de keyifli dizilerle biraz da olsa moralimizi yüksek tutabilmek sanırım. İlginç insan hikayelerini konu alan Midnight Diner: Tokyo Stories’e bir göz atalım.

youtube play youtube play

“Midnight Diner: Tokyo Hikayeleri”, şehrin yoğun bir bölgesinde çoğu insan uyurken açık olan küçük bir restoran ve müdavim müşterilerin hikayelerini anlatan kısa bölümlerden oluşan bir Japon dizisi. Ana oyuncu kadrosu her bölümde değişmekle birlikte hikayenin merkezi hep aynı restoran olarak kalıyor.

Dizi, insanlar günlerini bitirip evlerine dönmek için acele ettiği sıralarda “Üstat (Master)” olarak adlandırılan restoran şefinin “Günüm başlıyor!” demesiyle başlıyor. Saat tam gece yarısı 12.00’yi gösterdiğinde açılan restoran sabah 7.00’de kapanıyor. Restoranın menüsü oldukça minimal; domuz, sebzeli erişte çorbası, bira ve Japonlar’ın olmazsa olması sake. Ancak malzemeleri getirdikleri sürece, bilge şef müşterilerin istediği yemekleri de pişirmekten geri durmuyor.

Midnight Diner: Tokyo Stories
Midnight Diner: Tokyo Stories | Fotoğraf: harbour-rights

Restoran müşterileriyse genellikle huzursuz, yalnız, uzun günün yorgunluğunu atmak için sakin bir yer arayışı olan veya sohbet edecek birilerini arayan şehir sakinlerinden oluşuyor. Üstat ise yüzündeki gizemli yara izi ve sakin tavırlarıyla oldukça iyi bir dinleyici imajı veriyor. Müşterilerin buraya müdavim olmalarının sırrı da şefin üzerindeki bu ruhani dinginlik olsa gerek.

Dizide anlatılan hikayelerse, taksi şoförlüğü yapan eski bir animasyon çizgi film kahramanından veteran porno yıldızına uzanan ilginç bir yelpazede geçiyor. Midnight Diner: Tokyo Stories ile ilgili bir diğer detaysa bölümler ilerledikçe Japon kültürü hakkında da fikir edinme fırsatınız olması. Üstat’ın hazırladığı leziz görünümlü yemekler ve dizideki sakin, meditatif ritimlerin tadını çıkarmanız dileğiyle. İyi seyirler.

IMDb puanı: 8.4 / 10

Kapak fotoğrafı: digitallydownloaded

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Netflix Dizi Önerileri