Son zamanların en popüler kış deneyimlerinden biri olan Doğu Ekspresi ile Kars için 2019 yılı Mayıs ayında yeni bir alternatif hayata geçti: Turistik Doğu Ekspresi! Peki, turistik doğu ekspresi nasıl bir şey, Doğu Ekspresi’nden farkı ne? Hadi ayrıntılara geçelim!

Turistik Doğu Ekspresi
Turistik Doğu Ekspresi | Fotoğraf: Instagram / @alimkinoglu

Turistik Doğu Ekspresi ve Doğu Ekspresi arasındaki en büyük fark: Ankara Kars arasındaki ulaşım süresi. Doğu Ekspresi, seferini 25 saatte tamamlarken bu süre Turistik Doğu Ekspresi’nde yaklaşık 33 saate ulaşıyor. Bunun nedeniyse Turistik Doğu Ekspresi’nin güzergah üzerindeki bazı noktalarda uzun molalar vermesi.

Turistik Doğu Ekspresi Molaları

Erzincan    Konum

Erzincan Kemaliye Köyü
Erzincan Kemaliye Köyü | Fotoğraf: Merve Çalışlar

Tren 3 saatlik ilk molasını İliç’te veriyor. İstasyonda indiğinizde sizi çeşitli servis ve taksiler karşılıyor. Genellikle yerel turların organize ettiği Karanlık Kanyon ve Kemaliye turlarına bu araçlar vasıtasıyla katılabilirsiniz. Kemaliye köyünde dut kurusu ve cevizin dövülmesiyle elde edilen ve o yöreye özgü lök tatlısını da denemeden geçmeyin derim. Bu tatlıyı Kemaliye Köyü’ndeki “Lökhane”de tadabilirsiniz.

Erzincan  Konum

Erzincan Tren Garı
Erzincan Tren Garı | Fotoğraf: Flickr / Ertuğrul Balıkçıoğlu

Tren 2.5 saat kadar süren ikinci molasınıysa yine Erzincan’da veriyor. Erzincan’daki yerel turların rotası ise Çağlayan / Girlevik Şelalesi. Burada, kayaların arasından akan doğal güzelliği fotoğraflayabilir ve mevsime göre şelale yanındaki yerlerde sıcak bir şeyler içebilirsiniz. 

Erzurum  Konum

Erzurum Garı
Erzurum Garı | Fotoğraf: Instagram / @doguekspresierzurumrail

Kars’a varmadan önceki son molayı ise yaklaşık 3 saat kadar süren Erzurum’da veriliyor. Yerel turlar sizi önce Cağ Kebabı yiyebileceğiniz bir yere götürüyor ve sonrasında size akşamları ışıklandırılmış olan Kars Kalesi ve Çifte Minareli Medrese ile tarihi Erzurum evlerini gezdiriyor. Özellikle Çifte Minerali Medrese’yi akşam ışıklandırılmış şekilde görmenin oldukça etkileyici olduğunu söyleyebilirim.

Erzurum’dan sonra doğrudan Kars’a giden trenin varış saati normal şartlarda gece 12 ancak biz trene 15:55’te binmemiz gerekirken 16:55’te binebildik. Geç başladığımız yolculukta, molalardan sonra görevli tek tek tüm kompartımanların kapısını çalarak herkesin yeniden trene bindiğinden emin oluyor dolayısıyla buralarda da 5-10 dakikalık gecikmeler olabiliyor. Sonuç olarak gece 3:30’da Kars’a varabildik. Eğer turla gezmiyorsanız bu saatte bir toplu taşıma olmadığından taksi ile otelinize ulaşabilirsiniz.

