91. Akademi Ödülleri adayları 22 Ocak’ta açıklanmıştı, kazananları ise 24 Şubat gecesi izleyeceğimiz törende öğreneceğiz. Oscar töreni öncesinde eksiklerinizi kapamak, en azından En İyi Film adaylarını izlemek hem geceyi daha heyecanlı bir şekilde takip edebilmenizi hem de ödül sezonu takipçileriyle arayı mümkün olduğunca kapatmanızı sağlayacak. İşte toplamda 59 adaylıkları bulunan, En İyi Film dalında Oscar adayı filmler…

Oscar Adayı Filmler: En İyi Film Adayları

Black Panther | Ryan Coogler

7 Adaylık: Film, Orijinal Müzik, Prodüksiyon Tasarımı, Kostüm Tasarımı, Ses Kurgusu, Ses Miksajı, Orijinal Şarkı

Black Panther
Black Panther (2018, Ryan Coogler)

Black Panther, sadece yılın en çok gişe yapan filmi olmakla kalmadı, En İyi Film dalında Oscar adayı olan ilk süper kahraman filmi ve çizgi roman uyarlaması ünvanını da kazandı. Sıkı bir kamuflaj altında zengin, teknolojik ve refah dolu bir yaşam süren Wakanda halkının yeni lideri T’Challa, ailesi ve dostlarının hem insanlık hem de ülkeleri karşısındaki tehditlere karşı savaştığı film, izleyici karşısına çıktığı andan beri sadece bir çizgi roman uyarlaması olarak görülmedi. MARVEL’ın en büyük başarısı, beyaz ve erkek olmasına alıştığımız süper kahramanlara dair ezberleri bozdu ve büyük bir coşkuyla karşılandı. Popüler filmlerin ödüllendirileceği yeni bir Oscar kategorisine ihtiyaç olup olmadığı tartışmalarının alevlenmesinin de sebebi olduğu söylenebilecek film, Ryan Coogler‘ın vizyoner yönetmenliği, güçlü bir siyahi oyuncu kadrosu ve Afrika estetiğini MARVEL dünyasıyla harmanlayan işçiliğiyle yılın en iyilerinden olmasa bile en önemli filmlerinden biri…

Black Panther’ı milyonlara ilham vererek toplumsal bir fenomene dönüşen siyahi süper kahramanla tanışmak ve her detayıyla büyüleyen sanatsal ve teknik işçiliğine hayran olmak için izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

BlacKkKlansman | Spike Lee

6 Adaylık: Film, Yönetmen, Uyarlama Senaryo, Yardımcı Erkek Oyuncu (Adam Driver), Kurgu, Orijinal Müzik

BlacKkKlansman
BlacKkKlansman (2018, Spike Lee)

Do the Right Thing ve Malcolm X gibi filmlerle siyahi Amerikan sinemasının ustaları arasında yer edinen Spike Lee, geçtiğimiz yıla Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazanarak iyi bir başlangıç yapmıştı. BlacKkKlansman, ABD’de ırkçılığın (şimdikinden bile) revaçta olduğu 1970’lerde geçen gerçek olaylara dayanıyor. Colorado Springs polis teşkilatının ilk siyahi memuru olan Ron Stallworth ve Yahudi kökenli ortağı Flip Zimmerman, şiddet yanlısı ırkçı grup Ku Klux Klan’ın içine sızmayı başararak grubun planladığı bazı suçların önüne geçiyorlar. Spike Lee’nin filmi, rengarenk bir palet, funky müzikler ve mizahın öne çıktığı senaryosuyla bugün halen Amerikan toplumunun kanayan bir yarası olan ırkçılığa dair akılda kalıcı bir anlatı sunuyor.

BlacKkKlansman‘ı, ırkçılığa dair tuhaf, komik ama gerçek bir olaya şaşırıp kalmak, Spike Lee‘nin şimdiye kadarki en başarılı filmini kaçırmamak ve en az babası Denzel Washington kadar yetenekli bir oyuncu olacağının sinyallerini veren John David Washington‘la tanışmak için izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Bohemian Rhapsody | Bryan Singer

5 Adaylık: Film, Erkek Oyuncu (Rami Malek), Kurgu, Ses Kurgusu, Ses Miksajı

Bohemian Rhapsody
Bohemian Rhapsody (Bryan Singer, 2018)

Yılın en çok tartışılan filmi olduğunu söyleyebileceğim Bohemian Rhapsody, eleştirmenlerin ve sinefillerin saf öfkesi ve düşük notlarıyla karşılaşmasına rağmen, endüstri ve genel izleyici tarafından yere göğe sığdırılamadı, ödüllere boğuldu. Rami Malek‘in Queen’in efsanevi solisti Freddie Mercury’i taklit ettiği film, yıldız solistin cinsel yönelimine dair  “aman tadımız kaçmasın” tutumundaki homofobisi, kötü kurgusu, tren enkazını andıran senaryosu ve hakkındaki cinsel saldırı davaları sürerken setteki saldırgan tavırları nedeniyle kendi filminden kovulan yönetmeni Bryan Singer ile neresinden tutsanız “En İyi Film” ünvanına uzak kaçıyor. Unutulmaz Queen şarkılarını bir arada dinleme ve eşlik etme fırsatı için şans verebileceğiniz film, Freddie Mercury’nin gruba katıldığı yıllardan Londra’daki efsanevi Live Aid konserine kadarki yaşamına odaklanıyor.

Bohemian Rhapsody‘i ödül sezonu boyunca baştacı edilen bir filmin ne kadar kötü olabileceğini kendi gözlerinizle görmek için değil belki ama Queen’e olan saygınız nedeniyle izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

The Favourite | Yorgos Lanthimos

10 Adaylık: Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo, Kadın Oyuncu (Olivia Colman), Yardımcı Kadın Oyuncu (Emma Stone), Yardımcı Kadın Oyuncu (Rachel Weisz), Kurgu, Görüntü Yönetimi, Prodüksiyon Tasarımı, Kostüm Tasarımı

The Favourite
The Favourite (2018, Yorgos Lanthimos)

Yunan Yeni Dalgası denince aklımıza tek bir isim geliyor: Yorgos Lanthimos. Yönetmen son yıllarda ülkesinin dışına çıkarak çektiği The Lobster ve The Killing of a Sacred Deer filmleriyle Yunanca dışında da yeteneğini ve yaratıcılığını sergileyebildiğini kanıtlamıştı. The Favourite, İngiltere hükümdarı Kraliçe Anne’in gözdesi olmak için türlü entrika ve oyunlarla birbirini ezmeye çalışan iki kadın ve kraliçenin sarayın kapalı kapıları ardında yaşadıklarını zeki bir şekilde ortaya koyuyor. Olivia Colman, Rachel Weisz ve Emma Stone‘un performansları, filmin en güçlü yanı. Bana göre yılın en iyisi olan film, toplumsal cinsiyet normlarını dikkate almayışıyla da gönlünüzü fethedecek.

 The Favourite‘ı bir kostümlü drama ya da dönem filminin ne kadar yaratıcı ve eğlenceli olabileceğine inanmak, birbiri için yaratılmış kadar uyumlu üç oyuncunun bir filmi nasıl sırtlayabileceğini görmek ve Yorgos Lanthimos‘un oyunbazlığını bir kez daha takdir etmek için izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Green Book | Peter Farrelly

5 Adaylık: Film, Orijinal Senaryo, Erkek Oyuncu (Viggo Mortensen), Yardımcı Erkek Oyuncu (Mahershala Ali), Kurgu

Green Book
Green Book (2018, Peter Farrelly)

2018 sinema yılı, sanıyorum ki son yıllardaki en tartışmalı, kavgalı ve kutuplaşmalarla dolu yıl. En İyi Film adayları arasındaki bir diğer film – ki ödüle uzanacak kadar iddialı – Green Book da birçok ayrı özelliğiyle tartışılmaya devam ediyor: Komedi kökenli yönetmen Peter Farrelly‘nin cinsiyetçi ve tacizci şakaları, senaristlerden Nick Vallelonga’nın ırkçı tweetleri, filmin ana karakterinin yanlış yansıtılması, tamamı beyazlar tarafından yapılan bir filmin siyahilerin maruz kaldıkları konusunda ders verme çabası… Fakat yine de izleyen herkesin gönlünü çalmayı başaran akıcı ve nüktedar bir senaryosu, izlemeye doyamadığınız karakterleri ve oyuncuları, sürükleyici bir anlatımı var Green Book‘un. Siyahi bir piyanistin İtalyan kökenli şoförüyle ırkçı eyaletlerde çıktığı konser turnesini anlatan bu yol hikayesinde ana karakterleri canlandıran Viggo Mortensen ve Mahershala Ali, yılın en iyi performanslarından ikisini veriyorlar. Filmin üzerine biraz düşününce neyin yanlış olduğunu anlayabildiğiniz sürece, hem tartışmalarda taraf olabilmek hem de keyifli vakit geçirmek için bu filmi kaçırmayın derim.

Green Book‘u (varsa) içinizdeki sindirilmiş ırkçılığı derinlere gömüp kendinizi iyi hissetmek ve üzerine fazla kafa yormadığınız sürece aşırı eğlenmek ve cana yakın karakterleriyle tatlı bir yolculuğa çıkmak için izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10

Roma | Alfonso Cuarón

10 Adaylık: Film, Yabancı Dilde Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo, Kadın Oyuncu (Yalitza Aparicio), Yardımcı Kadın Oyuncu (Marina de Tavira), Görüntü Yönetimi, Prodüksiyon Tasarımı, Ses Kurgusu, Ses Miksajı

Roma
Roma (2018, Alfonso Cuarón)

Children of Men‘den Gravity‘e birçok başyapıta imza atmış Meksikalı yönetmen Alfonso Cuarón, 1970’lerin Meksiko şehrinde geçen çocukluğundan aldığı ilham ve nostalji aşkıyla, fazlasıyla kişisel ama bir o kadar da kusursuz bir film ortaya koydu bu yıl. Şehrin Roma adlı mahallesinde yaşayan bir aile ve hizmetçilerinin bir yılına odaklanan Netflix filmi Roma, hem Meksika’nın adayı olarak En İyi Yabancı Dilde Film dalında hem de en büyük kategorideki Oscar adayları arasında yer aldı. Alfonso Cuarón filmde sadece yönetmen koltuğunda oturmakla kalmıyor aynı zamanda senarist, yapımcı, kurgucu ve görüntü yönetmenliğini de üstleniyor.

Roma‘yı yılın en çok konuşulan filmine yabancı kalmamak, Netflix’in şimdiye kadarki en başarılı filmini kaçırmamak ve her anlamda kusursuz bir yönetmenliğin ne olduğunu görmek için izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

A Star Is Born | Bradley Cooper

8 Adaylık: Film, Orijinal Senaryo, Kadın Oyuncu (Lady Gaga), Erkek Oyuncu (Bradley Cooper), Yardımcı Erkek Oyuncu (Sam Elliott), Görüntü Yönetimi, Ses Miksajı, Orijinal Şarkı

A Star Is Born
A Star Is Born (2018, Bradley Cooper)

2000’ler öncesinde birkaç kez beyazperdeye yansıyan bu müzikal aşk hikayesi, bu kez günümüze en uygun haliyle karşımıza çıktı. Bradley Cooper‘ın yönettiği ilk film olan, aynı zamanda başrolleri Lady Gaga ile paylaştığı A Star Is Born, ünlü bir country şarkıcısının tesadüfen keşfettiği bir müzisyenin hem kariyerini yükselişe geçirdiği hem de onunla aşk yaşamaya başladığı tanıdık olay örgüsüne rağmen hepsi film için Bradley Cooper, Lady Gaga ve Lukas Nelson tarafından yazılmış şarkılarıyla hikayeye yeni bir soluk katıyor.

A Star Is Born‘u Bradley Cooper‘ın iyi yönetmenlik yapabildiğine ve iyi şarkı yazabildiğine şaşkınlıkla şahit olmak, Lady Gaga‘nın beyazperdeye yakışıp yakışmadığına karar vermek, her biri birbirinden unutulmaz ve iyi orijinal şarkılarını dinlemek ve defalarca izlediğiniz bir hikayenin farklı bir şeye dönüşebildiğini görmek izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Vice | Adam McKay

8 Adaylık: Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo, Erkek Oyuncu (Christian Bale), Yardımcı Kadın Oyuncu (Amy Adams), Yardımcı Erkek Oyuncu (Sam Rockwell), Kurgu, Makyaj ve Saç Tasarımı

vice
Vice (2018, Adam McKay)

2015’te The Big Short ile mortgage krizi üzerine eğlenceli bir ekonomi dersi veren Adam McKay, bu kez Viceta yakın tarih ve ABD politikasını aynı formülle anlatmak için kolları sıvıyor. Bu hınzır, oyunbaz ve eğlenceli anlatım, yönetmenin önceki filmindeki kadar işe yaramasa da George W. Bush döneminin başka yardımcısı Dick Cheney‘nin ne kadar önemli bir figür olduğunu, o dönem televizyonlarda izlediğimiz birçok olayın arkasında hangi gerekçelerin yattığını ve daha birçok detayı size sıkıcı olmayan, gülümseten bir şekilde öğretiyor. Christian Bale her zamanki gibi fiziksel bir dönüşüme uğrayarak canlandırdığı karakteriyle bir olmuş, ona Amy Adams, Sam Rockwell, Steve Carell gibi oyuncular eşlik ediyor. Filmin en büyük başarısının kurgu ve makyaj dallarında olduğunu söylemek mümkün.

Vice‘ı yakın tarihin en karanlık dönemlerinden birinin perde arkasını eğlenceli bir anlatımla öğrenmek, Christian Bale‘in oyunculuğuna bir kez daha hayran kalmak ve politik bir filmin nasıl bir komediye dönüşebildiğini görmek için izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Geçen yıllarda listeye girmeyi başaran, En İyi Film dalında Oscar adayı filmler ise şöyleydi:

90. Akademi Ödülleri: En İyi Film Adayları

Call Me by Your Name | Luca Guadagnino

4 Adaylık, 1 Ödül*: Film, Uyarlama Senaryo*, Erkek Oyuncu (Timothée Chalamet), Orijinal Şarkı

Benim için 2017’nin en iyisi olan Call Me by Your Name, André Aciman’ın aynı adlı romanının uyarlaması. 80’lerde Kuzey İtalya’nın huzur verici, yaz mahmurluğunun etkisi altındaki bir kasabasında Amerika’dan gelmiş bir ailenin 17 yaşındaki oğlu ve bu aileyi yaz stajı için ziyaret eden bir yüksek lisans öğrencisi arasındaki aşkı anlatıyor roman ve film. Hepimizin bir şekilde tattığı o saf duyguları, hayal kırıklıklarını, karın ağrılarını, baş dönmelerini, iç yangınlarını, gündüz düşlerini, ıslak rüyalarını ve göz yaşlarını doğal ve içten bir şekilde verdiği yetmiyor, bir de tüm bunların üzerine İtalya’nın güzelliklerini ekliyor.

Call Me by Your Name’i, bir yıldızın doğuşuna tanıklık edip Timothée Chalamet ile tanışmak, Michael Stuhlbarg’ın monoloğuyla göz yaşlarına boğulmak ve ilk aşık olduğunuzda hissettiklerinizi hissetmek için izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Darkest Hour | Joe Wright

6 Adaylık, 2 Ödül*: Film, Erkek Oyuncu (Gary Oldman)*, Görüntü Yönetimi, Prodüksiyon Tasarımı, Kostüm Tasarımı, Makyaj ve Saç Tasarımı*

Darkest Hour, II. Dünya Savaşı sırasında İngiliz hükümetinin değişerek Winston Churchill’in siyaset sahnesine geri dönüşünü ve ülkeyi bu zor dönemde nasıl yönettiğini anlatıyor. Savaşı görmediğimiz bir savaş filmiyle kostümü olmayan bir Joe Wright kostümlü draması arasında bir yerlerde… Filmin yıldızı o denli Gary Oldman ki, gözleriniz ne başka bir oyuncuyu ne de filmin azımsanamayacak sayıdaki hatalarını görecek. Eğer The Iron Lady ve Lincoln filmlerinden en az birini sevdiyseniz, duayen bir oyuncunun politik bir figürü ağır makyaj altında canlandırışını bazı şeyleri görmezden gelerek takdir edebileceksiniz demektir. Beklentilerimizin üzerinde adaylık elde edişine bakılırsa Akademi’nin bir hayli beğendiği filmin bunlardan en az ikisini ödüle çevirmesi olası.

