İlk mekan yazımı lise arkadaşımın mekanıyla ilgili yazıyor olmam beni inanılmaz  heyecanlandırdı. Biz bu yazıyı sizler için yazmadan önce buluştuk ve doğal olarak çook eskilere gittik. Mekanı görür görmez, “Emre tam olarak senden beklediğim buydu, ben hiç şaşırtmadın!” dedim. İnsan hedeflerini aslında çok önceden oluşturup bunu çevresine yansıtabiliyor ve insanın hedefi ne olursa olsun yolundan şaşmıyor. Benim için herhangi bir kafeden çok daha fazlası Sevgili Emre’nin mekanı. Şimdi çikolatalarıyla meşhur bir kafe olan “The Mint”i yakından tanımanın tam sırası.

Konum

2018 yılında açılan ve Mersin’de harika bir konuma sahip The Mint, gelenlere inanılmaz bir lezzet şöleni sunuyor. Özellikle Mersin’e dışarıdan gelenler ya da orada yaşayanlar için sahilde yürümek, vakit geçirmek oldukça değerli. Hal böyle olunca tam olarak konumu itibariyle de tüm yorgunluğunuzun üstüne sizleri dinlendirecek ve aynı zamanda sahip olduğu menüsüyle de sizlere farklı lezzetler sunacak bir kafe. 

The Mint, aslında çikolata ve kahve temaları üzerine yoğunlaşılıp ortaya çıkmış bir kafe. Kullandıkları çikolatanın markası, yüz senelik deneyimini kalitesine ve birbirinden lezzetli ürünlerine yansıtan Callebaut. Callebaut, bildiğiniz gibi bir Belçika çikolatası. Dünyaca ünlü bir çikolata olan Callebaut’un bu kafede hemen hemen her lezzete harika dokunuşları var. Yediğiniz anda farkı zaten anlıyorsunuz. Kafede 17 çeşide yakın çikolata var ve yakında çikolata satışın da olacağını söylemek istiyorum. Çikolatayla aranız iyiyse gelip mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Portakal Kabuklu Çikolata
Portakal Kabuklu Çikolata  | Fotoğraf: Hatun Altuöz

Bazen hayatımızda yaptığımız en ufak bir değişiklik hoşuma gidiyor değil mi? The Mint’de kendi menüsünde sürekli değişime gidiyor, sabit bir menü kullanmayı tercih etmiyor. Bu da aslında her gittiğinizde farklı lezzetleri tatmanızı sağlıyor. Ayrıca sipariş edilen tüm ürünler istenildiği anda hazırlanıyor. Tazelik çok önemli bir ayrıntı burada. Instagram hesabı olan @themint‘e göz attığınızda birçok farklı lezzeti göz atabilirsiniz.

Kruvasanı çok severim, ama burada kruvasan sandviçle tanıştım. Gayet güzel bir tadı vardı. Ayrıca porsiyonlar bence bir kişi için oldukça büyük. Özellikle büyük porsiyon sevenlerin hoşuna gidebilir. Tatlı menüsü ise aşırı derece göze hitap ediyor. Magic Chocolate, Fondü, Fırınlanmış Marshmallow, Krepella, Pancake ve Kruvasan…. Daha sayamadığım birbirinden farklı lezzetler. Tatlı menüsüne ek olarak bildiğimiz sıcak-soğuk içeçekleri ya da kahveleri elbette menüde görüyorsunuz. Ancak ben arkadaşımın yanına gittiğimde bana daha önce hiç içmediğim bir şey ikram etti. Adı Reyhan Şerbeti. Şerbetlerle aram pek iyi değildir aslında ama bu şerbet için özellikle sıcak havada kendine hayran bıraktı diyebilirim. 

Kruvasan Sandvinç, Reyhan Şerbeti ve Profiterol
Kruvasan Sandvinç, Reyhan Şerbeti ve Profiterol  | Fotoğraf: Hatun Altunöz 

Mekanda yapılan ve servis edilen tüm lezzetlerin tarifi mekanın sahibi Emre Maden’e ait. Mekanı tanımışken kendisini de biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Emre Maden, The Mint mekanının sahibi. Muğla Üniversitesi’nde Türkçe Öğretmenliği bölümünü okuyup bitirse de alanında ilerlemeyip hayalinin peşinden gidiyor. Hayalini geliştirmek adına da almak istediği tüm eğitimleri alarak hedefine doğru ilerliyor.

Emre Maden
Emre Maden | Fotoğraf: Hatun Altunöz

İlk olarak Starbucks’ta bölge müdürü olarak ve daha sonra da Hilton’da görev alıyor. Sahibi olduğu kafe kahve ve çikolata üzerine bir kafe olunca insan ister istemez bu alanlarda ne gibi eğitimler almış olacağını merak edebilir. Emre, öncelikle kahve uzmanlığı sertifikası alıyor. Çikolata ile ilgili aldığı eğitimler ise zaten başlı başına büyük önem taşıyor. Mutfak Sanatları Akademisi’nde artizan çikolata üzerine eğitim alıyor. Daha sonra mekanda kullandığı Belçika markası olan Callebaut ile ilgili Callebaut Akademisi’nde çikolata eğitimi alıyor.   

Mekanın sahibi yakından tanıyınca aslında aldığı eğitime ne kadar paralel bir mekan işlettiğini görebiliyoruz, ki bu bana göre çok kıymetli bir şey. Mekana gidince ve Emre’nin hazırlamış olduğu ikramların tadına bakınca aradaki farkı o kadar iyi anladım ki. Anlamak için gerçekten lezzetlerin tadına bakmak gerekiyor diye düşünüyorum. 

Sosyal medya hesabına baktığınızda hemen hemen bir çok farklı lezzetin görüntüsünü görüyorsunuz. Beğendiğiniz lezzetleri merak edenler ve kesinlikle bu lezzetleri tatmalıyım diyenler için adresi bırakıyorum. Şimdiden afiyet olsun!

Adres:  Fatih Mahallesi 30020 Sokak Güzelyalı Sitesi A/Blok No:3 Adnan Menderes Bulvarı Mersin

Kapak fotoğrafı: Instagram / @themint

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den İstanbul’un En İyi Butik Pastaneleri