Sürdürülebilir moda, günümüzde giderek artan bir şekilde kullanılan bir terimdir, çünkü hepimiz giysilerimizin ciddi çevresel etkisinin farkına varıyoruz. Peki sürdürülebilir moda aslında ne anlama geliyor ve nasıl sürdürülebilir bir gardırop sahibi olabiliriz?

Sürdürülebilir Moda
Sürdürülebilir Moda | Fotoğraf: seekerstime.com

Kısacası, hem çevreyi hem de giysi üretenleri korurken, kelimenin tam anlamıyla sürdürülebilecek şekilde yaratılan ve tüketilen giysiler için genel bir terimdir. Bu nedenle CO2 emisyonlarını azaltmak, aşırı üretimi ele almak, kirliliği ve atıkları azaltmak, biyoçeşitliliği desteklemek ve hazır giyim işçilerine adil bir ücret ödenmesini ve güvenli çalışma koşullarına sahip olmasını sağlamak sürdürülebilirlik matrisi için çok önemlidir.

İlgili faktörlerin sayısı göz önüne alındığında, şu anda tüm bu karmaşık sorunları ele alan çok az marka var ve hatta her zaman iyileştirme için yer olduğunu kabul edecek olanlar bile var. Bu, basitçe “sürdürülebilir” olarak etiketlenmiş ürünler için alışveriş yapmak yeterli değildir; satın alma alışkanlıklarımızı ve kıyafetleri tüketme şeklimizi tamamen yeniden düşünmemiz gerekiyor. Öyleyse, gardırobunuzun ileriye doğru mümkün olduğunca sürdürülebilir olmasını sağlamak istiyorsanız, bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

Sürdürülebilir Bir Gardırop İçin Bilinmesi Gereken 15 Şey

Sürdürülebilir Bir Gardırop
Sürdürülebilir Bir Gardırop | Fotoğraf: Unsplash/@harpersunday

Daha Az Satın Alın ve Daha İyi Satın Alın
Bu bir klişe olabilir, ancak küresel olarak her yıl 100 milyarlık şaşırtıcı bir giysi üretildiğini düşündüğünüzde, “daha az satın alın ve daha iyi satın alın” mantrası anahtardır.

Sürdürülebilir Moda Markalarına Yatırım Yapın
Daha iyi satın almak, tasarımlarında yükseltilmiş tekstiller kullanan markalar gibi sürdürülebilir uygulamaları destekleyen tasarımcıları desteklemek anlamına da gelebilir. İster daha sürdürülebilir şekilde spor kıyafetleri, mayo veya kot üreten markaları aramak olsun, belirli öğeler için aramanızı daraltmanız da yardımcı olabilir.

İkinci El Alışveriş
İkinci El Alışveriş | Fotoğraf: Unsplash/@prudenceearl

İkinci El Satın Alın
Gardrops, Modacruz, Dolap gibi siteler sayesinde artık ikinci el ve vintage erişimi giderek daha fazla erişilebilir hale geldiğinden, gardırobunuza eklemek istediğinizde önceden sevilen ürünleri satın almayı düşünün. Sadece bu giysilerin ömrünü uzatmak ve gardırobunuzun çevreye etkisini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kimsenin sahip olamayacağı benzersiz parçalar da bulabilirsiniz. 

Kiralamayı Deneyin
Bu yaz o düğün veya mezuniyet için yeni bir elbise satın almak yerine (tabii ki Covid kısıtlamaları izin verirse), bunun yerine giymek için bir şeyler kiralamak artık her zamankinden daha kolay.

Yeşil Yıkamadan Kaçının
Yeşil Yıkamadan Kaçının | Fotoğraf: orimpex.com.tr

Yeşil Yıkamadan Kaçının
Tüketiciler çevresel ayak izlerinin her zamankinden daha fazla farkına vardıkça, yeşil yıkama – markalar, gerçekte olduğundan daha çevre dostu olduğunu öne sürmek için belirsiz, yanıltıcı veya yanlış iddialar kullanıyor – giderek yaygınlaşıyor. Markaların iddialarını desteklemek için ayrıntılı politikaları olup olmadığını görmek için “sürdürülebilir”, “çevre dostu”, “bilinçli” ve “sorumlu” gibi moda kelimelerin ötesine bakın.

Malzemelerinizi Bilin
Daha sürdürülebilir satın alımlar yapmak söz konusu olduğunda malzemelerin etkisini anlamak çok önemlidir. Tüm doğal malzemeler aynı değildir: örneğin organik pamuk, geleneksel pamuğa göre önemli ölçüde daha az su kullanır ve zararlı böcek ilacı kullanmaz.

