Akademi Ödülleri, yani Oscarlar sahiplerini buldu! İşte Green Book, Black Panther, Roma ve Bohemian Rhapsody’nin öne çıktığı 91. Akademi Ödülleri gecesinden notlar…

Öncelikle hatırlamak isteyenlere, Oscar adayları

91. Akademi Ödülleri

Kırmızı Halı

Her yıl olduğu gibi tören başlamadan saatler önce gözler Kırmızı Halı’da boy gösterecek ünlülerdeydi ve hangi tasarımcıların imzalarını üzerinde taşıyacakları merak konusuydu. Kırmızı Halı’dan geçecekler arasında en merak edileni kuşkusuz iki dalda adaylığı bulunan Lady Gaga‘ydı; pop yıldızı, geceye boynunda Audrey Hepburn’ün Breakfast at Tiffany’s‘de taktığı kolyeyi taşıyarak katıldı. Oscar töreni söz konusu olduğunda asıl ilgilendiği işin moda kısmı olanlar için, gecenin googlelanması gereken en şık kadınları Rachel Weisz, Michelle Yeoh, Regina King ve Amy Adams. Erkeklerde ise öncelikle elbisesiyle göz kamaştıran Billy Porter, ardından Chadwick Boseman, Spike Lee, Nicholas Hoult‘un adlarını anmak gerek.

Gecenin İzlemeye Değer Anları

Eğer Oscar törenini izlemek yerine uyumayı tercih ettiyseniz, çok doğru bir karar verdiğinizi söylemeliyim. Sanki yılın en iyi filmlerinin değil, yılın en kötü filmlerinin taçlandırılışını izlediğimiz Akademi Ödülleri töreni, aylar öncesinden beri birbiri ardına yeni tartışmalar yaratmasıyla zaten son yılların en kötülerinden biri olacağının sinyallerini vermişti. Homofobik tweetleri nedeniyle sunucu seçilmesi büyük tepkiyle karşılaşan Kevin Hart‘ın bu görevden alınmasının ardından yerine yeni bir sunucu bulunamamış ve törenin sunucusuz olarak gerçekleşeceği duyurulmuştu öncelikle. Ardından, tören süresini kısaltmak ve reklamlara daha geniş  yer ayırmak için asıl amacı olan sinemayı ikinci plana atmaya çalışan Akademi, bazı kategorilerin canlı yayınlanmayıp, bu ödüllerin reklamlar sırasında dağıtılmasını önerecek kadar ileri gitmeyi başarmıştı. Neyseki bu karar da, şarkı adaylarından sadece ikisine sahnede yer verilmesi girişimi de, önceki yılın oyuncu ödülü kazananı dört ismin bir sonraki sene ödül vermesi geleneğini çöpe atma kalkışması da, sosyal medyadaki tepkiler sonucu rafa kaldırıldı.

Fakat bu demek değil ki gecede izlemeye değer, akılda kalıcı anlar yoktu… Bugün birkaç anahtar sözcükle Youtube araması yaparak, gecenin tarihe geçen ya da keyifli anılar bırakan anlarına yabancı kalmamayı başarabilirsiniz. Tören sunucusuz olarak gerçekleşeceği için, açılış monoloğunun yerini kısa bir açılış sunumu almıştı. Hollywood’un en komik kadınlarından üçünü, Tina Fey, Amy Poehler ve Maya Rudolph’u bir araya getiren En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödül sunumu, gecenin asıl açılışını yapan, gerçek Queen üyelerine Adam Lambert’ın solist olarak eşlik ettiği korkunç performansın şokunu biraz olsun unutturmaya ve yılın adaylarını ve filmlerini genel olarak kutlamaya yetti. Melissa McCarthy ve Brian Tyree Henry’nin En İyi Kostüm Tasarımı ödül sunumu ise ikilinin sadece kostümleri ve mimikleriyle bile kahkahalara boğduğu eğlenceli bir sunumdu. Müzikal peformanslara gelince; izlemeniz gereken tek performans, gecenin doruk noktalarından biri: Lady Gaga ve Bradley Cooper‘ın A Star Is Born‘daki Shallow şarkısını karşılıklı söyleyişi.

Teşekkür konuşmalarında ise, sürpriz bir şekilde (övünmek gibi olmasın, ben Oscar tahminlerimde bilmiştim) Glenn Close yerine zarftan adı çıkan Olivia Colman (En İyi Kadın Oyuncu, The Favouritegecenin en sempatik, en enerjik ve en eğlenceli teşekkür konuşmasını yaptı. Ayrıca bağımsız Amerikan sineması ve siyahi Amerikan sinemasının büyük ustası Spike Lee‘nin çok geç kalmış bir ödüle uzandığı (En İyi Uyarlama Senaryo, BlacKkKlansman) anları izlemeli, Akademi tarihinde sadece bu kategoride ödüle uzanan değil, aday gösterilen ilk siyahi olan Hannah Beachler‘ın (En İyi Prodüksiyon Tasarımı, Black Panther) tarih yazan konuşmasını kaçırmamalısınız.

