Geçtiğimiz günlerde Cadde’de yeni açılan Rruga’yı denemeye gittim. ‘Casual dining’ konsepti, imza kokteylleri, benim için çok önemli bir detay olan vejetaryen seçenekleri ve haftanın üç günü özel etkinlikleri, DJ performanslarıyla hem gün içinde hem de akşamları çok tercih edilen yerlerden biri olacak gibi gözüküyor. 

“Rruga” cadde anlamına geliyor, yani adını bulunduğu Bağdat Caddesi’nden alıyor. Restoranın duvarlarını dünyanın ilk aydınlatılan caddesi olarak bilinen Herod Caddesi ile Apollon ve Daphne’nin aşk hikayesi süslüyor. Restoranın sanat koordinatörlüğünü ise Mehmet Hakan Ergun yapıyor. 

Yemeklere gelecek olursak, burada herkes için seçenek var! Elif Şef çok lezzetli bir menü yaratmış. Ben tabi vejetaryen olanları denedim, fakat diğer yemeklerin de çok güzel olduğunu duydum. Biz mantar pane, arancini ve ıspanak salata ile başladık. Özellikle istiridye mantar paneye bayıldım, yoğurtlu pekmez sos ile geliyor. Ispanaklı salata da çok iyiydi.

Ispanak Salata
Ispanak Salata | Fotoğraf: Rruga Cocktails & Food

Ana yemek olarak da yine mantardan devam ederek fungi pizza söyledik. Odun fırınında yapıyorlar, o kadar güzeldi ki! Başka pizza seçenekleri de var, mutlaka deneyin 🙂

mantarpizza
Mantarlı Pizza | Fotoğraf: Rruga Cocktails & Food

Tatlı için pancar marmelatıyla San Sebastian Cheesecake geldi. Pancar marmelatı tatlıyla nasıl olacak acaba diye düşünmedik desem yalan söylemiş olurum, ama tadınca o kadar beğendik ki! Bir de brownie koyacaklarmış menüye yanlış hatırlamıyorsam, ama yolunuz düşerse bu cheesecake’e bir şans vermenizi tavsiye ederim.

Rruga’nın en iddialı olduğu konulardan bir tanesi de kokteyller. Cadde’de her gün kokteyl yapan yeni yerler açılıyor ama farklı ve özgün tatlar bulmak çok da kolay değil. Rruga bu durumun önüne geçmeyi ve fark yaratmayı hedefliyor. Bu yüzden her geçen gün menüye yeni ve farklı kokteyller ekleniyor, içerikler değişiyor. Denediğim kokteyllerin hepsi gayet güzeldi ama hemen dikkatimi çeken köz patlıcanlı Burry en çok aklımda kalan oldu. 

burry
Burry | Fotoğraf: Rruga Cocktails & Food

Haftanın 3 günü saat 21.00 itibariyle dj performansı başlıyor, 22.30 sonrası ses yükseliyor. Mesela, Perşembe günleri Türkçe gecesi. Kokteyllerin tadını çıkarırken eğlenmek için çok keyifli bir alternatif! Ayrıca isterseniz özel etkinlikler için kapatabileceğiniz bir alan da bulunuyor. İlerleyen günlerde bu alanda workshoplar, stand-uplar, yazar söyleşileri ve quiz geceleri yapmayı planlıyorlar, haberdar olmak için Instagram sayfalarına göz atabilirsiniz.

rruga
Rruga | Fotoğraf: Rruga Cocktails & Food

Son olarak bahsetmek istediğim konu yine benim için oldukça önemli, burası hayvan dostu bir mekan: Hem sahipleri hem de çalışanlar çok tatlı, dolayısıyla gönül rahatlığıyla patili çocuklarınızla gelebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Rruga

İlginizi çekebilir: Tuba Nil Dengiz’den Praline İstanbul