Herkese merhaba! Bugün sizi adı kadar şirin bir köy olan Şirince’ye doğru yola çıkaracağım. Hadi başlayalım…

Şirince: Keyifli Bir Sonbahar Rotasından Notlar
Şirince: Keyifli Bir Sonbahar Rotasından Notlar

Şirince, Selçuk merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta ve virajlı yollarla tepelere çıkacağınız bir yükseklikte yer alıyor. Korkmayın, yol boyunca manzara o kadar şahane ki, nasıl bittiğini anlamıyorsunuz! Tabi şoför koltuğunda oturmuyorsanız. : )

Şirince: Keyifli Bir Sonbahar Rotasından Notlar
Şirince: Keyifli Bir Sonbahar Rotasından Notlar

Nedir bu köyün tarihi diyecek olursanız, Efes Kenti’nin popülerliğini yitirmesinden sonra bir grubun buraya yerleşmesiyle ortaya çıktığı rivayetler arasında. Hatta köy o kadar güzel ki, yerleşen halk adını “Çirkince” koyuyor ve kimselerin bu köye gelmesini istemiyor. Mübadele döneminde ise, burada kalan Rumlar Yunanistan’a, oradaki Türkler ise buraya geliyor. Daha sonra İzmir Valisi bu kadar güzel bir köye Çirkince denmez diyerek adını Şirince olarak değiştiriyor. Anlatılanlar böyle. Bir de hatırlarsınız, 21 Aralık 2012 tarihinde kıyamet kopacak deniyordu, Maya takvimine göre dünyada kıyametin uğramayacağı tek yer olarak da Fransa’da bir köy ve Şirince diye duyurulmuştu. Kıyamet kopmadı ama Şirince’nin popülasyonu baya arttı. 🙂

Şirince: Keyifli Bir Sonbahar Rotasından Notlar
Şirince: Keyifli Bir Sonbahar Rotasından Notlar

Peki bu sevimli bir o kadar da popüler köyde neler yapılır?

_Şirince’nin mevsimi kesinlikle bahar! Doğasına, havasına hayran kalıyorsunuz. Ama romantik bir kış kaçamağı isterseniz, pansiyonların çoğunun odası şömineli. Çok tatlı şarapları da var! Hem romantiklik, hem biraz kafa dinlemek için çok ideal.

_Evet, burası aynı zamanda üzüm ve zeytin bağları ile meşhur. Dolayısıyla bu güzel köyün butik mahzenlerinde şarap tadımları yapıp, evinize meyve şarapları ile dönebilirsiniz.

_Sabah erken giderseniz, şahane serpme kahvaltılara tanık olabilirsiniz. Üzerinde bir de meşhur kumda kahve, oh güne harika bir başlangıç!

_Köyün çarşısı çok kalabalık, insanı biraz bunaltabiliyor. Ama örgü ören, tarhana satan teyzelere bir merhaba demek, bir şeyler satın almak için gezebilirsiniz.

_En güzeli de biraz yukarılara doğru ilerleyip, köyün o daracık taş sokaklarında, Rum evlerinin arasında dolaşmak olacaktır. Oksijenden, huzurdan mest olacaksınız ve tabi yeni anılar ve fotoğraflar için.

_Köyde Aziz Yoannes ve Aziz Dimitrios adında iki tane Rum Kilisesi var. Tiyatro Medresesi ve Nesin Matematik Köyü 1 km ötesinde yer alıyor.

_Bu tarafa geldiyseniz, Efes Antik Kent’ini de ziyaret etmeden olmaz.

Herkese keyifli bir sonbahar dilerim. 🙂