Darkest Hour’ı Gary Oldman’ın dönüşümüne şaşırıp kalmak, Christopher Nolan’ın Dunkirk filmini izlemeden önce biraz tarih dersi çalışmak ya da izledikten sonra denizin diğer kıyısında neler yaşandığını daha iyi anlamak için izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Dunkirk | Christopher Nolan

8 Adaylık, 3 Ödül*: Film, Yönetmen, Kurgu*, Görüntü Yönetimi, Orijinal Müzik, Prodüksiyon Tasarımı, Ses Kurgusu*, Ses Miksajı*

The Dark Knight Üçlemesi, Inception ve Interstellar gibi filmleriyle günümüzün büyük bütçeli bilimkurgularında harikalar yaratan yıldız yönetmen Christopher Nolan’ın 2017’deki filminin ne olacağını duyduğumuz anda, çok geç kalmış o ilk En İyi Yönetmen Oscar adaylığını kapmak için geldiğini anlamıştık. Nolan, bilimkurgu sularından Manş Denizi’nin sularına atlamaya ve Akademi’nin en çok sevdiği konulardan birine, II. Dünya Savaşı’na el atmaya karar vermişti. Dunkirk, savaş sırasında İngiliz ordusunun karşılaştığı en büyük zorluklardan birini konu alıyor. Düşman ve deniz arasında sıkışıp kalan binlerce askerin nasıl kurtarıldığının kahramanca öyküsü, Nolan’ın elinde tabii ki bir teknik şova dönüşüyor.

Dunkirk’ü bir an bile düşmeyen temposuna kapılmak, sinema filmlerinde ses işçiliğinde çıtanın tam olarak nereye yükseldiğini duymak ve Hans Zimmer’in olağanüstü müziklerini dinlemek için izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Get Out | Jordan Peele

4 Adaylık, 1 Ödül*: Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo*, Erkek Oyuncu (Daniel Kaluuya)

Birçok kategoride kazanacakları tahmin etmek oldukça kolay olsa da, En İyi Film cephesinde durum bir hayli zor bu yıl. Dört ayrı yapımın büyük ödüle uzanma ihtimali var ve hepsini destekleyici bir fikir üretmek mümkün. Bunlardan biri de Get Out. ABD’de siyahilere karşı olan ırkçılığı alıp, iyi bir senaryoyla psikolojik gerilimi kademe kadame yükselten iyi bir filme dönüştüren Jordan Peele, ilk yönetmenlik deneyiminde büyük bir başarı yakaladı. Get Out’un başrolünde Black Mirror’ın ilk sezonundan tanıyabileceğiniz Daniel Kaluuya var. Karanlık ve doğaüstünün ön planda olduğu gerilim filmlerinden farklı, yaratıcı bir film karşımızdaki.

Get Out’u günümüz ABD’sindeki ırkçılık konusunun (ve porselen kaşıkların) nasıl bir gerilim filmi unsuru olarak başarıyla kullanılabildiğini görmek, türün sınırlarını zorlayan bir film izlemek ve komedyen kimliğiyle fazla ciddiye almamış olabileceğiniz Jordan Peele’e bu ilk filminin ardından bakışınızı değiştirmek için izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Lady Bird | Greta Gerwig

5 Adaylık: Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo, Kadın Oyuncu (Saoirse Ronan), Yardımcı Kadın Oyuncu (Laurie Metcalf)

