Private Life; kırklı yaşlarına gelmiş, sanatçı ve entelektüel bir çiftin çocuk sahibi olma çabasına inceden alaycı ve trajik bir açıdan bakıyor. Netflix’in izlemeniz gereken filmi Private Life’a daha yakından bakalım.

Yetişkinlik hangi yaşta başlıyor? Ebeveyn olmak için neyi bekliyoruz? Herkes ebeveyn olmak zorunda mı? İyi bir ebeveyn olmak mı daha önemli, yoksa iyi bir eş mi, ya da sadece ebeveyn olabilmek mi? Ebeveyn olmakla mutluluk arasında doğrudan bir bağlantı var mı?

Private Life Netflix Film
Private Life

Private Life; kırklı yaşlarına gelmiş, sanatçı ve entelektüel bir çiftin çocuk sahibi olma çabasına inceden alaylı ve trajik bir açıdan bakıyor. Anne olabilmek için her türlü yöntemi deneyen Rachel, bu süreçte eşi Richard’dan sorgusuz ve sonsuz bir destek bekliyor. Rachel, ihtimaller azaldıkça “asla” dediği yöntemlere dahi sıcak bakmaya başlıyor ve bu uğurda vazgeçemeyeceği ya da çiğneyemeyeceği hiçbir değer kalmıyor.

İşlerin tam da sarpa sardığı bir noktada hayatlarına Sadie giriyor ve her şey daha da karmaşık hale geliyor. İşte bu noktada Rachel ile empati kurmayı bırakıyorum. Çünkü belki de hayatımda hiçbir şeyi bu kadar çok istemediğimden ya da hiçbir şey için bu kadar körü körüne savaşmadığımdan, ya da daha önce hiç bu kadar çaresiz olmadığımdan Rachel’ı anlayamıyorum.

Private Life Film Netflix
Private Life

Ancak Sadie’yi çok iyi anlıyorum. 20’li yaşlarındaki iyimserliğini, birilerinin hayatını değiştirebileceğine dair inancını, başkalarının tepkilerine karşı kayıtsızlığını ve inatçılığını anlayabiliyorum.

Private Life, konusu itibariyle aslında bu film için çok ironik bir isim olmuş. Tüp bebek tedavileri, taşıyıcı annelik, yumurta donörü derken insanı maddi ve manevi fazlasıyla zorlayıcı olan bu süreçte daha zoru varsa belki de bu dışarıdaki insanların yorum ve tepkileriyle başa çıkmaktır. Cinsellik özel sayılır ama doğurganlık tam anlamıyla kamusal bir meseledir. Herkesin bu konuda bir fikri vardır ve yorum yapmaya herkes muktedirdir.

Bu kadar kasvetli anlattığıma bakmayın, filmde öyle ince nüanslar var ki hatırladıkça güldürüyor. Şimdiye kadar Netflix’te izleyip de en memnun kaldığım film oldu Private Life. Uzaktan bakarak hep eleştirdiğim, bir türlü empati kuramadığım anne ve baba olma derdine daha yakından bakma şansına sahip olduğum için, neden empati kuramadığımı daha iyi anlamamı sağladığı için bile değer. Ekstrası ise yetişkinliğe dair muazzam tespitler, ince espriler.

Tavsiyeler şelale.

 Netflix | IMDb 

İlginizi çekebilir: Gökhan Erdem’den “Maniac: Netflix ile Psikolojinin Derinliklerine Yolculuk”