Pandemi ile beraber artan Netflix takipçiliğim sırasında keşfettiğim, suç-polisiye teması sevenlerin de çok hoşuna gideceğine inandığım 2017 yapımı The Forest, orijinal adıyla La Foret, Fransa’nın Ardenler Bölgesinde geçen, 6 bölümden oluşan içinde bol miktarda gerilim, suç, gizem içeren mini bir dizi. 

The Forest | Fotoğraf: netflix.com

Dizide yer alan kasaba ve manzaralar her ne kadar Fransa’da yer alsa da, Belçika ve Fransa’dan görüntüler eklenerek bize harika doğa manzaraları sunuluyor. Dizinin IMDB puanı: 7.3, oyunculardan Suzanne Clément‘i  Versailles dizisinden, Frédéric Diefenthal‘ ı da Taxi film serisinden hatırlayanlar olacaktır. 

Kasaba denilince benim aklıma sakin, huzurlu, fazlasıyla sessiz, herkesin birbirini tanıdığı, iyi ya da kötü dedikoduların hızlı yayıldığı bir yerleşim yeri geliyor. Tam da bu düşüncelerimin aksine bir süredir kasabalarda geçen suç, gerilim, polisiye temalı diziler izliyorum ve sürpriz sonlu bu diziler beni gitgide içine daha çok çekiyor. Şu ana kadar izlediğim kasaba dizilerinde dikkatimi çeken bazı ortak özellikler var. Çocukların ve ailelerin bir arada olduğu kültürler, sonradan gelen ve kasabadaki her olaya burnunu sokan bir dedektif, güzel bir doğa ve o doğada anlamsızca cesur hareketlerle başını belaya sokan bir karakter. 

401450-1024x576
The Forest, Suzanne Clément ve Fréderic Diefenthal | Fotoğraf: lalibre.be

Kasaba dizilerindeki standardı bozmayarak The Forest da 16 yaşındaki bir gencin kaybolmasıyla başlıyor ve yeni atanan polis şefinin kasabadaki sırlar ağını çözmeye çalışmasıyla işler karmaşıklaşıyor. Polis şefi soğukkanlılığı ve geçmişte onu terk eden eşi sebebiyle insanlara kolayca güvenmeyen, bu nedenle şüpheci ve işinde başarılı biri olmasıyla öne çıkıyor. Kasabada bulunan lisenin Fransızca öğretmeni ise kasaba sakinlerinden biri tarafından 5 yaşında ormanda bulunmuş ve evlat edinilmiş. Evlatlık edinilene kadarki hayatı hakkında hiçbir şey hatırlamıyor ve dizide bu konunun aydınlatılmasına da önemli bir yer veriliyor.

capture-62
The Forest | Fotoğraf: imdb.com

Fransızca öğretmeninin aynı zamanda kaybolan gencin de öğretmeni olması ve kaybolmadan önceki son telefon görüşmesinin onunla gerçekleşmesi de diziye heyecan katıyor. Bir yandan öğretmen de vakanın çözülmesi için kendi başına olayı araştırmaya devam ediyor. Dizideki ana rollerden biri olan, jandarma merkezinde görev yapan kıdemli memur ise yeni gelen polis şefinin aksine duygularıyla hareket eden bir karakteri canlandırıyor. Kendi kızının kaybolan genç ile arkadaş olması vakaya objektif yaklaşamamasının nedenlerinden biri. Dizinin en sevdiğim yanı, finalde akıllarda soru işareti bırakmıyor ve sona yaklaştıkça tahminde bulunmak kolaylaşsa da beklenmedik bir final yapıyor.

Yeni bir diziye başlamak isteyenler için tavsiye ediyorum! 🙂 

Kapak Fotoğrafı: netflix.com

İlginizi çekebilir: Nesliay Ocakküçük’ten Mini Diziler