Türk insanının sokak lezzetleri sevgisini kimsenin sorgulayamayacağı aşikar. Hemen hemen her aktiviteden sonra ya da karnımız acıktığında hızlıca köşe başında bir sokak lezzeti ararız. Eski fotoğraflara göz gezdirirken New York’taki Katz’s Delicatessen ile Floransa’da Il Panino Tondo’da yediğim Pastrami sandviçler ansızın aklıma geldi ve hayallere daldım. Acaba İstanbul’da nerede yiyebiliriz diye düşünürken karşımıza Suadiye Marmaray istasyonunun hemen yanı başında yer alan RUB çıktı. Bir akşam iş çıkışı eve sipariş ettikten sonra ivedilikle mekana gitmeye karar verdik. Sonrasında da zaten kendimizi Suadiye’de bulduk, bu lezzet furyasını mekanında da deneyimlemek istedik.

Konum

img_7361-2
RUB | Fotoğraf: Pelin Zorlu

RUB

RUB’ın sade menüsü sakın sizleri şaşırtmasın. Mekanın öz ama bir o kadar da başarılı bir menüye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu menüde burgerler, lezzetli sandviçler ve tatlı seçenekleri yer alıyor. Bir sonraki ziyaretimizde yiyemediklerimizi de deneyerek bingo yapmak istiyoruz.

RUB’ın şefi ve danışmanı Hakan Özfırıncı ile tanışma fırsatı yakaladık ve menü ve özellikle de Pastrami hakkında ufkumuzu genişletecek bilgiler edindik. Hakan Bey’in tavsiyeleri doğrultusunda; RUB burger, Caprese burger, Pastrami Ruben sandviç, Corned Beef Ruben sandviç ve Popcorn tavuk lezzetlerini denedik. Tatlı olarak tercihimizi ise San Sebastian ve bademli tarttan yana kullandık.

Başlangıç olarak Popcorn tavuk ve trüflü parmesanlı patates kızartmasını tercih ettik. Popcorn tavuk, bildiğimiz karidesin tavuklu versiyonu. Chili mayo sos ve frenk soğanı ile servis ediliyor. Kesinlikle denenmesi gereken bir lezzet.

img_7344
Muhteşem Üçlü | Fotoğraf: Pelin Zorlu

Pastrami ve Corned Beef‘ten de özellikle bahsetmek istiyorum. Pastrami’yi tanımla derseniz etin kesinlikle sanata dönmüş hali diyebilirim. Pastrami’ler o mis gibi Brioche ekmeklerle buluşmadan önce yaklaşık 7 gün boyunca marine edilerek hazırlanıyor. Evet yanlış okumadınız tam 7 gün boyunca marine ediliyor. Bu marine işleminden sonra 12 saat boyunca tütsüleniyor ve bütün bu işlemlerden sonra da bizlerle buluşuyor. Pastrami Ruben sandviç içerisinde bulunan tartar sos ve cheddar peyniri ile de o güzelim lezzetini tamamlıyor da tamamlıyor.

Ekmeği ise ayrı güzel, içindeki Pastrami’nin bütün yağını emmiş, lezzet bombasına dönüşmüş desem yeridir. Normalde pek turşu seven bir insan değilim ve yemek içerisinde olunca da önce bir acaba diye düşünürüm. Sandviçin içerisinde bulunan kırmızı lahana turşusu ise lezzeti tam anlamıyla maximize etmiş. Sandviçin masaya gelmesi ile bitmesi arasında sanırım ya 5 dakika var ya da yoktur. Sadece içeceğimi içmek için sandviçten ayrıldım diyebilirim.

Corned Beef sandviç ise kankası Pastrami Ruben gibi 7 gün boyunca marine ediliyor. Sonrasında ise odun ateşine atılıp 8 saat boyunca fırınlandıktan sonra servis ediliyor. Bütün sandviçlerde etin gramajını siz kendiniz belirleyebiliyorsunuz. 100, 150 ve 200 gr olmak üzere 3 farklı gramaj seçimi bulunuyor. Corned Beef sandviç de en az Pastrami kadar başarılı ve kesinlikle mekanın fenomenlerinden biri.

RUB burger ise mekanın bir diğer süperstarı! İçinde bulunan burger köftesine RUB sos eşlik ediyor. Cidden çok güzel bir sos ve hamburgere ayrı bir hava katmış. Şefimiz Pastrami’yi RUB burgerde de unutmamış ve köftenin yanına lezzet kombosu olarak eklemiş. Ayrıca Caprese burgeri de denediğimizi ve çok beğendiğimizi ekleyelim.

Gelelim tatlılara. Bir güzel yiyip içtikten sonra tatlıları da denemesek olmazdı tabii ki. San Sebastian çikolata crumble ile servis ediliyor. Yediğimiz en güzel San Sebastian’lardan biriydi kuşkusuz. Hafif ve bir o kadar da lezzet yoğunluğuna sahip bir tatlıydı. Diğer tercihimiz ise badem kremalı tart oldu. Bu tart beyaz çikolatalı krema ve üzerinde altın çilekle servis ediliyor.

Bademli Tart, San Sebastian | Fotoğraf: Pelin Zorlu

Seyahat etmeye olan özleminiz arttığında ya da farklı sokak lezzetlerini denemek istediğinizde muhakkak RUB’ı ziyaret edin. Yolunuz bir gün Suadiye’ye düşerse ya da eve Marmaray ile dönecekseniz istasyonun yanında yer alan RUB’ın paket servis seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Instagram / @rub.ist

İlginizi Çekebilir: Eda Geven’den An İstanbul