Turistik Doğu Ekspresi Yolculuğu İle İlgili Tavsiyeler

Turistik Doğu Ekspresi Tavsiyeleri
Turistik Doğu Ekspresi Tavsiyeleri| Fotoğraf: Merve Çalışlar
  • Öncelikle belirtmeliyim ki tren olabildiği kadar temiz. 😊 Yataklarda çarşaf ve yastık kılıfı mevcut ama siz yine de yastık kılıfınızı yanınızda götürebilirsiniz. Odada bir lavabo, ayna, havlu, sabun, priz, askı, terlik, normal dolap ve buzdolabı bulunuyor. Ancak biz küçük bir el havlusu, ıslak mendil ve kağıt havlu gibi şeyleri de gardaki marketten temin ettik çünkü yolculuk süresi oldukça uzun ve sonlara doğru akan su iyice azalıyor; hatta bitebiliyor. Eğer soğuk tutmanız gereken şeyler varsa hemen buzdolabına koyabilirsiniz, performansı oldukça iyi. Öyle ki biz dolaba koyduğumuz küçük bir sudan buz bile elde edebildik. Dolabın içerisinde 2 küçük şişe su, 2 kraker ve 2 küçük çikolata da sizlere ikram edilmiş oluyor.
  • Yanınıza bol bol su almanızı tavsiye ederim çünkü restoranın fiyatları her ne kadar diğer opsiyonlara göre uygun olsa da çok da ucuz sayılmaz. Bunun dışında soğuk sandviç ve atıştırmalık gibi şeyler almanız da faydalı olur. Trenin kendi restoranında alkol satılmıyor ama sizin kendi kompartımanınızda alkol almanıza kimse bir şey demiyor.
  • Elektrik konusu ise biraz tartışmalı. Su ısıtıcı gibi bir anda elektrik çekebilecek ürünleri kullanmanızı istemiyorlar ama çoğu kişinin su ısıtıcı kullandığını gördük. Odada 2 adet priz var; eğer telefon ve powerbank’leriniz için daha fazla prize ihtiyaç duyarsanız kendiniz üçlü priz de getirebilirsiniz ama elektriğe çok yüklenmemekte fayda var.
  • Trende tuvalet genel olarak temiz diyebilirim; veya biz öylesine denk geldik. Tuvaletlerdeki temizlik vagondaki kişi sayısına ve kişilerin tuvalet kullanımına göre çok farklılık gösterebiliyor ama bu konuda ekstra hassassanız sık sık tuvalete gitmenizi sağlayacak şeyler tüketmekten uzak durmanızı söyleyebilirim.
  • Trende mola yerlerine varış saatinde hazır olmak konusunda en başlarda stres yapmıştık çünkü telefon genellikle istasyonlara yaklaşırken çekiyor. O yüzden nerede olduğunuzu da net bilemiyorsunuz. Ancak bu konuda rahat olmak gerekiyor çünkü görevli, istasyonlara yaklaşırken yine kompartımanlar arasında dolaşarak bağırıyor, kaçta yeniden vagonda olmanız gerektiğini de belirtiyor. Vagondan inerken bu bilgiyi mutlaka teyit edin. Eğer apar topar hazırlanmak istemezseniz istasyonlara varış saatine yaklaşık bir saat kalaya alarm kurarak görevliyi daha rahat takip edebilirsiniz.
Turistik Doğu Ekspresi
Turistik Doğu Ekspresi | Fotoğraf: hurriyet.com
  • Bizi şaşırtan durumlardan biri de Kars’a varmadan 1.5 saat öncesinde görevli tarafından uyandırılmamız ve çarşaflarımızın alınması oldu. Gece saat 2 gibi uyandırılıp çarşaf ve yastık kılıflarını teslim ettikten sonra çarşafsız yatağa da geri yatamadık ve 1.5 saat kadar oyalanmak durumunda kaldık. Trenin dönüş yoluna hızla başlayabilmesi için yapıldığını tahmin ettiğimiz bu işlem için de hazırlıklı olmakta fayda var. Yani trenin şehre varış saatine kadar uyuyamayabilirsiniz.
  • Yoldaki manzaralar çok çok güzel. Gündüz manzaraları izleyerek çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Kompartımanlar arasında ses yalıtımının da kötü olduğunu söyleyemeyeceğim. Zaten trenin sesinden çok fazla şey duyulmuyor. Bu nedenle yanınıza küçük bir hoparlör alıp internet gerektirmeyen cihaz / listelerinizden müziklerinizi dinleyebilirsiniz. Tren bazı yerlerde sık sık tünelden geçiyor, akşamsa hava diğer bölgelere göre erken karardığı için dışarıyı kesinlikle göremiyorsunuz. Böyle zamanlarda kitap okuyabilir veya telefonunuza indirdiğiniz dizi / filmleri izleyebilirsiniz. Yani yanınızda mutlaka sizi oyalayacak bir şeyler bulundurmanızı öneririm.
  • Eğer başka bir şehirden geliyorsanız ve tren gelene kadar Ankara’da da vakit geçirmek isterseniz çantalarınızı kilitlemek için Ankara Garı’ndaki emanet dolaplarını kullanabilirsiniz. Dolapların kullanımı oldukça rahat. Ankara Gar’ında süpermarket gibi tren kalkmadan ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler var. Bu nedenle son dakika alınabilecek şeyleri çantanızda taşımanıza gerek yok.
  • Trenin içi epey sıcak oluyor. Odada ısıyı ayarlayabilmeniz için bir sistem var ama biraz geç çalışıyor veya çalışmayabiliyor. Bu nedenle yanınıza tişört de alın ki çok sıcak olduğunda tişörtle oturabilesiniz. Bazı kompartımanlardaki camlar açılabiliyorken bazıları açılmıyor. Bu yüzden de cam açmaya güvenmemekte yarar var.

Tüm yönleriyle bizi oldukça etkileyen ve mutlu ayrıldığımız bir rota oldu Doğru Ekspresi. Kars ise mutlaka görülmesi gereken bir şehir. Eğer gitmeyi düşünürseniz, şimdiden bilet kovalamaya başlayın derim. 🙂

Kapak fotoğrafı: Fotoğraf: Instagram / @doguekspresierzurumrail

İlginizi çekebilir: MagPorter’dan Doğu Ekspresi Tavsiyeleri