Üzerinde marka monogramları bulundurmayan kıyafetler, iyi kalite materyalden yapılmış dönemsel trend olmaya değil kalıcı olmaya odaklanmış koleksiyonlar 2020’de yaşadığımız akıl almaz pandemi döneminden beri “sessiz lüks” akımı olarak hayatımızda varlığını sürdürüyor. Peki Vogue dergisinin “2023 yılının en büyük trendi” olarak lanse ettiği “sessiz lüks” akımı makyaj çantalarımızı nasıl etkiliyor dersiniz? Bu konuyu yıllardır zaten “sessiz lüks” akımını yaptığı makyajlarda ve şekil verdiği kaşlarda hissettiren benim de çok sevdiğim kaş ve makyaj uzmanı Fatih Şahin’e danıştım. O da bizler için bazı küçük ipuçları verdi.

jazmin-quaynor-foeiogztcxo-unsplash
Sessiz Lüksün Makyaj Üzerinde Etkisi | Fotoğraf Kaynağı: Unsplash/Jazmin-Quaynor

Aslında “sessiz lüks” yeni bir trend değil.  Yıllardır moda dünyasında geçerliliğini asla kaybetmeyen bir söz vardır: Para konuşur, varlık fısıldar (Money Talks, Wealth Whispers)!  “Sessiz Lüks” akımı da bize bunu hatırlatıyor. Geçici moda akımları değil, stilinizi yansıtacak, kaliteli materyallerden yapılmış ve uzun yıllar boyunca giyebileceğiniz, marka isminin öne çıkmadığı parçalardan oluşan koleksiyonlar bu akımın odak konusu.  Kaşmir kazaklar, nude tonlarda blazerlar ya da beyaz basic tshirt’ler “sessiz lüks” akımının modada karşılığı olarak gösterilen parçalardan bazıları. Bu akımı ünlüler ve hatta popüler diziler de hızlı bir şekilde benimsemiş durumdalar. Akımın sembolü haline gelen ünlülerden eski bir Bizim Ev (Full House) hayranı olarak benim favorim tabii ki Mary-Kate ve Ashley Olsen kardeşler ve markaları The Row. Hem markaları hem de kendi stilleri oldukça sade, özgün ve kaliteli parçalardan oluşuyor. Bunun dışında bildiğiniz gibi Succession’da Shiv Roy kıskanılacak derecede gizli bir servete sahip olmasına rağmen stili oldukça sade ve abartısız. Aynı şekilde kardeşi Kendall’ın beyzbol şapkası  625 dolar değerinde olmasına rağmen bir o kadar sade ve gösterişsiz.

Burada belirtmem gerekir ki “sessiz lüks” asla ucuz ürünlerin öne çıkarılmaya çalışıldığı bir akım değil. Aksine arka planda gerçek manada bir lüks tüketim yatıyor. Sadece son yıllarda instagram ile birlikte ortaya çıkan ve gözlerimizi kanatan, büyük harflerle markaların adını bağıran parçaların yerini daha sade ve bence daha asil seçeneklere bırakmasını savunan bir anlayış.

Tabii ki eğer modadan konuşuyorsak makyaj ve güzellik konularına değinmeden edemeyiz. Bu nedenle “ sessiz lüks” akımının makyaj trendi olmayacağını düşünmemiz hata olurdu. Doğal kaşlar, temiz bir cilt, kaliteli ürünlerle yapılmış doğallığı koruyan makyaj stili sessiz lüks akımının makyaj üzerindeki etkisinin alt başlıklarını oluşturuyor.

Ben de bu konuyu kişideki doğal güzellikleri öne çıkarmayı başaran makyajlarıyla tanıdığım ve doğal kaş şekillendirmesi denilince herkese rahatlıkla önerebileceğim Fatih Şahin’e sormak istedim. O da zamanını bana ayırdı ve bizler için sorularımı yanıtladı.

image00002-2
Fotoğraf Kaynağı: Fatih Şahin

Fatih’cim öncelikle bana ve TheMagger okuyucularına vakit ayırdığın için çok teşekkür ediyorum.  Başlarken seni yeni tanıyanlar için kariyer yolculuğunu bize biraz anlatabilir misin?

Ben Kaş ve Makyaj Uzmanı Fatih Şahin. 2011 yılında makyaj eğitimleri alarak güzellik sektörüne adım attım. 2013 yılında makyaj sanatçışı kimliğiyle kozmetik sektörünün devlerinden Sephora-Benefit markasında Türkiye’nin ilk erkek kaş uzmanı olarak kurumsalda çalışma fırsatı buldum. Bu süreçte Azerbaycan ve Dubai ‘ye giderek kaş ve makyaj trendleri eğitimleriyle kendimi geliştirmeye devam ettim. Daha sonrasında 2016 yılında kozmetik sektörünün bir diğer dev markası olan MAC markasında Türkiye’nin ilk kaş uzmanı ve eğitimcisi olarak başladım. Türkiye’de bu marka adı altında birçok şehirde MAC bünyesindeki makyaj sanatçılarına doğru kaş şekillendirme teknikleri eğitimlerini verdim. Bir yandan da Türkiye’nin dört bir yanını gezerek kaş ve makyaj workshop’ları vermeye devam ediyorum.

Seninle bugün pandemiden sonra trend bir akım olan “sessiz lüks” akımının güzellik üzerindeki etkisinden bahsetmek istiyorum.  Öncelikle senin “sessiz lüks” akımına bakış açından bahsedelim. Sen bu akım hakkında ne düşünüyorsun?

