Bir süre önce İtalya’nın Slovenya sınırındaki küçük şehri Trieste’ye yerleştim. Güney İtalya’da uzun yıllar geçirmiş biri olarak, kuzeyde olmak beni sakinleştirdi ve bana iyi geldi diyebilirim. Trieste keşiflerimde önceliklerimden biri tabii ki kahve oldu. Daha önce İtalyan kahve kültürü hakkında yazmıştım, ancak Trieste’de bambaşka bir kahve kültürü ile karşılaştım. Burada kahveye kahve denmiyor… Ne deniyor diye merak ediyorsanız işte Trieste kahve kültürü!

triestede-kahve-2
Nero | Fotoğraf: Eliçe Kılıç

Trieste Kahve Kültürü

Kahve Değil Nero!

İtalya’da kahve sipariş etmek için ‘un caffè’ demek yeterli, Trieste hariç. Burada espresso sipariş etmek istediğinizde ‘un nero’ demeniz gerekiyor. Nero, İtalyanca’da siyah anlamına geliyor. Benzer şekilde, espressonun üstüne süt köpüğü eklenerek hazırlanan macchiato ise buranın dilinde ‘capo’ demek.

Kahve Bardağınızı Nasıl Alırdınız?

triestede-kahve-1
Nero in B | Fotoğraf: Eliçe Kılıç

Trieste hariç ülkenin geri kalanında, kahve sipariş ederken cam bardak mı fincan mı olmasını istediğinizi belirtmeniz biraz garip algılanabilir. Ancak Trieste’de her kahve siparişinde bu detayı verebilirsiniz. ‘Nero in b’ cam bardakta espresso anlamına geliyor, ‘b’ İtalyanca’daki bicchiere kelimesini temsil ediyor. Aynı şekilde ‘capo in b’ diyerek cam bardakta macchiato sipariş edebilirsiniz.

Illy ve Hausbrandt: İyi Olan Kazansın

Illy | Fotoğraf: Eliçe Kılıç

Şehrin öne çıkan iki önemli espresso markası var; Illy ve Hausbrandt. Illy, Türkiye’den aşina olduğum bir marka, fabrikası ve genel müdürlüğü Trieste’de yer alıyor. Illy bu şehirden çıkmış, dünyaya mal olmuş iki önemli markadan biri, diğeri de sigorta şirketi olan Generali. Her köşe başında bir kahveci ve bu kahvecilerde Illy ya da Hausbrandt logosu görmeniz muhtemel. Benim favorim Hausbrandt ama Napolitan espresso markalarını hiçbir şeye değişmem, o ayrı.

Şehrin En İyisi: Caffè degli Specchi

triestede-kahve-4
Capo | Fotoğraf: Eliçe Kılıç

Her Avrupa kentinde şehrin merkezinde bir meydan yer alır ve bu meydana bakan kafeler genelde çok şık ve bir o kadar da pahalı olur… Trieste’de Piazza Unità’da bulunan Caffè degli Specchi de bu şehrin en keyifli mekanlarından biri. Üstelik kahvenizi barda ayaküstü içerseniz sadece 1 Euro. Kahvenin yanında ikram edilen mini sıcak çikolata ise burayı özel kılan şeylerden sadece biri. Trieste’ye yolunuz düşerse Caffè degli Specchi’ye uğradığınıza emin olun.

Kapak Fotoğrafı: Eliçe Kılıç

İlginizi çekebilir: Eliçe Kılıç’tan Gaeta, Orvieto ve Daha Fazlası ile İtalya