Sürdürülebilir Bir Gardırop
Sürdürülebilir Bir Gardırop | Fotoğraf: Unsplash/@contentpixie

Giysilerini Kimin Yaptığını Sorun
Dünyadaki hazır giyim işçilerinin karşılaştığı aşırı zorlukların altını çizen salgınla birlikte, giysilerimizi üreten insanlara adil bir ücret ödenmesi ve güvenli çalışma koşullarına sahip olması çok önemli. Fabrikaları ve ücretler ve çalışma koşulları ile ilgili politikaları hakkında açıkça bilgi veren markaları araştırın.

Bilimsel Hedefleri Arayın
Markaların çevresel etkilerini azaltma konusunda ciddi olup olmadıklarını öğrenmek için iyi bir başlangıç ​​noktası, bilimsel hedeflere bağlı olup olmadıklarını kontrol etmektir. Örneğin, Bilime Dayalı Hedefler Girişimi’ne kaydolan markaların, Paris Anlaşması ile uyumlu CO2 emisyonlarını azaltma hedefleri olmalıdır.

Sürdürülebilir Bir Gardırop
Sürdürülebilir Bir Gardırop | Fotoğraf: Unsplash/@lenakuld

Olumlu Etkisi Olan Markaları Destekleyin
Çevreye duyarlı markalar, modanın sadece etkisini azaltmaktan ziyade çevre üzerinde nasıl olumlu bir etkiye sahip olabileceğini düşünmeye başlıyor. Yenileyici tarım – toprak işleme ve örtü bitkileri yetiştirme gibi çiftçilik uygulamaları – toprak sağlığını ve biyolojik çeşitliliği iyileştirmeyi amaçlayan moda içinde büyüyen bir eğilimdir.

Zararlı Kimyasallara Dikkat Edin
Giysilerimizi işlemek için kullanılan gizli kimyasallar, yerel su yollarını kirleten ve hazır giyim işçileri için risk oluşturan ciddi bir endişe kaynağıdır. 

Su Ayak İzinizi Azaltın
Tekstil üretiminde her yıl şaşırtıcı derecede 93 milyar metreküp su kullanıldığı göz önüne alındığında hepimiz giysilerimizin su ayak izi konusunda daha bilinçli olmalıyız. 

Vegan Moda
Vegan Moda | Fotoğraf: fashionabc.org

Vegan Moda Konusunda Bilinçli Olun
Deri ve yün gibi hayvansal kaynaklı malzemeler çevresel ve etik kaygılarla birlikte gelirken, genellikle sentetik içeren vegan alternatifler de gezegenimiz için zararlı olabilir. 

Giysilerinize İyi Bakın
Giysilerinizin çevresel ayak izini azaltmak ve sadece bir veya iki kez giydikten sonra çöp sahalarını tıkamalarını önlemek söz konusu olduğunda, giysilerinizin ömrünü uzatmak çok önemlidir. Giysilerinizi aşırı yıkamayarak (bu aynı zamanda CO2 emisyonlarınızı ve su tüketiminizi azaltacaktır) ve atmak yerine tamir ederek mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını sağlayın.

Sürdürülebilir Bir Gardırop
Sürdürülebilir Bir Gardırop | Fotoğraf: greenqueen.com.hk

Mikroplastik Kirlilikten Kaçının
Sentetiklerden tamamen kaçınmak zor olduğu için (spor giysilerde ve iç çamaşırlarda bu çok önemli esnemeyi elde etmek için hala naylon ve elastan gereklidir), çamaşır yıkamak su yollarımıza ve okyanuslarımıza binlerce mikroplastik bırakarak küçük parçacıkları yutan deniz yaşamına zarar verebilir.

Giysilerinizin İkinci Bir Yaşam Sürmesini Sağlayın
Dolabınızı boşaltırken, giysilerinizi nasıl atacağınız konusunda bilinçli olmak onların çöplükte son bulmalarını önlemeye yardımcı olacaktır. Kıyafetlerinizi yeniden satmak veya bir kıyafet takası organize etmek, ikinci bir hayata sahip olmalarını sağlamanın ve kullanılmış kıyafet arayan hayır kurumlarına ve kuruluşlara bağış yapmanın en iyi yoludur. Artık yeniden kullanılmak üzere tamir edilemeyen yıpranmış parçalar için, mümkünse, özellikle bu öğeler için geri dönüşüm şemalarına bakın.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@contentpixie

İlginiz çekebilir: Chic Magger’dan Sürdürülebilir Moda