Ve 91. Akademi Ödülleri’nde kazananlar

Kazananlara gelecek olursak, gecede en fazla ödülü alan film 4 ödülle (Erkek Oyuncu, Kurgu, Ses Miksajı, Ses Kurgusu) Bohemian Rhapsody olsa da, öne çıkan filmlerin 3’er ödülle En İyi Film seçilen Green Book, Alfonso Cuarón’u 3 kez sahneye çıkaran Roma filmi ve teknik kategorilerde tarih yazan Black Panther olduğunu söylemek mümkün. Böylece aday listesinde 10’ar adaylıkla en çok adı geçen iki filmden biri (Roma) 3 ödülle buluşurken, diğeri (The Favourite) tek ödülle yetinmiş oldu. Bir diğer detay, En İyi Film kategorisinde Oscar adayı filmlerin tümünün en az bir ödül kazanmış olması. Sürprizlere meraklı olanlar için Glenn Close’un kariyerindeki yedinci adaylığı ödüle çevirmeyi başaramadığını ve yerine Olivia Colman‘ın ödüllendirildiğini, Black Panther‘ın If Beale Street Could Talk, BlacKkKlansman ve Isle of Dogs gibi güçlü rakiplerinin önüne geçerek En İyi Orijinal Müzik ödülüne uzandığını ve Bohemian Rhapsody‘nin ses kategorilerinde First Man, Black Panther, A Quiet Place, A Star Is Born, kurgu dalında Vice gibi rakiplerini ezip geçtiğini söyleyebilirim.

91. Akademi Ödülleri töreninin, birçok ilkle tarihe geçen bir ödül gecesi olduğunu da eklemek gerek. Evet, Roma En İyi Film seçilen ilk streaming (Netflix) yapımı ya da ilk yabancı dilde film olmayı başaramadı ama Alfonso Cuarón yabancı dilde bir filmle En İyi Yönetmen ödülüne uzanan ilk yönetmen olmanın yanı sıra hem yönetmen hem de görüntü yönetmeni olarak ödüllendirilen ilk isim oldu. Meksika, Roma sayesinde En İyi Yabancı Dilde Film kategorisindeki ilk Oscar ödülüne uzandı. Ayrıca son 6 yılın 5’inde En İyi Yönetmen ödülü Meksikalı yönetmenlere takdim edilmiş oldu. Sadece Latin Amerika sineması için değil, siyahi Amerikan sineması için de büyük bir geceydi bu. Usta yönetmen Spike Lee‘nin (yönetmen olarak olmasa da) ilk Oscar ödülüne uzanması bir yana, yılın gişe rekortmeni ve toplumsal fenomeni Black Panther, En İyi Kostüm Tasarımı (Ruth E. Carter) ve En İyi Prodüksiyon Tasarımı (Hannah Beachler) ödülleri sayesinde bu kategorilerde ödüllendirilen ilk siyahilerin ödül konuşmalarını dinlememizi sağladı. Moonlight ile kazandıktan 2 yıl sonra yeniden En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu seçilen Mahershala Ali, iki Oscar ödüllü ikinci beyaz-olmayan oyuncu oldu (ilki Denzel Washington). Bohemian Rhapsody‘deki Freddie Mercury taklidiyle Oscar’a uzanan Rami Malek‘in de Oscar kazanan ilk Mısırlı oyuncu olduğunu ekleyeyim.

akademi ödülleri – kazananlar green book
3 Oscar ödüllü Green Book

91. Akademi Ödülleri’nde tüm ödül kazananlar şöyle:

En İyi Film: Green Book
En İyi Yönetmen: Alfonso Cuarón (Roma)
En İyi Orijinal Senaryo: Green Book
En İyi Uyarlama Senaryo: BlacKkKlansman
En İyi Erkek Oyuncu: Rami Malek (Bohemian Rhapsody)
En İyi Kadın Oyuncu: Olivia Colman (The Favourite)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Mahershala Ali (Green Book)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Regina King (If Beale Street Could Talk)
En İyi Animasyon: Spider-Man: Into the Spider-Verse
En İyi Yabancı Dilde Film: Roma (Meksika)
En İyi Belgesel Film: Free Solo

En İyi Kurgu: Bohemian Rhapsody
En İyi Görüntü Yönetimi: Roma
En İyi Orijinal Müzik: Black Panther
En İyi Orijinal Şarkı: “Shallow” (A Star Is Born)
En İyi Prodüksiyon Tasarımı: Black Panther
En İyi Kostüm Tasarımı: Black Panther
En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: Vice
En İyi Görsel Efektler: First Man
En İyi Ses Kurgusu: Bohemian Rhapsody
En İyi Ses Miksajı: Bohemian Rhapsody
En İyi Kısa Film: Skin
En İyi Kısa Animasyon: Bao
En İyi Kısa Belgesel: Period. End of Sentence.

91. Akademi Ödülleri’nden notlar böyle, bir dahaki Akademi Ödülleri gecesinde görüşmek üzere!

Gecenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.