İstanbul’da 2022’nin en çok konuşulan gastronomi olaylarından biri kuşkusuz “ROKA”… Londra merkezli ödüllü Japon restoranının Birleşik Krallık sınırları dışındaki yeni adresi Dubai, Riyad ve Mallorca’nın ardından İstanbul oldu. Galataport’un en ucunda konumlanan mekan, uçsuz bucaksız Boğaz manzarası ve damakta iz bırakan lezzetleriyle özel bir deneyim sunuyor.

roka
ROKA | Fotoğraf: ROKA 

Robata: Geleneksel Japon Izgarası

narenciyeli-miso-soslu-morina-baligi
Narenciyeli Miso Soslu Morina Balığı | Fotoğraf: ROKA instagram

ROKA’yı pek çok Japon restoranından ayıran özelliklerin başında, ekibin ‘Robota’ adı verilen çağdaş Japon ızgarasında ustalaşmış olması geliyor. Robata geleneği, Japonya’nın kuzey kıyılarındaki balıkçıların, tuttukları balıkları geleneksel pişirme yöntemleriyle ve farklı kömürlerle pişirdikten sonra kürekleri aracılığıyla diğer balıkçılarla paylaşmalarından geliyormuş… ROKA Galataport menüsünde robata seçenekleri arasında hem et hem de deniz ürünleri bulunuyor. Ayrıca Robata geleneği usulünce pişirilmiş ödüllü yemekleri tatmadan önce açık mutfağı izleyerek pişirme teknikleri hakkında fikir edinebiliyorsunuz. Şaşırtıcı ve bir o kadar da iştah açıcı olduğunu söyleyebilirim.

oscietra-havyari-ve-pirinc-kraker-ile-ton-baligi-tartar
Oscietra Havyarı ve Pirinç Kraker ile Ton Balığı Tartar | Fotoğraf: ROKA 

Menünün robata seçenekleri arasında tavuk, kırmızı et ve deniz ürünleri mevcut. Dana ilik teriyaki ve Kore baharatlı ızgara kuzunun da müdavimi çok fakat ben yine pek çok mekanda olduğu gibi burada da tercihimi deniz ürünlerinden yana kullandım.  Kulaktan kulağa yayılan üç lezzeti not alın derim. Ana yemek önerim sunumuyla, kokusuyla ve haftalardır damağımdan silinmeyen tadıyla ‘yuzu miso sos ile sunulan morina balığı’… Bu benzersiz lezzet öncesinde ‘oscietra havyarı ve pirinç kraker ile sunulan ton balığı tartar’ın tadını ağır ağır çıkarın ve eğer birkaç kişi iseniz şefin sashimi tabakları arasından seçim yapıp paylaşarak bu deneyimi çoğaltın derim. 

Yemek tercihiniz ne olursa olsun içki konusunda bara mutlaka danışın derim. Genel olarak deniz ürünleri ile birlikte kokteyl tercih ediyorum, burada da öyle yaptım. Doğrusu ekip hem damak tadıma hem de yemek seçimime oldukça uygun, ferahlatıcı bir öneride bulunmuş. Adı da tadı da aklıma kazınan bu kokteyl ‘palomita’. Formülünde Japon mutfağının sihirli çeşnisi olarak bilinen Yuzu Kosho bazlı tekila, pembe greyfurt ve agave içeceği var. 

roka-tatli-tabagi
ROKA tatlı tabağı | Fotoğraf : ROKA

Yemek seçiminiz sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta mutlaka ama mutlaka tatlıya yer ayırmak. En az 2-3 kişi iseniz ROKA tatlı tabağı sipariş etmenizi ve böylece birbirinden göz alıcı ve şaşırtıcı özel lezzetleri tatmanızı öneririm. Sayamadığım kadar çok tatlı barındıran bu karışık tabakta unutamadıklarımdan hızlıca bahsetmek istiyorum. Miso Crème brûlée, karamelize incir ve fıstıklı dondurma ile bambaşka bir formüle ulaşmış. Tütsülenmiş Hindistan cevizi parfe, çarkıfelek sosu ile ‘egzotik tatlı’ tanımının karşılığı gibi… Finalde ise Japon mutfağının ünlüsü Mochi dondurma çeşitleri ile bu damak yolculuğunu en ferahlatıcı haliyle zirvede bırakabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: ROKA

ROKA İstanbul Adres: Kılıçali Paşa Mahallesi Meclis-i Mebusan Sok. O2 Blok, No: 14/2E Galataport

İlginizi çekebilir: Çağla Meknuze’den IST TOO