Ödüllü Şef Feray Aydoğdu’nun Datça’da açtığı Tonka Patisserie, gidenleri adeta Fransa’nın ünlü pastanelerinde gibi hissettiriyor. İlk bakışta görselliği ile iştahınızı kabartan tatlılar, sonrasında lezzeti ile sizi kendisine bağlıyor. Peki bu tatlıları sadece Datça’da mı tadabiliyorsunuz? Bu sorunun yanıtı: artık, hayır. Fransız teknikleriyle hazırlanmış bu taze tatlıları tatmak için Datça dışında bir seçeneğiniz daha var. Fairmont Quasar İstanbul’da geçtiğimiz hafta Demlique by Tonka ismiyle yeni pastanesini açan Feray Aydoğdu, Parizyen tatlılarını artık İstanbul ile buluşturuyor.

Tonka Patisserie ile Datça’yı Parizyen tatlılarla buluşturan Şef Feray Aydoğdu, her sabah mutfağa giriyor, değişik teknikleri, lezzetleri ve sunumları o anki ruh haline göre taptaze ve mevisiminde ürünlerle şekillendirip hazırlıyor. Standart bir menüsü yok. Bu sebeple Tonka’da her sabah farklı lezzetler çıkıyor. Kısacası bir yenilen bir daha bulunamıyor, her sabah ayrı bir sürpriz ile karşılaşılıyor. Bence Tonka’yı birçok yerden ayıran özelliği de bu. Bu yaz 2 hafta boyunca her gün ziyaret ettiğim Tonka’da hiç denemediğim kadar Fransız usülü tatlıyı deneme fırsatı elde ettim. 2 sene önce tesadüfen rastladığım bu pastanenin neden Datça’da açıldığını da çok merak ettim. Bu nedenle Feray Aydoğdu’dan Datça’yı neden seçtiğinin hikayesini öğrendim.

Tonka’nın Kuruluşu ve Şef Feray Aydoğdu

Uzun yıllar boyunca beş yıldızlı otellerde Executive Pastry Chef olarak görev yapan Feray Aydoğdu’nun Datça’ya yerleşmesinin çok anlamlı bir hikayesi var. 16 sene önce mesleğine başladığında Executive Pastry Chef olma hedefiyle yola çıkan Feray Aydoğdu, yıllar sonra bu hedefine ulaştığında Coupe du Monde la Patisserie’nin Avrupa elemelerinde Türkiye’yi temsil eden ilk şef olmuş. Şimdi ise en büyük hedefi Dünya Kupası’na hazırlanarak ülkemizi orada da temsil etmek.

Otel şefliğini ve yarışmaya hazırlık sürecini aynı anda yürütmesi zor olduğu için sessiz ve sakin bir yerde bir yandan çalışıp bir yandan da yarışmaya hazırlanmak amacıyla ani gelişen bir kararla Datça’ya yerleşmiş ve Tonka’yı bizlerle buluşturmuş. Yarışmaya hazırlık sürecinde de tüm Datçalıları Fransız teknikleriyle hazırladığı tatlıları ile buluşturuyor.

Tonka Patisserie

Datça’nın merkezinde yer alan Tonka Patisserie, pazar günü hariç her gün 11.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Bu saat aralığında birbirinden güzel ve özenle hazırlanmış; taze pastalara, eklerlere, milföylere, keklere, tartlara, çikolatalara ve makaronlara ulaşabiliyorsunuz. Tüm tatlılar, taze mevsim meyveleri, iştah açıcı kaliteli görselleri ve birbirinden lezzetli tatları ile sizlerle buluşuyor. Bunun yanında dileyenler özel günler ve kutlamalar için pasta siparişi de verebiliyor. 

Tonka’yla tanışmamızın ardından 2 sene içerisinde Datça’ya her gidişimizde en az 20 çeşit tatlıyı tatma fırsatı yakaladık. Hepsi de birbirinden kaliteli ve görünüşleri kadar lezzetlilerdi. Yediğimiz her tatlının tazeliğini ağzımıza attığımız ilk lokmada kolayca hissedebildik. Tadı en çok damağımızda kalan tatlı ise her gün farklı meyvelerle hazırlanmış eklerler oldu. Eklerleri de birbirinden özenle hazırlanmış makaronlar takip etti. 

Datça’da Tonka’yı ziyaret edecekler için ufak bir önerim var. Tonka’nın Instagram hesabını mutlaka takibe alın! Çıkan tatlı çeşitleri her gün Instagram’da yayınlanıyor. Oradan günlük olarak hangi tatlıların çıktığını takip edebilir, öğle saatlerine kalmadan almayı tercih edebilirsiniz. Tonka’nın ürünlerine talep fazla olduğu için tatlılar bazen erken saatlerde tükenebiliyor, kaçırmayın 🙂

Demlique by Tonka

Datça’ya gelme imkanı olmayan tatlıseverler için artık bir seçenek var: İstanbul! Tonka’nın tatlılarını İstabul ile buluşturan Demlique by Tonka, Fairmont Quasar Istanbul’da geçtiğimiz hafta açıldı. Haftanın her günü 10.00 ile 22.00 saatleri arasında hizmet veren Demlique by Tonka, Datça’daki günlük ve taze Parizyen tatlıları İstanbul’a taşıyor. Datça’da olduğu gibi İstanbul’da da mevsimsel tasarımlar, taze ve günlük olarak çıkıyor ve tüm müşterilere aynı kalitede sunuluyor. 

Kapak fotoğrafı: Instagram@/demliquebytonka

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan Patisserie Aşkına