Amsterdam’da bulunan ve modern ve çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği Moco Müzesi; Banksy, Jean-Michel Basquiat, JR, KAWS, Keith Haring, Jeff Koons, Yayoi Kusama, Andy Warhol ve daha pek çok sanatçının eserleri aracılığıyla modern toplumu yansıtmak için ironi ve mizahın kullanıldığı benzersiz bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Banksy
Banksy | Fotoğraf: Petite Guide

Moco Müzesi

Moco Müzesi, Lionel ve Kim Logchies’in özel bir girişimi. Sergilenen sanat eserleri, uluslararası sanat koleksiyoncularından ödünç alınmış. Müzeden elde edilen gelirin bir kısmı hayır kurumlarına bağışlanıyor. Müzeye giriş için internet sitesinden seçtiğiniz gün ve saatte bilet satın alıp gezebiliyorsunuz. Bileti satın alırken dilerseniz siz de bağışta bulunabiliyorsunuz. Müzenin kendine ait iki adet uygulaması bulunuyor. İlki müzenin içerisindeki eserlerin detaylı anlatımı; ikincisi ise müzenin dış alanında telefonunuz ile görebileceğiniz görseller için tasarlanmış.

Moco Müzesi
Moco Müzesi | Fotoğraf: Petite Guide

Moco Müzesi’nde Banksy, Jean-Michel Basquiat, JR, KAWS, Keith Haring, Jeff Koons, Yayoi Kusama, Andy Warhol ve daha pek çok sanatçının, modern toplumu yansıtmak için ironi ve mizahın kullanıldığı sanat eserlerinin yer aldığı koleksiyonları gezebiliyor ve eserlerin detayları hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Müzenin çıkış kısmında ise beğendiniz bazı eserleri alabilme imkanı bulunuyor.

Moco Müzesi
Moco Müzesi | Fotoğraf: Petite Guide

Moco Müzesi, Amsterdam’da, Museumplein’de bulunuyor. Bina, 1904 yılında Amsterdam Merkez İstasyonu’nu ve meydanın karşı tarafındaki Rijksmuseum’u tasarlayan ünlü mimar Pierre Cuypers’ın yeğeni Eduard Cuypers tarafından tasarlanmış. Özel mülkiyete ait bu villa, Museumplein boyunca inşa edilen ilk aile evlerinden biri ve bu işlevini 1939’a kadar da koruyor. Daha sonra ev, Amsterdam’daki Saint Nicolas Okulu’nda öğretmenlik yapan rahiplere veriliyor ve bir hukuk bürosuna dönüştürülüyor.

Moca Müzesi’nden Güncel Sergiler

Studio Irma x Moca | Fotoğraf: Petite Guide

Biraz da müzede yer alan sergiden ve yer verilen sanatçılardan söz edelim. Studio Irma’nın İleriyi Düşünmek (Reflecting Forward) çalışması, geleceğin neye benzeyebileceğini ortaya çıkarmak için sonsuz bağlantıları ifade ediyor. Studio Irma x Moca da bağlantıcılığı (connectivism) yeni bir sanat hareketi olarak tanıtıyor ve “belki merhamet ve empati yoluyla ortak bir anlayışa ulaşırız” inanışını benimsiyor. Bu nedenle, bu dijital sürükleyici sanat sergisini deneyimlemek için kolektif seçimde, connectivism (bağlantıcılık) arayışında ileriye Dönüyoruz. Parlak renkli ışıkların, hareketin ve müziğin dijital yansıması harika bir deneyim sunuyor. Sanatçının eserlerinden bazıları; Elmas Matris, Kaleydoskop, Hepimiz Baloncuklarda Yaşıyoruz, Noktaları ve Evreni Birleştirin.

Banksy | Fotoğraf: Petite Guide

Banksy ise; mizahi ve politik sokak sanatı ile tanınan gizemli bir İngiliz sanatçı. Moco’daki Banksy sergisi, onun kötü şöhretli sokak eserlerinden birkaçını ve tuval üzerine çalışmaları da dahil olmak üzere çok sayıda iç mekan çalışmasını içeriyor. Bunlardan biri, zemin katta sergilenen güzel bir parça olan dev “Beanfield” tablosu. Öne çıkan diğer özellikler arasında “Balonlu Kız”, “Şimdi Gülün” ve “Gerçek Tutun” yer alıyor.

Kapak Fotoğrafı: Petite Guide

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan Amsterdam Mekanları