Yeni Zelandalı yazar, yönetmen ve oyuncu Taika Waititi, 2019’da Jojo Rabbit ile elde ettiği başarılarla kariyerinin en parlak yıllarından birini yaşadı. Gelin, kara mizahı renkli dünyalarla birleştiren, eğlenceli ve oyunbaz filmlerle tanıdığımız Taika Waititi’yi birlikte tanıyalım.

Jojo Rabbit
Jojo Rabbit

Taika Waititi Kimdir?

Yeni Zelanda’nın North Island’ındaki Bay of Plenty bölgesinde bulunan Raukokore’de dünyaya gelen Taika Waititi‘nin babası ülkemizde Haka Dansı ile tanınan, Yeni Zelandalı Māori yerlilerinden, annesinin kökleri ise Rus ve İrlanda Yahudilerine dayanıyor. Bu çok-kültürlü aile geçmişi, ince bir espri anlayışı, duygusal bir zeka ve Yeni Zelanda’nın komedi sahnelerinde başlayan bir kariyerle birleşince ortaya günümüzün en yaratıcı insanlarından biri, en renkli dünyalarından birine sahip bir yazar ve yönetmen çıkmış. Kariyerine birçok projede birlikte çalıştığı Jemanie Clement ile bir komedi ikilisi olarak başlayan Taika Waititi, bugün hem onunla hem de yalnız başına güldürmeye ve mutlu etmeye devam ediyor.

Taika Waititi | Fotoğraf: Kimberley French

Aşağıda tamamını listelediğimiz uzun metrajlı filmleri öncesinde birçok kısa film yazan ve yöneten Waititi’nin bu filmleri arasında en önemlisi 2004 yapımı, En İyi Kısa Film dalında Oscar’a aday gösterilen Two Cars, One Night. Yönetmen aynı zamanda ünü Yeni Zelanda televizyonlarını aşan Flight of the Conchords ve The Inbetweeners‘ın da birçok bölümüne imzasını attı; bugünlerde ise televizyondaki yoluna What We Do in the Shadows‘un televizyon uyarlaması ve Star Wars dizisi The Mandalorian ile devam ediyor.

Taika Waititi | Fotoğraf: Rob Latour/Shutterstock

Yazdığı, yönettiği ve sinema tarihinin en tuhaf Nazi’sine hayat verdiği Jojo Rabbit ile En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar’a uzanan Taika Waititi, Akademi tarihinde ödüllendirilen ilk yerli kişi oldu. Oldukça ilham verici ve filmleri kadar sempatik bir ödül konuşması yapan Waititi, şimdilerde Michael Fassbender ve Elisabeth Moss‘un rol alacağı spor komedisi Next Goal Wins ve Natalie Portman‘ın çekici Chris Hemsworth‘ten devralacağı yeni Thor filmi Thor: Love and Thunder üzerine çalışıyor.

Taika Waititi Filmleri

Jojo Rabbit | 2019

Taika Waititi’ye En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar kazandıran Jojo Rabbit, onun sinemasını en iyi şekilde yansıtmaya devam ederken evrensel olmayı da, kahkahalarla güldürürken hüzünlü bir II. Dünya Savaşı hikayesi anlatmayı da başarıyor. Nazi Almanya’sında küçük bir kasabada annesiyle yaşayan ve idolü, kahramanı ve hatta hayali arkadaşı olarak Adolf Hitler’i benimsemiş küçük Jojo’nun hikayesi bu. Hitler gençliğinin faşist fikirleriyle büyümekte olan küçük bir çocuğun, annesinin tavan arasında bir Yahudi kızını sakladığını öğrenmesiyle yüzleştiği “canavarın” da kendisi gibi biri olduğunu öğrenmesiyle gelen değişimini anlatıyor. İnsanlık tarihinin en acı dolu dönemlerinden birini bir çocuğun gözünden anlatmak, mizahı, hayal gücünü ve saflığı, acı, dram ve şiddetin yerine koyuyor. Genç oyuncular Roman Griffin Davis ve Thomasin McKenzie’nin yıldızlaştığı, onlara Scarlett Johansson, Sam Rockwell, Alfie Allen ve görebileceğiniz en komik Hitler tiplemesiyle Taika Waititi’nin kendisi eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Thor: Ragnarok | 2017

