Netflix’e girdiğimde beni en çok içine çeken tür kesinlikle belgeseller oldu. Netflix’teki çoğu belgeseli izleyip bitirdim diyebilirim. Ama benim gibi polisiye, cinayet, suç vb. temalara merakınız var ise Netflix’in bu alandaki belgeselleri oldukça başarılı. Şimdi size izlediğim ve kesinlikle düşünmeden önerebileceğim üç adet belgesel film, dört adet belgesel dizi önerisi sunacağım. Umarım keyifle okur, bu sürükleyici, suç temalı belgesel önerilerini listelerinize eklersiniz.

Netflix’ten Suç Temalı Belgesel ve Dizi Önerileri

American Murder: The Family Next Door

Benim gibi polisiye, cinayet, suç gibi konulara meraklı iseniz bu belgeseli kesinlikle izlemelisiniz. Belgesel film kategorisinde yer alan yaklaşık 1,5 saatlik bir yapım. Olay Chris Watts isimli şahsın 2 çocuğunu ve hamile eşini öldürmesini konu alıyor. Konuyu derine inip, detaylı bir şekilde anlatıp, seyir zevkini azaltmak istemiyorum. Belgeselin tamamı gerçek görüntülerden oluşuyor. Bu açıdan olayları ikinci bir göz olarak izleme keyfine erişebiliyorsunuz. Bu belgeseli izlerken gerçekten kanım dondu diyebilirim. Katilin soğukkanlı, umursamaz tavırları beni derinden etkiledi. Son derece dramatik ve etkisi altında bırakan bir belgesel. İzlerken inanmak istemeyeceğiniz türden dehşet veren bir hikaye.

youtube play youtube play

Audrie & Daisy

Audrie & Daisy belgeseli yine belgesel-film kategorisinde yer alıyor. 2016 yapımı bu belgesel oldukça çarpıcı ve dramatik bir hikayeye sahip. Amerikalı iki lise öğrencisi olan Daisy Coleman ve Audrie Pott’un  yaşadıkları taciz ve tecavüz sonrası, okullarında ve  çevrelerinde acımasızca bir online zorbalığa maruz kalmalarını, aynı zamanda toplumun düşünceleri ve yargılayıcı fikirleri ile başa çıkmalarını konu ediyor. Gerçekten küçük yaşta yaşadıkları bu olaylara karşı gösterdikleri gerek cesaretleri, gerek duruşları beni oldukça etkiledi. Kızlardan birinin yaşadığı olayların zorluğuna dayanamayarak intihar etmesi ise dünyada böyle binlerce olayın yaşandığını, sonunun kişinin intiharı ile bittiği gerçeğini gözler önüne seriyor. Bu belgeseli izlerken gerçekten zorlandım diyebilirim. Toplumun olaylara bakış açısının acımasızlığı ve yargılayıcılığı oldukça sinir bozucuydu. İzlerken etkisinden bir müddet çıkamayacağınız çarpıcı bir belgesel.

youtube play youtube play

Abducted In Plain Sight

Bu belgesel tüyler ürpertici, şok edici, izlediklerime inanmakta zorlandığım türden bir yapım oldu. İzlediğim her dakikasında “yok ya bu kadar da olmaz, olmamıştır’’ diye düşünmedim desem asla yalan olur. Olaylar kan donduracak cinsten. Gerçekten izlediğim en korkunç ve en garip belgesellerden biriydi. Konuyu kısaca özetlemem gerekirse pedofili komşusu tarafından kaçırılan Jan Broberg Felt’in yaşadığı korkunç olayları gözler önüne seriyor bu belgesel ve oldukça rahatsız edici. Olay sadece Jan üzerinden değil, bu sapık komşunun aileye verdiği güveni, onların sevgisini kazanmasını, Jan’ın annesi ve babası ile de birtakım şeyler yaşamasını da konu ediyor. Olayı daha da anlatıp hikayenin geri kalan kısımlarına değinip spoiler vermek istemiyorum. Bazı kısımlarda kendinizi rahatsız hissederseniz diye şimdiden uyarmış olayım.

