Geçmişe dönüş: “Retro candır” diyenler!

15

Vintage Menswear

Günümüz giyim ve aksesuar markaları ne sunarsa sunsun, retrodan vazgeçemeyen bir kesim var. Stillerini şekillendirirken tamamen geçmişe dönüp, yaş almış ama asla yaşlanmamış markaların izinden gitmek, her gittikleri yerde ikinci el dükkan aramak ve yeniden çok eskiye sadık kalarak yaşamak onların vazgeçilmezleri.

Peki retro ne mi? Haydi, hayatımızda yeteri kadar kavram yokmuş gibi yapalım ve bu kavrama da bir göz atalım. Retro, eski bir tarzın yeninden moda olması ve üretilmesidir; genelde belirli bir dönemi kapsar; örneğin 70’ler, 60’lar gibi. Retronun illa ki, “vintage” gibi eski, kullanılmış (diğer bir deyişle ikinci el) bir şeyi kapsaması gerekmez, mesela bir marka çıkıp da bir ürünü retro tarzına göre yeniden tasarlayabilir.  Retro stili son yıllarda, post modern sanatta, reklamlarda ve tabi ki modada karşımız sıkça çıkıyor. Kimi seviyor, kimi dalga geçiyor. Eğer siz sevenlerdenseniz, aynı dili konuşuyoruz demektir!

Vintage Menswear: 

17

Douglas Gunn and Roy Lucket’ın Vintage Showroom‘u kurmasının üzerinden 5 yıl geçti. Yeni bir haber aldık; yazarlığını Josh Sims’in yaptığı Vintage Menswear kitabı 19. ve 20. yüzyıldan retro esintileri ve özellikle de İngiliz erkek giyim modasına hakim çizgileri yansıtıyor. Arşivde 130’u aşkın örnek var ve her biri özenle seçilmiş, ürünlerin benzerlerini Londra; Notting Hill’de, Vintage Showroom’da görmek mümkün.

16

Kitaba ulaşmak için

Civan:

185046_231706180290328_1902766070_n

Civan retro sevenlere ilham kaynağı olacak süper bir mağaza. Çukurcuma’da açılan bu mağazanın adı, çok yeni sayılmasına rağmen dilden dile dolaştı ve çok kişi tarafından sosyal medyada da paylaşıldı. Koleksiyon bizim Türk erkeklerine ya biraz fazla “cesur” gelebilir, ya da uzun zamandır bekledikleri renkleri, desenleri ve modelleri burada bulabilirler, bilemiyorum. Civan iddialı olsa gerek ki, erkeklere şöyle sesleniyor: “Modern zaman erkeği bu kapıdan girdiğinde; en özgür oyuncak seçimi, yasaklanmış şekerle kaçamak, ilk öpücüğe kadar tüm tatlı günahlarını tekrar yaşayacak.”

Eğer retroya açsanız, buradaki kumaşlar, papyonlar, düğmeler, boyun aksesuarları kalbinizi ele geçirebilir, ruhunuzu doyurabilir. Ben en çok papyonlarını ve gömleklerini sevdim; siz de masalları, eski İstanbul’u, pelerinleri seven ve kalbi modayla çarpan bir beyseniz, bu mağazaya uğramanızda fayda var. Civan erkeği olmanın tam sırası!

19

Civan

biletler
http://civanblogging.com

Eternal Garments:

21

İsveç’li iki arkadaşın; “neden sevdiğimiz parçaları özenle bir araya getirip, paylaşmıyoruz?” fikriyle ortaya çıkan bir marka Eternal Garments. Sınırlı sayıda ama kaliteli, ikinci el giysiler bulabileceğiniz bir alan yaratmışlar. Şimdilik ürünlere elle dokunamıyoruz çünkü henüz bir dükkanları yok ama online olarak ürünlere ulaşılabilinir. Genelde 70’ler ve 80’lerden parçalar bir araya getiriliyor, kareli gömlekler, Oxford tipi ayakkabılar ve denim kumaşlı pantolon/ceketler en sık rastlanılan ürünler arasında. Ürünler sık sık yenilendiği ve hemen satıldığı için çabuk karar verip, harekete geçmekte fayda var!

