Genellikle sabah kahvaltılarını süsleyen, görünümü küçük ancak lezzeti büyük pancake’ler hepimizin gönlünü kazanmış durumda. Ülkemizde popüler olan bu yiyeceği son zamanlarda “mini pankek” şeklinde görmeye başladık. Diğer pankeklere göre daha zahmetli olsa da hem sabah kahvaltılarında hem de beş çayında tercih edilebiliriz. Hep birlikte önce pancake hakkında biraz bilgi sahibi olalım daha sonra mini pankek tarifiyle sevdiklerimize güzel ikramlarda bulunmak için tarif sürecine göz atalım!

Mini Pankekler
Mini Pankekler | Fotoğraf: damyskitchen.com

Pancake (Pankek) Nedir?

Tarihte ilk olarak Eski Yunan mutfaklarında keşfedilen bu lezzet, bir çok ülkeye yayılmış durumda. İngilizce’de “pancake” ifadesi Türkçe’ye çevrildiğinde “tava keki” anlamına geliyor. Çünkü pankek yaparken tava kullanılması gerekiyor.

Pancake’i küçük tatlı hamur diye tanımlayabiliriz aslında. Sade olarak da tüketilebiliyor ya da isteğe göre sevilen meyveler, reçel, fındık ezmesi ya da çikolata soslarıyla süslenebiliyor. Ben yaban mersiniyle denedim, gayet güzel bir lezzet ortaya çıktı. Yaban mersinini sevenler varsa pankek ile beraber denemenizi öneriyorum. Ancak pancake’lerinizin kalorisi de süslediğiniz unsurlarla birlikte artıyor. Buna dikkat etmekte fayda var diye düşünüyorum.  

Meyveli Pankek
Meyveli Pankek | Fotoğraf: Unsplash / Jess Torre

Pankek malzemelerini un, tuz, kabartma tozu, toz şeker, yumurta, tereyağ ve süt olarak sayabiliriz. Ayrıca pankek ile krep çok karıştırılıyor. Birbirlerine yakın olduklarını söyleyebiliriz ama bazı yönleriyle birbirlerinden ayrılıyorlar. En önemli farkları, krep yaparken kabartma tozu kullanılmaması ve krep hamurunun pankek hamuruna göre oldukça ince olması. Pankek hamurunun yumuşak ve pofuduk olması yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli püf noktalarından biri.

Pankekin lezzetini çoğumuz biliyoruz. Peki hiç “Dünya Pankek Günü” diye bir şey duydunuz mu? Ben duyduğumda çok şaşırmıştım. Her yıl Paskalya Bayramı’ndan 47 gün önce Pankek Günü olarak kutlanıyor. Hristiyanlar için önemli olan bu günün asıl adı Tövbe Salısı olarak biliniyor. Kutlamalar her ülkede değişiyor, ancak ortaya çıkış nedeni çok enteresan: bir unutkanlık! İngiltere’de pankek yapımı ile meşgul olan bir kadın, kilisenin çanını duyunca ve kiliseye gitmeyi unuttuğunu fark edince elinde pankek tavasıyla kiliseye doğru koşuyor ve böylece pankek yarışmalarının temeli atılmış bulunuyor. Özellikle İngiltere’de pankek gününde düzenlenen pankek yarışları büyük öneme sahip.

Mini Pankek Tarifi

Pankek yapımını aslında çoğumuz denemiştir, ancak son zamanlarda mini pankeklerin popüler olması ve daha fazla tercih edilmesi sebebiyle yazımda mini pankek tarifine yer vermek istedim. Yazıda belirttiğim malzemeler ve mini pankek tarifi tamamen Sevgili @peppycooky‘e ait. Hadi hep beraber peppycoky‘in kaşık pankek tarifine göz atalım.

Malzemeler

  • 2 su bardağı tam buğday unu (siyez unu, çavdar unu, kinoa unu, nohut unu, rondoda çekilmiş yulaf – hepsi kabul)
  • 1 su bardağı süt (ben badem sütü kullandım tercih sizin)
  • 2 yumurta (yumurta istemeyenler kullanmayabilir)
  • 1/2 çay kaşığı karbonat veya kabartma tozu

Mini Pankek Yapılışı

Tüm malzemeleri güzelce karıştırın ve çay kaşığı yardımıyla tavaya alarak pişirin. Ocagğın altını yakmadan pankekleri tavaya koyun, tava tamamen dolduktan sonra ocağı yakın ve pankekleri çevirerek pişirin. Hemen pişiyorlar zaten! Göz göz olduktan sonra çevrilmeye hazırlar demektir. Sunumu ise tamamen size kalmısş. Fıstık ezmesi ve muzla çok yakışıyorlar, zeytin ve acukayla da lezzetleri bir başka tabii.

Not. Bir porsiyon (ortalama 20-25 adet) sade pankek kalorisi 100 kcal…

Afiyet olsun!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Aliona Gumeniuk

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Sufle