Organik olana ve doğallığa dönüş son zamanlarda her anlamda hayatımıza yerleşti. Sessiz lüks aslında bir yaşam biçimidir. Gitgide popüler olan sessiz lüks akımı, zamansız ve sade görünümlerden meydana geliyor. Sessiz lüksün trendleşmesi sadece moda dünyasında değil, güzellik sektöründe de göze çarpıyor.  Gösterişli makyajlardansa daha sade, dingin ve doğal olan makyajlar tercih ediliyor ki benim de tercihlerim daima bu yöndedir. Yaptığım makyajlarda zaten sessiz lüks akımını uzun süredir taşıdığımı fark ettim.  Tahminim doğrultusunda trend olarak sessiz lüks akımı baya bir süre zirvede yerini koruyacak gibi duruyor.

Sen zaten yaptığın makyajlarda benim şimdiye kadar gördüğüm kişiyi bambaşka birine dönüştürmek yerine kişide olan özellikleri vurgulamayı ve doğal güzelliğini ortaya çıkarmayı tercih ediyorsun. Bu noktada senin makyaj stiline sessiz lüks olarak bakabiliriz. Sence sessiz lüksün makyaj üzerindeki etkisini nasıl tanımlayabiliriz?

Yakın zamanda sosyal medya dünyasında trend olan “clean girl” görünümü sessiz lüks trendinin makyaja yansımış halini temsil ediyor.  Makyajda minimalliğin ön planda olduğu, abartıya yer verilmeyen, sade eyeliner, taze bir ışıltı ile toprak renklerde bir göz makyajı, kırmızı renkli veya nude dudaklar, “sessiz güzellik” trendini oluşturan temel parçalardır.

image00003-4
Sessiz Lüksün Makyaj Üzerinde Etkisi | Fotoğraf Kaynağı: Fatih Şahin

Bize sessiz lükse ve sade bir makyaja örnek olabilecek makyajın tarifini yapar mısın? Biz nasıl bir makyaj rutini belirlersek sessiz lüks akımına göre davranmış oluruz? Hangi tonları tercih etmeliyiz? Nasıl bir stil belirlemeliyiz? Sessiz lüksün makyaj üzerindeki etkisine uyum sağlayabileceğimiz bir makyajın adımları neler?

İyi bir makyaj için en başta doğru ve kaliteli ürünler tercih edilmesi şart. İşinde uzman makyaj sanatçılarına danışarak kadınlar ciltlerine en uygun ürünü kolaylıkla bulabilir.

Günlük makyajlarda taze ve kusursuz görünümü elde edebilmek için doğal tonların tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Unutmayın ki günün yıldızı olmak için en iyi makyaj sizde olmalı. Hayat kurtarıcı ve uygulaması kolay makyaj tüyolarından biraz bahsedelim. Ben makyajlarımda temiz bir görünüm elde etmek için öncelikle gözden başlarım.

İnce eyeliner görünümüyle kadınlar göz makyajını ön plana çıkarabilir. Göz makyajında bol maskaralı kirpikler çarpıcı bir görünüm sunacak. Toprak renk içeren far paletleri de tercih edilmeli. Yüzün diğer bölgelerini oldukça sade bırakarak göze ve dudaklara dikkat çekmeye çalışıyoruz. Nude tonlu rujlar veya yerine göre kullanılabilen kırmızı rujlar sessiz lüks akımında ön planda oluyor.

amir-seilsepour-_haafd1ucfk-unsplash
 Fotoğraf Kaynağı: Amir Seilsepour/Unsplash

İyi bir cildin sessiz lüksün güzellik üzerinde etkisinde olmazsa olmaz olduğu belirtiliyor. Sen bu konuda ne düşünüyorsun. İyi bir makyaj için cilde iyi bakmak önem sırasına göre sence kaçıncı sırada yer alıyor?

Makyajı gösteren temel unsur cilttir. Makyajda önem derecesi açısından ilk sırada gelen cilt konusudur. Düzenli olarak cilt bakımını öneriyorum. Özellikle makyaj öncesi cilt nemlendirilmesi şart. Bu işlem sonrasında makyaj ciltte daha kalıcı hale gelir. Taze ve sade görünüm sağlar.

image00004-3
 Fotoğraf Kaynağı: Fatih Şahin

Materyal kalitesi bakımından sessiz lükse örnek olabilecek markalar neler olabilir? Sen hangi markaları bize önerirsin?

Sessiz lüks akımının getirdiği sadelik doğrultusunda makyaj yok etkisi önem kazanmıştır. Bu etkiyi makyajda kusursuz bir şekilde uygulayabilmek için makyaj malzemeleri çok önem taşır. İçerik kalitesi bakımından ürünleri markalara göre sınıflandırmak daha doğru olacaktır. Cilt ürünlerinde benim en çok tercih ettiğim Nars, Dior, MAC markasıdır. Gözde sadeliği yansıtan nude renkli far paletleri için Chanel, MAC , Huda Beauty ; kaş ürünleri için ise Anastasia ve MAC markasını tercih ediyorum.

Tekrar bana ve theMagger okuyucularına zaman ayırdığın için çok teşekkür ediyorum Fatih! 

Kapak Fotoğrafı: Amir Seilsepour/Unsplash

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan Clean Girl Make-up