Yeni yıl, yılbaşı demek hediye almak, yenilemek, yenilenmek demek benim gözümde. Hediye almak kolay, peki orjinal bişeyler bulmak? İşte bu çok zor diyordum ki, instagramda karşıma çıktı Secdus! Baktım, baktım bir sürü şey seçtim benim olmalı diyerek ki fotoğraflar, gerçeklerin yarısını bile yansıtmıyor siz düşünün. Bu dükkana bi gelin de büyülenmek nedir görün!

secdus 1
Secdus, Kadıköy

Söğütlüçeşme’de, camiinin karşısındaki ilk sokaktan girince, etrafındaki renksiz karanlık yerlerin tersine masmavi bir kapı, kapının üzerinde kitap okuyan bir kadın baskısı. Aynı resmi az sonra içerideki enfes tabakların üzerinde de göreceğimizden habersiz giriyoruz. Yüksek tavanlı bembeyaz bir dükkan burası, hem bahsettiğim şeyler satılıyor, hem atölye hem de vakit geçirebileceğimiz bir cafe. Kahvenizi, çayınızı yudumlayıp, günün tatlısını denerken sağa sola bakınmaktan kendinizi alamıyorsunuz. El yapımı, sahiplerinin tasarımı olan yastıklar, amerikan servisleri, mumlar, çantalar… Kısaca bi insanı mutlu edebilecek her şey burada!

secdus 2
Secdus, Kadıköy

Kitaplar dışında her şey satılık diyor buranın güleryüzlü sahibesi. Öyle tatlı bir insan ki, sohbet etme şansı bulmamıza seviniyorum. İşletme mezunu olduğunu; ancak moda tasarımıyla ilgilenip, bu işi yapmaya karar verdiğini anlatıyor. İyi ki de bu kararı vermiş diyorum, hayatımda gördüğüm en zevkli dükkanlardan bir tanesini oluşturmuş çünkü. Babaanne ve dedesinin İstanbul’a taşındıktan sonra oturdukları ilk evmiş bu güzel yer. Buraya bir dolu güzel anı hakim belli ki, ayrı bir samimiyet katıyor bu. Sohbet ettikten sonra kendi kendime bunları düşünürken tahta servis tabağında gelen latte ve yeni çıkan ve koşup aldığım Orhan Pamuk kitabıyla keyfim bir kat daha artıyor.

secdus 3
Secdus, Kadıköy

Secdus’un arka kısmında bir de bahçesi bulunuyor. Mekan iki bölüme ayrılmış durumda. Bi tarafında bu güzel ürünlerin oluşturulduğu bir atölye var. Diğer taraf ise cafe ve bu güzelliklerin sergilendiği alan. Burayı görmenizi çok isterim; ancak gelemezseniz de üzülmeyin, internet satışı mevcut. Ayrıca unutmadan belirteyim, burada bazı workshoplar da düzenlenmekte. Yalnızca alışveriş için değil bu etkinlik haberlerini alabilmek için de internet sitesini takip edebilirsiniz. Tam da yılbaşı üstü, büyük büyük masalarda kalabalıklara davet verecek olanlar için Secdus’ta bulunan tabaklar, sofrada kullanılabilecek şeyler, ev eşyaları daha da arzu edilecek nesneler olarak karşımızda. Ben de yılbaşı konseptindeki, elinde koca koca hediye paketleri olan bir kızın resmi olan kenarları kar taneleriyle süslenmiş bir tabak alıyorum. Aklımsa geyikli yastıklarda, tahta altlıklarda kalıyor, bi dahaki sefere diyerek çıkıyorum, bi dahaki seferin olacağına emin olarak! Siz de gelin, görün, alın. Her şey muhteşem!

Secdus Adres: Zeynel Sok. No: 14/A Söğütlüçeşme, Kadıköy / İstanbul