Şehir yaşamının zevkli, eğlenceli ve dopdolu anları olsa da, çoğu zaman bize yaşattığı zorlukların ve stresin ruhumuzdan ve bedenimizden bir şeyler alıp götürdüğünü de itiraf etmek gerek. Koşuşturmacaya bir mola vermek, yoğunluktan arınmak, ruhunuzu beslemek; kısacası Tadım’la kendinize iyi bakmak için bu kez size film ve kitap önerilerimiz var.

Yoganın Hikâyesini ve Tekniklerini Öğrenin:

Yoğun ve stresli yaşamdan arınmak, kendinize iyi bakmak, daha mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmek için hem fiziksel hem de ruhsal iyiliği amaçlamalısınız. Her iki konuda sizi aynı anda besleyecek yöntemlerden biri de yoga. Yoga felsefesiyle ilgili film ve kitaplara başvurmadan önce, onun hikâyesine ve yöntemlerine bir göz atmak istersiniz diye düşündük. 2014 yapımı belgesel Awake: The Life of Yogananda, Bir Yoginin Otobiyografisi başlıklı kitabıyla Batı dünyasını 1920’lerde Hindu kültürü ve yoga felsefesiyle tanıştıran Yogananda‘yı anlatıyor. Bu filmle Yogananda’nın yoganın bugünkü yaygınlığına ulaşmasında olduğu kadar, bilim, din ve  kültür üzerine de büyük etkisi olan bir kişi olduğunu öğreneceksiniz. Kitap önerimizse yogayı evde uygulamak isteyenler için hem fiziksel anlamda hem de zihinsel anlamda yol gösterici bir rehber. Vivekananda Yoga Üniversitesi’ne Göre Evde Yoga, Vivekananda Yoga Üniversitesi’nin uygulamalarını Türkçe baskısında İstanbul Yoga Merkezi’nin uygulamalarıyla harmanlamış. Adım adım ilerleyerek yoga duruşlarını, meditasyon, nefes ve gevşeme tekniklerini kullanabilir, sağlıklı bir bedene sahip olma, doğru nefes alma, konsantrasyon gücünü geliştirme ve günlük hayattaki stresle başa çıkma yönünde sağlam ve doğru adımlar atmaya başlayabilirsiniz. Ama unutmayın: Yaz geliyor, bir sonraki adım evde değil, gün doğumu sırasında bahçede, parkta ya da plajda yoga yapmak!

Yoga Felsefesini Benimseyin:

Doğrudan yogayla ilgili olmasa da yoga felsefesinin barındırdığı birçok öğretiyle ve amaçladığı birçok pozitif etkiyle paralel bir film önereceğiz size: Samsara. İnsan yaşamı ve ruhani hayat üzerine muhteşem görüntüler içeren 1992 yapımı Baraka‘nın da yönetmeni olan Ron Fricke‘nin 5 yılda, 5 kıtada ve 25 ülkede çekimlerini tamamladığı bu belgesel; dünyanın farklı köşelerinden insan, medeniyet ve doğa manzaralarını gözler önüne seriyor. Endüstriyel alanlardan felaket alanlarına, kutsal topraklardan tarım alanlarına harika görüntüler, huzur verici müzikler ve çok daha fazlası… Huzur ve mutluluğa giden yol, kesinlikle Samsara‘dan da geçiyor. Unutmadan, ‘Samsara’ Sanskritçe’de ‘doğanın sonsuz döngüsü’ anlamına geliyor. Görsel ve işitsel olarak yoga felsefesi için altyapınızı hazırladıysanız, ardından ruhunuzu ve zihninizi açmak için daha derine inme zamanı… Mircea Eliade‘nin Yoga: Ölümsüzlük ve Özgürlük kitabı, Hindu maneviyatının kalbindeki dört kavramı, karma, mãyã, nirvana ve yoga‘yı detaylı bir şekilde açıklıyor.

Mutlu Hissedin:

Mutluluğun bir formülü ya da reçetesi olması mümkün değil, fakat dünyadaki farklı insanların mutluluğu nasıl tanımladığı, size bir fikir verebilir, değil mi? İşte Roko Belic‘in 2011’de çektiği Happy belgeseli tam olarak bu işlevi görüyor. Hindistan’ın Kalküta’sından ABD’nin Louisiana’sına dünyayı sokak sokak dolaşıp, insanları neyin mutlu ettiğinin peşine düşüyor. Belgeseli izlemek ve farklı insanların gerçek hikâyelerini dinlemek, kendi mutluluğunuzun kaynağını bulmak için size pek tabii ki ilham verebilir. Kitap önerimizse hepimizin mutlaka okuduğu bir kitap aslında… Paulo Coelho‘nun Simyacı‘sı öyle bir eser ki, kaç kez okunursa okunsun yeni bir şeyler öğretebiliyor. Hayatta edindiğimiz birikim ve deneyimlerle, birçok cümle ikinci, üçüncü hatta onuncu okuyuşta yepyeni anlamlar kazanabiliyor. Mutluluğu ve mutluluğa giden yolu, ruhani yolculuğu bu kadar güzel cümlelerle anlatan bir kitap daha olamaz. Önerimizi hafife almayın ve Simyacı‘yı bir kez daha bir solukta okuyun, ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız.

Bu ilham verici belgesellere ve kitaplara kapılmışken bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyarsanız, sağlıklı beslenmenin de kendinize iyi bakmanın yollarından biri olduğunu sakın unutmayın ve Tadım’ın Kendine İyi Bak serisinin sağlıklı atıştırmalıklarını yanınızda hazır bulundurun.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN