Kadıköy, İstanbul’un öteki yüzü olarak belki de hep Avrupa Yakası’nın kaosundan uzaklığıyla, sıcaklığı ve samimiyetiyle konuşuluyor. Seneler içerisinde Moda ve Yeldeğirmeni’nin bir deneyim alanına dönüşmesine tanık olmanın verdiği heyecan ise hâlâ üzerimizde. Geçtiğimiz hafta konserler, atölye çalışmaları ve partilerle Kadıköy, bir Kendine Has projesi olan Semtine Has 2 tarafından ele geçirildi. Kadıköy en dinamik haftalarından birini geçirirken biz de kendisini tekrardan keşfetmek için bir fırsat bulduk. Peki, neler yaptık?

Semtine Has 2’nin Ardından

Bir mekâna girdiğimizde neredeyse her masada selam vereceğimiz bir tanıdığımız ve yeni nesil dükkânların yeni nesil esnaflarının da arkadaşımız olduğunu düşününce; Kadıköy, İstanbul’da mahalle ruhunu kendine has devam ettirebilen nadir semtlerden. Geçtiğimiz hafta bizimle birlikte dönüşen bu ilham verici semti Kendine Has’ın bir projesi olan Semtine Has 2 ile yeniden keşfe çıktık. Semt turumuza sokak sanatları, müzik, kültür yön verirken; diğer mahalleliler ile sohbet etme ve benzer ortak noktalarımız olan birçok İstanbullu ile tanışma fırsatı bulduk. Kısacası; çok güldük, çok konuştuk ve çok dinledik.

Neleri Deneyimledik?

Biraz Yalnız Kalabilir Miyiz? ile Kişisel Bir Müzik Deneyimleme Kabini

Etkinliğin bizim için en öne çıkan deneyimlerinden biri “Biraz Yalnız Kalabilir Miyiz?” kabininde sevdiğimiz şarkıcılar ile baş başa kaldığımız o andı. Bu kabinlerde sevdiğimiz sanatçıları, kalabalık bir konser içerisinde değil de bir kabin içerisinde biz bize dinlerken tam da mahallenin ruhunu bulduk. Çünkü Kadıköy’de bizim için sanat, müzik hiçbir zaman ulaşamayacağımız bir yerde olmadı. Salonumuzda arkadaşımızın çaldığı gitarda veya şu an Semtine Has 2 sayesinde deneyimlediğimiz “Biraz Yalnız Kalabilir Miyiz?” kabininde olduğu gibi sevdiğimiz bir sanatçının bize özel söylediği şarkısında ulaşabildik.

Suckmywalls ile Graffiti Keşfi: Kadıköy’ün Konuşan Duvarları

Sprey boyayla yazılan mesajlardan ara sokaklarda tek tük eski binaların önünde otururken gözümüzü alamadığınız resimlere, arkadaşımızın yeni müzik albümünün basılı olduğu sticker’dan başka bir tanıdığımızın podcast amblemine kadar Kadıköy’ün duvarları biraz aykırı ve biraz samimi bir şekilde kendine has konuşur.

Biz de Suckmywalls ile Kadıköy’ün sokaklarını graffitiler üzerinden bir keşfe çıktık. Sokakta gezerken fark etmediklerimizden daha önce hikâyelerini hiç duymadıklarımıza kadar Kadıköy ve onun çok konuşan duvarları ile yeniden tanıştık.

Kendimize Has Deneyim Alanları

Her zaman söylediğimiz bir şey var ise Magger ekibi olarak şehri ve yeni yerleri keşfetmek kadar kendi derinliklerimize dalmaktan da aşırı zevk aldığımızdır. Bu çok yönlü şehirde her semtinde kendimize has yeni bir deneyim yaşarken hiç bilmediğimiz zevklerimize doğru yolculuğa da çıkabiliyoruz.

Bu öğrenme süreci bir tadım etkinliğiyle başladı. İlk olarak Erdinç Çatak ile Mezopotamya’dan bugüne doğru bir tadım keşfine çıktık. Daha sonrasında Semtine Has 2’nin “Çizmek Sana Yakışıyor” atölyesine katıldık. İşlerini severek takip ettiğimiz illüstrasyon sanatçılarının atölyesinde biraz kendimizle eğlendik biraz da daha önce pek tanışmadığımız içimizdeki sanatçı ile konuştuk. Ayrıca küratörlüğünü Hood Base’in üstlendiği Semtine Has 2 projesinde Hood Base aracılığıyla Yeldeğirmeni sanatçılarıyla sohbet etme fırsatı da bulduk.

Mahallede Eğlence ve Müzik

Söz konusu Kadıköy ise eğlence hayatından bahsetmeden geçmemek gerekir. Kadıköy’de bir mekânın önünde başlayan programlar arkadaşlarımızın dj kabinine geçtiği partiler ile devam eder. Kadıköy eğlenceleri kendine has bir samimiyet içerirken, geçtiğimiz hafta Semtine Has 2 ile lokal deneyimler yaşadık. Kadıköy temelli bir kolektif olan Badmash Kolektif’in performanslarıyla eğlenceye dahil olurken, bu aralar başka etkinliklerde de denk geldiğimiz ve doyamadığımız Q-BRA ve Akış Ka’nın DJ kabinine geçtiği kapanış partisi ile haftayı sonlandırdık. Semtine Has 2’nin devam ettiği haftada pop-up konserlerde spotify’da sürekli “başa al” butonuna bastıran Can Ozan ve Gülinler’i dinledik.

Semtine Has 2

Kadıköy’ün sanatçıları, mekânları ve lokal mağazaları ile tanıştığımız bu hafta unutamayacağımız bir anı olarak bizimle kalacak. Umarım bir sonraki keşifte yolumuz sizinle de kesişir.