MARVEL filmleri ile aranız iyiyse ve külliyatın tamamını güncel ve kronolojik olarak takip edenlerdenseniz, Captain America: Civil War’da en sevilen süper kahramanlardan ikisinin, Thor ve Hulk’ın yokluğu sizin de dikkatinizi çeken ilk şey olmuştur. Taika Waititi’nin yönettiği ilk Marvel filmi olan Thor: Ragnarok, bu eksikliğin sebebini açıklayan, daha doğrusu Civil War öncesinde ve sırasında  Thor ve Hulk’ın nerede olup neler yaşadığını anlatan film. Bu filmde Thor, evrenin bir köşesinde tutsak edilmişken, uzay tipi bir gladyatör dövüşünde Hulk ile karşı karşıya geliyor, tam bu beladan sıyrılmışken de yuvası Asgard’ın yokoluşu anlamına gelecek Ragnarok felaketinden kurtarmaya çalışıyor. Bu olası felaketin planlayıcısı ise Thor’un kötü kalpli kız kardeşi Hela’dan (Cate Blanchett) başkası değil.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Hunt for the Wilderpeople | 2016

Taika Waititi’nin duygusal ağırlığı mizahla dengeleyen sinemasının en başarılı örneklerinden biri, oldukça problemli bir çocuk olan ve sürekli koruyucu aile değiştirmek zorunda kalan Ricky’nin akılalmaz bir maceraya dönüşen firarını konu alıyor. En sonunda şehir dışındaki Bella ve Hector’un evine teslim edilen Ricky, orada mutlu olacağını düşündüğünün henüz ilk başlarında Bella’nın ansızın ölmesiyle hiç de anlaşamadığı Hector’la baş başa kalır. Ne Hector’la kalmak ne de sosyal hizmetler tarafından yeni bir aileye gönderilmek isteyen Ricky, Yeni Zelanda’nın vahşi doğasının derinliklerine doğru firar eder. Hector ve Ricky’nin vahşi doğanın ortasındaki kaçışı, komik ve sıcak bir büyüme hikayesine dönüşüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

What We Do in the Shadows | 2014

Taika Waititi ve yol arkadaşı Jemanie Clement‘in tutku projesi diyebileceğimiz What We Do in the Shadows, 2005 yılında bir kısa film olarak başlayıp, 2014 yılında bir filme dönüştü. Mockumentary (sahte belgesel) formatındaki film, insanlarla iç içe yaşarken şehir hayatıyla mücadele etmek zorunda olan ve tıpkı insanlar gibi birlikte yaşamanın zorluklarıyla yüzleşen üç ev arkadaşı vampirin, Viago, Deacon ve Vladislav’ın yaşamına bir belgesel sinema örneği olarak yaklaşıyor. Kahkahalarla güleceğiniz filmin, vampir klişelerini kullanırken yaratıcılığını konuşturan bir vizyonu var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

What We Do in the Shadows‘un 2019 yılında, aynı formatı koruyan bir mockumentary-dizisine dönüştüğünü ve en az filmin kendisi kadar güldürdüğünü de ekleyelim.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10

Boy | 2010

11 yaşındaki Boy, süper güçleri olduğunu düşünen küçük kardeşi, büyükanneleri ve bir keçiyle Yeni Zelanda’daki bir çiftlikte yaşayan, Michael Jackson hayranı bir çocuk. Yıllardır görmediği babası bir anda ortaya çıkınca, hayalindeki babası ve gerçekte karşısında dikilmiş bu adam arasındaki farklılıklarla yüzleşmek zorunda kalan Boy, Taika Waititi sinemasının en hüzünlü ve en tatlı karakterlerinden biri olarak sizin de aklınıza ve kalbinize kazınacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Eagle vs Shark | 2007

Taika Waititi’nin ilk uzun metrajlı filmi Eagle vs Shark, iki tuhaf ve aykırı karakterin hikayesini anlatıyor. Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da geçen film, işsiz ve utangaç Lily, tam bir kaybeden olan ve lisedeki zorbasına karşı ölümcül bir haset besleyen Jarrod’ın tanışmasıyla başlıyor. Birlikte çıktıkları bir yolculuk, Jarrod’un intikamını alıp alamayacağı ve Lily’nin geçmişi ve ailesiyle yüzleşip yüzleşemeyeceği sorularını quirky bir masala dönüştürüyor. Taika Waititi’yle tanışmak için muhteşem bir başlangıç olan bu film, size yönetmenin renkli dünyasının kapılarını aralayacak.

IMDb Puanı: 6.8/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Oscar Ödüllü Yabancı Filmler