“Moda” ve “stil” kelimelerini sadece “kadın” kelimesiyle aynı cümle içinde kullandığımız günler çok geride kaldı. Artık, stil söz konusu olduğunda erkekler de en az kadınlar kadar aktif, heyecanlı ve yaratıcı. Bunu; erkeklere yönelik çıkan tasarım haberlerinden, moda bloglarından ve dergilerden de görebiliyoruz. Peki stil sahibi erkekler üç aşağı beş yukarı nasıl yaşıyor, hangi ürünleri tercih ediyorlar? Bu yazıda, bu soruları özetle cevaplamaya çalıştım…

Daha cesur, daha renkli!

2

Atomic Peace, Hixsept & Samuel

Son yıllarda izlediğimiz defileler, sayfalarını heyecanla çevirdiğimiz dergiler; erkek stilinin daha cesur, daha umursamaz tavrını ortaya koyacak nitelikteydi, bunu hep birlikte gördük. Eskiden kesin çizgilerle ayrılan kadın giyimi, erkek giyimi arasındaki çizgi bulanıklaştı, pembe, sarı, mor gibi canlı renkler sadece “kadın rengi” olmaktan çıktı, daha feminen kesimler, erkek giyimine hakim olmaya başladı. Bunu bir kesim kabullendi, bir kesim “racona ters” dedi. Şu anda kabullenenlere seslenmek istiyorum; o erkekleri cesaretlerinden dolayı değil, özgür tutumları ve diledikleri gibi giyindikleri için de hayranlıkla izliyorum!

Evet yavaştan seslenmeye başlayayım o halde:

Maians: 

3

Eğer bir erkek olsaydım; sanırım klasikle, hip renkleri karıştırır, biraz kafama göre takılır, Jackson Pollock misali her renkten nasibimi alırdım. Jackson Pollock demişken aklıma hemen İspanyol ayakkabı markası Maians markası geliyor, ayakkabı tabanına püskürtülmüş boya renkleri, zıt renklerin birleşimi ve rahatlığı…

Ürünlere online olarak ulaşmak için...

Hixsept / Etudes:

4
5

Hixsept

Renkleri kullanımıyla uzun zamandır severek takip ettiğim bir diğer marka ise Hixsept! 1999 yılında Aurélien Arbet ve Jérémie Egry tarafından kurulan bu marka gün geçtikçe sınırlarını genişletiyor, giyim ürünlerinin yanı sıra endüstriyel tasarım, fotoğraf ve kitaplara da el atıyor. Bir iş zevkle ortaya konuluyorsa bu gerçekten belli oluyor, devam ediyor ve o marka git gide genişliyor, öyle ki Arbet ve Egry yerinde duramamış ve şimdi de Etudes-Studio markasını projeleştirmişler. Renkler, desenler yine Hixsept konseptiyle örtüşüyor, fakat bu defa dediğim gibi yalnızca giyim ürünleri yok, stüdyo ortamlarına dahil olmuş bir sürü farklı ürün bir arada! Oluşturdukları lookbooklara bakarken fotoğraf konusunda ilham alıyor, kombinelerine bakarken eğleniyorum! Renklerle oynamayı sevenlere, giysileri başka ürünlerle de (endüstriyel tasarım, fotoğraf, baskı sanatı) bir araya getirme meraklılarına bu markayı şiddetle öneririm. Paris ve New York odaklı markanın ürünlerine web-siteleri üzerinden de sahip olabilirsiniz.

Ürünlere online olarak ulaşmak için: 

http://www.hixsept.com/collections/
http://www.loiseaugris.com/
http://www.etudes-studio.com/store/

Renkli çoraplar:

6

The Sartorialist arşivinden

Bir erkeğin sitilini incelerken ilk ayakkabısına bakarım, sonra da çoraplarına. Çorap artık ayakkabı içine “mecburen” giyilen bir giyim ürünü olmaktan çıktı, o da aileye en önemli aksesuar öğesi olarak girdi. Pantolonların paçaları git gide kısalıp kıvrıldıkça, çoraplar da kendini daha bir göstermeye başladı. “Ben buradayım!” diye bağıran çorapları Topman, Asos, Nord Storm‘da bulabilirsiniz.

