Evdeyiz değil mi? Ders çalışmaktan başka kitap okuyorum, kek pişiriyorum, dolap düzenliyorum, çiçek bakıyorum, yazı yazıyorum, Nermin Yıldırım’ın Ev’ini okuyorum. İnanılmaz bir atmosferde Camino de Santiago’nun Porto’dan başlayan kıyı rotasını yürüyorum. Onun dışında da bol bol izliyorum. Netflix, Mubi, BluTv, TRT2 filmleri… İzlerken de çok fazla ilginç keşfim oldu. Sizin de mutlaka bilmenizi istediğim. Hadi, evde ne izlesem diyenler için bu seçimleri kolaylaştıracak sitelere bakalım.

Ne İzlesem
Ne İzlesem | Fotoğraf: Unsplash/@molliesivaram

Ne İzlesem Diyenler İçin Seçime Yardımcı Olacak Siteler

Netflix Roulette: What Should I Watch?

Fotoğraf Altyazısı | freestocks (unsplash.com)
Netflix | Fotoğraf: Unsplash/@freestocks

Netflix Ruleti girdiğiniz birkaç önemli ayrıntıya göre (IMDB puanı, Reelgood puanı, film türü gibi) sizin için bir dizi veya film seçen çevrimiçi bir rastgele seçim aracı. Netflix Ruleti’ni kullanmak ücretsiz ve herhangi bir Reelgood hesabına kaydolmanıza gerek yok, ancak severseniz ve düzenli olarak kullanmayı planlıyorsanız, kaydolmak isteyebilirsiniz.

Tastedive

 Tastedive’da yeni müzikler, filmler, TV şovları, kitaplar, yazarlar, oyunlar, podcast’ler ve ortak ilgi alanları olan kişileri keşfedebilirsiniz. Ziyaretçi olarak öneri motorunu kullanarak anında öneriler alabilirsiniz. Beğenilerinize göre öneri yapıyor, bunları beğendiysen şunları da beğenirsin diyor 🙂 Ayrıca biraz daha uzun süre takılabilir, bir zevk profili oluşturabilir, ilginç insanları keşfedebilir ve profillerinden havalı gruplar, filmler, kitaplar veya oyunlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Biraz zaman geçirince emin olun yeni şeyler öğreneceksiniz!

Movie Locations

En sevdiğiniz filmin çekim yerlerini ziyaret etmek isterseniz veya sadece “Bunu nerede çektiler?” diye merak ettiyseniz, ihtiyacınız olan tüm bilgileri movie-locations’da bulacaksınız. Bu sitede, dünyayı çevrimiçi olarak dolaşmaktan ve bir kez daha özgürce hareket edebileceğimiz daha iyi zamanları dört gözle beklemekten çok mutlu olacağınıza eminim.

A Good Movie to Watch

Agoodmovietowatch, çok beğenilen ancak az bilinen filmleri ve şovları öneriyor. Yüksek puan alan dizi veya filmlerin iyi olduklarını ve az tanınmış olduklarını düşünebilirsiniz. Bu nedenle, onları önceden izlemiş olma ihtimaliniz çok az. Önerilen filmler ve dizilerin tümü % 70’in üzerinde izleyici puanına (örneğin IMDb’de 7/10) ve aynı zamanda % 70’in üzerinde bir eleştirmen puanına (Rotten Tomatoes, Metacritic vb.) sahip. En önemli özelliği de tavsiyelerin % 100 insan küratörlüğünde oluşturulması. Burada gördüğünüz tüm dizi ve filmler sitenin yöneticileri tarafından izleniyor ve hepsine kefil olduklarını söylüyorlar. Denemeye değer!

What is My Movie

Whatismymovie video içeriği aramanın yeni ve açıklayıcı bir yolunu yaratmayı amaçlıyor. Kullanılan teknoloji sayesinde site, video dosyalarının içeriğini kendisi anlıyor. Metinden kalıp tanımaya kadar, geçmişte aranabilir olmayan verilere ulaşabiliyor. İsmini hatırlamadığınız ama çalan şarkıyı yada hangi şehirde geçtiğini biliyorsanız filminizi bulmanız an meselesi!

Evde Ne İzlesem
Evde Ne İzlesem | Fotoğraf: Unsplash/@jeshoots

What Song?

Whatsong 2008’de sitenin sahibi kendi izlediği filmin müziklerini bulmakta zorlandığında sırada bir fikir olarak doğmuş. Bir filmde şarkının ne olduğunu bulmaya yardımcı olacak kapsamlı bir kaynak bulamamış. Yalnız olmadığını varsayarak kendisi bir kütüphane kurmaya karar vermiş.  WhatSong sadece en son filmlerin ve televizyon şovlarının resmi film müziğini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda sahne açıklamalarıyla birlikte şarkıların tam listesini de sağlıyor.

Tii.me

Eee bu kadar film veya dizi izledik,ne kadar zaman harcadık derseniz tiii.me sizin için ideal adres. Tiii.me, izlediğiniz filmlerin, dizilerin adlarını bulmanızı, izlediğiniz sezon sayısını seçmenizi ve ardından izlerken harcadığınız zamanı günler, saatler ve dakika olarak hesaplamanızı sağlıyor.

Bu önerilerin seçim yapmanızı biraz daha kolaylaştıracağını umuyorum. İyi Seyirler!

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@freestocks

İlginizi çekebilir: Sine Magger’dan Netflix Film Önerileri