En İyi Film seçilme şansı az da olsa mevcut filmlerden biri Lady Bird, kadın sinemacılar için önemli bir yıl olan 2017’nin en iyi film adayları arasında bir kadın tarafından yönetilmiş tek film. Özellikle Noah Baumbach ile oyuncu ve senarist olarak yaptığı işbirlikleriyle tanıdığımız Greta Gerwig’in yönettiği ve Saoirse Ronan’ın adeta kendisinin geçmişini canlandırdığı film, yılın doğallığıyla öne çıkanlarından. Film, 2000’lerin başında, Sacramento’dan ayrılma ve üniversite okuma hayalleriyle yaşayan, ailesinin maddi durumunun buna pek de imkan vermediği, kendini ‘Lady Bird’ olarak tanıtan 17 yaşındaki Christine’i anlatıyor. Greta Gerwig, Akademi tarihinde En İyi Yönetmen kategorisinde adaylık elde eden (sadece) beşinci kadın oldu.

Lady Bird’ü zaten oyuncu ve senarist kimliği sayesinde halihazırda hayranı olduğunuz Greta Gerwig’e biraz daha hayran olmak, 2000’lerin başına ve/veya lise yıllarınıza geri dönerek nostaljik anlar eşliğinde duygulanmak ve günümüz sinemasında anne-kız ilişkisini en iyi yansıtan filmlerden birini kaçırmamak için izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Phantom Thread | Paul Thomas Anderson

6 Adaylık, 1 Ödül*: Film, Yönetmen, Erkek Oyuncu (Daniel Day-Lewis), Yardımcı Kadın Oyuncu (Lesley Manville), Orijinal Müzik, Kostüm Tasarımı*

Boogie Nights, Magnolia ve There Will Be Blood gibi ‘büyük’ filmlerin yönetmeni Paul Thomas Anderson, destansı anlatımlarının ve tuhaf karakterlerinin arasına bu yıl bir yenisini ekledi. Phantom Thread, basitçe 1950’lerin Londra’sında oldukça popüler bir moda evinin sahibi olan tasarımcı Reynolds Woodcock’un yaşamının hayatındaki iki kadınca nasıl yönlendirildiğini anlatıyor. Ablası Cyril ve sevdiği kadın Alma arasındaki savaşın tek piyonu olan Reynolds’ın hikâyesinde metod oyuncusu Daniel Day-Lewis bir kez daha rolünü fazlasıyla ciddiye alıyor. Phantom Thread’i benim için yılın en iyi filmlerinden biri yapansa bu ciddiyetin üzerine kostümler ve müziklerin etkisinin eklenmiş olması. Adaylar açıklandığında beklediğimizden çok daha fazla kez adını duyduğumuz film, gönül ister ki ödül töreninde de aynı şekilde şaşırtsın.

Phantom Thread’i Paul Thomas Anderson sinemasına bir kez daha aşık olmak, kostüm ve müziklerin bir filme nasıl katkıda bulunabileceğini görmek ve Vicky Krieps ile tanışmak için izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

The Shape of Water | Guillermo del Toro

13 Adaylık, 4 Ödül*: Film*, Yönetmen*, Orijinal Senaryo, Kadın Oyuncu (Sally Hawkins), Yardımcı Erkek Oyuncu (Richard Jenkins), Yardımcı Kadın Oyuncu (Octavia Spencer), Kurgu, Görüntü Yönetimi, Orijinal Müzik*, Prodüksiyon Tasarımı*, Kostüm Tasarımı, Ses Kurgusu, Ses Miksajı