Ürünlere online olarak ulaşmak için…                                                                                                                                     

Saç modeli stilin aynasıdır:

22

Voo Store Berlin arşivinden

Retro stiline gönül vermiş erkeklerin belki de en çok saçları dikkat çekiyor. Bilmem fark ettiniz mi ama artık saçını 1’e vurdurup dışa çıkan “stil sahibi erkek” yok denecek kadar az! Artık saç sitili konusunda biraz daha hacimli ve uzun saçlar tercih ediliyor, özellikle de yandan ayrılmış veya geriye taranmış ve şekillendirilmiş olanları… 60’ların saç modelleri ise en çok tercih edilenlerin başında geliyor.  Eğer hala saçlarınız sizinleyse, onlara iyi davranın ve onları retro kesimlerden mahrum bırakmayın. Yeni bir saç modeli denemeniz için Elvis kılığına girmeniz, Grease’de oynamanız ya da Coco‘nun sevgilisi Igor olmanız gerekmiyor!

2
23
25

Voo Store Berlin arşivinden

Beyaz bisikletli prensler:

istanbul tasarım bienali

Yıllara meydan okumuş markaların bisikletleri, yeniden piyasaya düştü düşeli, biz de yollara düşelim dedik ama gelin görün ki, yedi tepeli güzel şehrimizin minik tepelerini hesaba katmamıştık. Evet İstanbul’da yaşayan bir insanın, teoride stil fetiş objeleri arasına bisikleti eklemesi kolay gözükse de, pratikte bu bisikletlere binmek biraz zor gibi gözüküyor. Her ne kadar bisiklet yolu dışındaki alanlarda bisiklet sürmek bir ütopya sayılsa da; bisikletten vazgeçemem diyen retro stiline sahip erkeklerin, en çok hangi markaları tercihi ettiklerine baktım.

Public:

27

En çok tercih edilen retro bisiklet markalarından biri Public. Henüz ülkemize gelmemiş olan bu markanın mağazaları Kaliforniya’da yer alıyor.  Markanın kurucusu Rob Forbes için, bisikletlerdeki en önemli unsur pratiklik ve stillerinin olması. Yolunuz bir gün San Francisco’ya düşerse; bu bisikletlere bakmak için bir bahane yaratsanız iyi edersiniz.

http://publicbikes.com/c/diamond-bikes

Schwinn: 

295408_316911875031367_1944151964_n

1896 yılından bu yana ayakta olmayı başarabilmiş bir marka olan Schwinn’i bir çoğunuz zaten tanıyor. İsmen bilmeyenler de muhakkak, eski Amerikan filmlerinde bu markanın bisikletlerine denk gelmiştir. Yıllar geçse de, tarzından ve kalitesinden ödün vermediği açıkça belli, öyle ki stiline önem veren ve bisikletten vazgeçemeyenlerin tercihleri arasında; Scwinn en başta geliyor.

http://www.schwinnbikes.com/bikes/urban

Electra: 

30

Eğer babanızın bisikleti size kalmamışsa, kısa yol ulaşım için tercihiniz stil sahibi bir bisikletse ama konforlu da olsun diyorsanız; yıllara meydan okuyup, ayakta kalmış markalar listesine göz atmaya devam edebiliriz.  1993 yılında kurulan Electra; retro sevdalıları tarafından en çok tercih edilen diğer bisiklet markası. Türkiye’de de bir çok bisiklet mağazasında bulabilirsiniz. Dayanıklılığından, kalitesinden ve tasarımlarından bahsetmeme sanırım çok da gerek yok, zaten O’nu bilen bilir diyor ve sizi yeni modelleriyle baş başa bırakıyorum:

http://electrabike.com/Bikes/cruiser-bikes-electra

Sokaklarda, daha çok sayıda stiline düşkün erkeklerle karşılaşmak ümidiyle, esen kalın!

Bu yazıyla yetinmediniz mi? Stil Sahibi Erkeklerin Tercihleri Vol.1 için…