youtube play youtube play

The Trials Of Gabriel Fernandez

The Trials of Gabriel Fernandez mini belgesel tarzı dizi kategorisinde yer alan bir yapım. Gabriel Fernandez isimli çocuğun annesi Pearl Fernandez ve annesinin  sevgilisi Isauro Aguirre tarafından aylarca yaşadığı şiddeti, işkenceyi gözler önüne seren belgesel insanın izlerken tüylerini diken diken eden cinsten. Çocuğun yaşadığı şiddete ve işkencelere maruz kalıp hayatını kaybettiği süreci ve süreçten sonra Amerikan hukuk işleyişini, sosyal hizmetlerin birebir tanık olduğu bu olaya olan suskunluğunu, tarafsız bir açıdan izleme şansı sunuyor. 6 bölümden oluşan bu belgesel şu zamana kadar izlediğim en duygusal belgesellerden biriydi. İzlerken çok zorlandığım anlar oldu. Bir annenin, kısaca bir insanın başka bir insana, özellikle de küçük bir çocuğa bunları yaşatması mümkün mü dediğim çok an oldu. Her bir anında sizi içine çekecek çarpıcı, içinizi acıtacak türden bir iş.

youtube play youtube play

Don’t Fuck With Cats: Hunting An Internet Killer

Suç temalı belgesel önerilerine Netflix’in mini belgesel dizi kategorisinde yer alan Don’t Fuck With Cats ile devam ediyoruz. Üç bölümden oluşan tam çerezlik bir mini belgesel dizisi. İnternette kedileri öldürdüğü bir video paylaşan cani katili yakalamak için birlik olan bir Facebook grubunun çabasını görerek başladığımız mini dizi oldukça sürükleyici bir şekilde devam ediyor. Katilin gördüğü ilgi ile de beraber daha etkin hale gelip adam öldürmeye kadar ilerleyişini ve olayın etkisinin global bir hale ne şekilde geldiğini gösteren bu belgesel yine kan donduracak bir yapım.  Katilin yakalanma sürecini izlemek oldukça sürükleyici ve insanı ekran başına dikip bir akşamda 3 bölümü de bitirtecek cinsten. Gerçekten suç belgeselleri izlemeyi seviyorsanız asla kaçırmamanız gereken bir Netflix yapımı.

youtube play youtube play

Making A Murderer

Bu belgesel dizi, izlediğim en iyi suç temalı belgesel yapımlarından biri olabilir. Gerçekten çok çok beğendiğim ve etkilendiğim, yaklaşık 2 günde bitirdiğim Making A Murderer, listenizde mutlaka olması gereken bir yapım. Belgesel iki kısımdan oluşuyor. Her kısımda da 10 bölüm mevcut. Steven Avery isimli şahsın tecavüz ve cinayete teşebbüs gibi suçlardan yargılanışını, suçsuz olduğunu her fırsatta söylediği halde sonuç olarak  hapse girmesini, 18 yıl boyunca hapis yatmasını, hapisten çıktıktan 2 yıl sonra her şey iyi bir şekilde gelişecek derken Steven’ın yeniden tutuklanmasını, suçlanmasını ama Steven’ın önceki davasında da olduğu gibi masum olduğunu savunuşunu, adalet arayışını gözler önüne seren belgesel Amerikan hukuk sistemini sorgulamanıza neden oluyor.

youtube play youtube play

The Staircase

On üç bölümden oluşan bu suç belgeseli, izlediğiniz her dakikasında fikrinizi sorgulatacak türden bir belgesel. Konusu olarak oldukça ilgi çekici olan bu belgesel de Michael Peterson adlı kişinin, eşi Kathleen Peterson’ı öldürüp öldürmediği ikilemi üzerinde yaşanan hukuki süreci anlatıyor. Eşi Kathleen o akşam gerçekten merdivenlerden düşerek mi yoksa eşi Michael’ın onu öldürmesi ile mi hayata veda etti? 13 bölüm de gerçekten su gibi akıp gidiyor. Kanıtlar üzerinden ilerleyerek davanın seyrinin oradan oraya değişişini izlemek gerçekten çok keyifliydi. Fazla yazıp spoiler vermek istemiyorum ama 13 bölüm olmasına aldanıp izlememezlik yapmayın çünkü bir çırpıda biten bir belgesel.

youtube play youtube play

Kapak Fotoğrafı: bbc.co.uk

İlginizi çekebilir: Sine Magger’dan Seri Katil, Suç ve Cinayet Belgeselleri