 The Shape of Water
The Shape of Water

Baştan söyleyeyim, The Shape of Water bence yılın hak etmediği bir ilgiyle ve hayranlıkla karşılanan, ödüllendirilen ve ödüllendirilmeye devam eden filmlerinden biri, belki de birincisi. Dile kolay, 13 dalda adaylık… Hatta makyaj ve görsel efekt oyverenleri tarafından da aday gösterilseydi Akademi tarihinde bir rekor kıracak ve bugüne kadar 15 adaylığa ulaşmış ilk film olarak anılacaktı. Soğuk Savaş döneminde ABD’deki bir laboratuvarda geçen filmde, doğaüstü bir yaratık ve dilsiz bir hademenin romantik ilişkisini izliyoruz. Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro’nun o en çok da Pan’ın Labirenti’nden tanıdığımız büyülü dünyasının kapılarını bir kez daha açıyor açmasına ama sözü geçen filmdekinin aksine bunu büyük bir politik doğruculuk, suya sabuna dokunmayan bir kolaya kaçma ve Hollywood’laşmış, hatta Disney’leşmiş bir üslupla yapıyor. Yine de -özellikle de görsel anlamda- iyi bir film izlediğinizi hissettiriyor size. İyi oyunculuklar, iyi bir tasarım, iyi müzikler var filmde. Vaktinizi boşa harcadığınızı kesinlikle hissetmeyeceğiniz ama eğer ki Guillermo del Toro’nun sıkı bir takipçisiyseniz hayal kırıklığına uğrayabileceğiniz bir film sadece. En büyük iki ödül için en iddialı film konumunda olması, The Shape of Water’ı belki de bu listedeki en öncelikle izlenecek film yapıyor.

The Shape of Waterı Guillermo del Toro’nun görsel dünyası ve hayalgücüyle tekrar buluşmak, yılın en çok konuşulan filmlerinden birine yabancı kalmamak, tuhaf ve doğaüstü noktalarına rağmen saf, çocuksu ve masalsı bir dünyaya adım atmak için izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri| Martin McDonagh

7 Adaylık, 2 Ödül*: Film, Orijinal Senaryo, Kadın Oyuncu (Frances McDormand)*, Yardımcı Erkek Oyuncu (Woody Harrelson), Yardımcı Erkek Oyuncu (Sam Rockwell)*, Kurgu, Orijinal Müzik

Dünyanın neresinden izleyicilerin ya da eleştirmenlerin yorumlarına bakacak olursanız olun, bu film söz konusu olduğunda büyük bir ikiye bölünmüşlüğün varlığını fark edeceksiniz. Bunun en büyük nedeni, politik doğruluktan bilinçli bir uzaklığa sahip olan senaryosu ve yine bu senaryonun bir parçası olarak, bir yardımcı karakterin tüm ırkçılığına ve yanlışlarına rağmen bağışlanarak kutsanması. Three Billboards Outside Ebbing Missouri, daha önce In Bruges ve Seven Psychopaths filmleriyle senaristliğine hayran kaldığım Martin McDonagh’ın imzasını taşıdığı için heyecanlandırmıştı beni ve beklentilerimi hiç de boşa çıkarmadı. Filmi beğenen, hatta yılın en iyilerinden olduğuna hemfikir olan taraftayım yani. Tecavüz edilip yakılarak öldürülen kızının cinayetinin bir türlü aydınlatılamamasına isyan eden bir annenin kasabanın şerifine ve halkına savaş açışını konu alan film başta Frances McDormand ve Sam Rockwell olmak üzere yetenekli oyuncuların gövde gösterisine dönüşüyor. Dünya ve ABD gündeminden beslenen hikâyesi, gerçekten de bir senaryo dersi eşliğinde perdeye yansıyor.

Three Billboards Outside Ebbing Missouri’yi en çok konuşulan ve en çok tartışılan filmlerinden birine yabancı kalmamak, en ufak role sahip olanı bile harika bir performans çıkaran oyuncu kadrosuna hayran olmak ve Martin McDonagh’ın yılın en iyi senaryolarından birine imza attığını kabul etmek için izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #145

The Post | Steven Spielberg

2 Adaylık: Film, Kadın Oyuncu (Meryl Streep)

En İyi Film adaylarından hiç eksiğim kalmasın diyorsanız, 90’larda kalmış bir anlayışla çekildiği, sinema adına hiçbir yenilik vadetmediği için benim hiç hazzetmediğim Steven Spielberg filmi The Post. Gerçek olaylardan uyarlanan ve başrollerde Meryl Streep ve Tom Hanks‘i izlediğimiz film, Vietnam Savaşı yıllarında ABD tarihini değiştiren Pentagon Belgeleri’ni yayınlayan Washington Post gazetesinin cesur ekibine odaklanıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Oscar adayı filmler