9-çorap kolaj

Topman

Ürünlere online olarak ulaşmak için:     

http://www.topman.com
http://www.asos.com/Men/
http://shop.nordstrom.com/c/men-socks

Voo Store Berlin:

7

Still in Berlin arşivinden

Berlin’de en sevdiğim dükkanlardan biri Voo Store! Sahipleri Kaan ve Yasin Müjdeci, kreatif direktörü ise Herbert Hofmann. Berlin’in en canlı bölgelerinden biri olan Kreuzberg‘e kurulan bu dükkana girince kendimi iyi hissediyorum, çünkü sadece ürünler değil mekan da bir o kadar cool! Voo Store’un mottosu; kalite, yaratıcılık ve tasarım üzerine kurulu, her markanın değil sadece beğendikleri tasarımcıların ürünlerini satıyorlar ve bunları da kendi bloglarından paylaşıyorlar: http://blog.vooberlin.com/

8

Renkli desenler veya klasik çizgiler, sırt çantaları, yuvarlak çerçeveli gözlükler ilk dikkatimi çeken ürünler, bir de olmazsa olmaz bereler var. Voo Store, sırt çantası sevenler için doğru bir seçim olabilir, özellikle minimal modellerini çok sevdim ben.

Voo Store’u tanımlayan en önemli kelime ise: genç, kendini genç hisseden her Berlinlinin yolu bu dükkandan geçiyor. Yakın zamanda Berlin’e uğrayamayacaksanız, Voo Store’un atmosferinden mahrum kalacaksınız ama en azından ürünlere web-sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ürünlere online olarak ulaşmak için…                             

Klasikten vazgeçemeyenler

10

Wantful arşivinden

Trendleri bir yana bırakıp, ben klasik çizgilerden, klasik şıklıktan ödün vermem diyen insanları da anlamıyor değilim ama şu bir gerçek ki; artık “klasik şıklık” demek salt gri, siyah, beyaz renklerini kombinleyip, pahalı bir kol saati takıp, gıcır gıcır bir trençkot giyip dışarıya çıkmak değil. Aksesuarlar, objeler de işin içine girdikçe kavramlar biraz daha çoğalmaya, insanların tercihleri de çeşitlenmeye başladı. Bir çok tasarımcı da; klasik diye nitelendirdiğimiz tarzı bir çok materyalle birleştirip, yeni isteklere ve ihtiyaçlara (belki ihtiyaç olmasa da, duyusal bir zevk olabilir) cevap verme yolunda kendi üsluplarıyla, emin adımlarla ilerliyor.

Steidl – Karl Lagerfeld, Paper Passion:

11

Kağıt kokusu çoğumuzun sevdiği bir kokudur, kitapları açtığımızda sadece görsel değil, kokusal olarak da algılarımızı açar, sayfaları şöyle bir koklarız. Peki kaçımızın aklına bu kokuyu parfüme dönüştürmek gelir? Steidl ve Karl Lagerfeld bir araya gelerek, bu kokuyu paketleyip, bir ürün haline getirmeyi başarmışlar. Lagerfeld’e göre; “yeni basılmış kitap kokusu, dünyanın en güzel kokusudur”. Wallpaper Magazine‘in desteği, Geza Schoen‘in de kokuyu oluşturmasıyla ortaya çıkan bu parfüm; klasik bir koku sevenler için ideal, yalnız belirtmeliyim ki; parfümün klasikliği sadece şişesinde kalıyor, sunuş şekli bir hayli dikkat çekici.

Kitap kokmak isteyenleri şöyle alalım…

12

 Carven:

13

Kadın ve erkek giyiminde en sevdiğim markaların başında gelen Carven, 2012 Sonbahar koleksiyonunda yine yapmış yapacağını! Yine çok şık, yine çok Fransız…Renk yelpazesine yine lacivert, siyah ve gri hakim olsa da, aralardan patlayan hardal tonları da bir uyum içersinde kombinlenlere katılmış, sırt çantaları sade ve biraz daha spor. Ve hepsinden de güzeli, kısa paçaları, Oxford  ve bot tipi ayakkabıları yine görüyoruz ve seviniyoruz!

Koleksiyona ulaşmak için… 

Carven’e hangi mağazalardan ulaşabiliriz

Wantful:

14

Wantful’u ilk keşfettiğimde; işte tam aradığım gibi bir site demiştim. Bu sitenin olayı şu: hediye almak istediğiniz kişiyi anlamak adına, Wantful bir takım sorular soruyor, siz de cevaplıyor ve o kişiye göre kategorize edilmiş ürünlere göz atıyorsunuz, hepsi bu kadar basit. Ürünleri detaylı incelediğimde; klasik markalardan vazgeçemeyenlere hitap eden bir sürü obje, aksesuar ve giyim olduğunu gördüm. Viskilerden tutun da, daktilolara, pipolara, atkılara, deri eldivenlere, mutfak eşyalarına kadar her şey mevcut; sadece tarzı belirlemeniz yeterli.

https://wantful.com/

Yazının Devamı İçin: Stil Sahibi Erkeklerin Tercihi Vol.2