Spaghetti ve dondurma.. Yalnızca birinin ismini duymamız bile iştahımızı kabartmaya yetiyorken ikisi bir araya geldiğinde neler olur? Her ne kadar bu lezzetlerin kökeninin İtalya’dan geliyor olduğuna alışık olsak da gelin birlikte yaratıcılık ve 50 yıllık bir Alman lezzet yolcuğuna çıkalım!

Spaghetti-Eis | Fotoğraf: Abbey Littlejohn (thespruceeats.com)

Spaghetti-Eis

Geçtiğimiz yüzyılın başlarında, büyükbaba Michelangelo Fontanella ve kardeşleri Prosecco tepelerinde bulunan Conegliano’ya taşınır ve en iyi bildikleri işi yapmaya karar vererek aile şirketinin temellerini atarlar. Gelateria Pasticceria Fontanella adında bir dondurma fabrikası olan “galeteria”yı kurarlar. Ailenin tüm bireyleri gibi baba Mario Fontanella da bu fabrikada çıraklık yapar. Dondurma üretimi konusunda oldukça iyi bir eğitim alan Mario, girişimci ruhunu bilgi ve becerisini birleştirerek kardeşi ile birlikte Almanya’da bir dondurma dükkanı açar.

1-1-15
Gelateria Pasticceria Fontanella Dondurma Fabrikası, Conegliano | Fotoğraf: fontanella.de

Almanya’nın ilk İtalyan dondurma salonunu Hannover’de açan Fontanella kardeşler daha sonra dondurma salonlarını, ılıman iklimin hakim olduğu, güzel çevresi, tarihi yapıları, zarafeti ve güzel kadınları ile anavatanları olan İtalya’yı andıran Mannheim’e taşırlar. Almanların İtalyan dondurma salonlarını sevmesi üzerine işlerini geliştiren Fontanella ailesi, Karlsruhe ve Wiesbaden’de de dondurma salonları açarlar. İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan bombardımanlar sebebiyle Mannheim’da bulunan dondurma salonları tamamen yıkılır. Yaklaşık 5 yıl sonra aile, yıkılan dükkanlarını aynı yerde yeniden inşa eder. 

7-66
Dondurma Salonu, Mannheim| Fotoğraf: fontanella.de

Bu sırada bir Alman ile evlenen Mario Fontanella, İtalyan zarafetini Alman titizliği ile birleştirerek çocuklarının dondurma işini daha iyi yapmalarını sağlar. Bu sebeple oğlu Dario’yu İtalya’ya eğitime gönderir. Eğitimini tamamlayan Dario, Almanya’ya dönerek aile şirketine katılır ve dondurma salonlarını devralır. Babasının tutkusundan esinlenen Dario, yenilikçi üretim süreçleri ve fikirleri ile araştırma ve uzman bilgisi ile eski “Gelato Artigianale” geleneğini sürdürür.

1-253
Dario Fontanella | Fotoğraf: fontanella.de

Halen Fontanella dondurma salonlarının başında bulunan Dario, yeni trendleri ve tatları takip ederek müşterilerinin bu lezzetlere ulaşması için mutlaka dondurma vitrininde yeni ürünler sunmaya özen gösteriyor. Hammadde kalitesine önem verilen işletmede, her tarif için yapılan ürün seçimlerine oldukça dikkat ediliyor. Klasik lezzetlere ek olarak her gün değişen, alışılmadık dondurma türlerini müşterilerine servis eden işletmede ayrıca yoğurt bazlı dondurmalardan oluşan geniş bir liste de bulunuyor. Farklı lezzetler sevenler için ahududu, kırmızı biber, salatalık, limon, dereotu, fesleğen, avokado, muz, kuşkonmaz, armut, parmigiano, camembert, mascarpone ve gorgonzola gibi ürünler kullanılarak dondurmalar hazırlanıyor. İşletmede bulunan tüm meyveli dondurmalar (muz hariç), tamamen vegan, laktoz ve gluten içermiyor. Dario, dondurma üretimlerinde her zaman minimalist olmaktan yana. Az bileşen ile çok lezzet yaratmanın doğruluğunu savunuyor.

16-17
Fontanella Dondurma Fabrikası | Fotoğraf: fontanella.de

Ancak Dario’yu farklı kılan özelliği sadece minimalist oluşu değil. Dario, işini çok iyi yapan bir şef, aynı zamanda da bir vizyoner! Almanya’da bugün her dondurmacıda bulabileceğiniz Spaghetti-Eis’ın yaratıcısı. Üstelik bu lezzetin patentini almamış olan yaratıcısı. Dario daha 17 yaşındayken İtalya’da katıldığı bir kayak yarışı sonrasında pastanede yediği “Mont Blanc” tatlısının yapısından çok etkilenir. Pastane sahibine bu şekli nasıl elde ettiğini sorar. Aldığı cevap ise kestane ve patates presi olur. Bu fikri hemen Mannheim’daki dondurma salonlarında denemeye koyulur. Aynı şekli dondurma ile yapmaya çalışır ancak dondurma eridiğinden, istediği görünümü elde edemez. Dondurmanın erimeden şekil alabilmesi için patates presinin buz gibi soğuk olması gerektiği çözümünü bulur. İlk denemesini İtalyan bayrağına atıfta bulunan fıstıklı, limonlu ve çilekli dondurmayla yapan Dario, tarifini babası Mario’ya sunar. Daha önce hiç renkli makarna görmediğini söyleyen Mario ise oğluna tarifini vanilyalı dondurma ile denemesini önerir.

main
Dario Fontanella, Spaghetti-Eis | Fotoğraf: fontanella.de

Dario geleneksel İtalyan lezzetlerinden biri olan spaghetti, domates sos ve parmesan peynirine atıfta bulunacak bir çalışma yapar. Sayısız denemenin ardından Dario mükemmel tarifi bulur! Patates presinden sıkılmış vanilyalı dondurma, dondurmanın altında küçük bir krema, domates sos yerine çilek sos ve parmesan peyniri yerine de beyaz çikolata rendesi kullanır… 

dario-fontanella-mit-einem
Spaghetti-Eis | Fotoğraf: fontanella.de

Bu mükemmel bileşen başlangıçta dondurma salonuna gelen küçük çocuklar tarafından ağlanarak karşılansa da (spaghetti olduğunu düşündükleri için) sonrasında bir spesiyal haline gelir. Dario’nun vizyonerliği sayesinde ilk kez bir dondurma top veya spatula ile değil, farklı bir stilde sunulmuş olur!

youtube play youtube play

Fontanelli ailesinin uzun yıllara dayanan dondurma deneyimi, 50 yıllık Spaghetti-Eis’ı denemek için Mannheim’da bulunan dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz. Haliyle bu sıralar orijinalinin tadına bakmak için Almanya’ya gidermiyorsanız da Alaçatı’da bulunan ve bir İtalyan dondurmacısı olan Franco’da bu harika lezzetin tadına bakabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Stern.de

İlginizi çekebilir: Pelin Zorlu’dan Makarna ve Sos, Doğru Eşlemeler