Otuz yıldır hayatımızda olan tuzlu karamel, Kuzey Fransa’da lokasyonu bilinmeyen gizemli bir şekerleme dükkanında yaratılmasından sonra, Fransız çikolatacı Henri Le Roux’un çabalarıyla günümüze ulaşıyor. Gıda endüstrisinde uzun yıllardır olan, ancak potansiyeli yeni yeni anlaşılan tuzlu karamele biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Tuzlu Karamelli Lolipop | Fotoğraf: Henry Becerra (unsplash.com)

Tuzlu Karamel

Araştırmacılar, tuzlu karamelli yiyeceklerin ilk kez yenildiğinde damakta ilgi çekici bir tat bıraktığına, ikincisi ısırıkta ise gözlerinizi ışıldatacak türdeki lezzetine dikkat çekiyor. Ayrıca tuzlu karamel içeren yiyeceklerin iştah açtığını da ekliyorlar.

Florida Üniversitesi pazarlama analistlerinden Dr. Cammy Crolic ve Prof. Dr. Chris Janiszewski, tuzlu karamel aromasının etkileri hakkında 150’den fazla gönüllü üzerinde test gerçekleştirmiş. Yapılan analizlerden sonra tuzlu karamel aromasının şaşırtıcı bir şekilde hedonik tırmanma kavramına neden olduğu keşfediliyor. Peki nedir bu hedonik tırmanma? Yeme bozukluğunun olmadığı normal durumlarda, abur cubur türündeki yiyecekleden hoşlanan kişilerin dahi doyum noktasına ulaştıkları bir tüketim miktarı bulunur. En lezzetli ya da baştan çıkarıcı abur cubur seçenekleri için dahi “Bu kadar yeter, içim bayıldı.” türündeki tepkilere hedonik adaptasyon deniliyor. Bu doğal tepkinin oluşmayıp tüketime devam edilmesi ise hedonik tırmanma veya hedonik açlık olarak adlandırılıyor. 

Araştırmacılar, tuzlu karamelin karmaşık lezzeti sebebiyle oluşan hedonik tırmanma sonucu, beynimize daha fazla yeme isteği oluşturan sinyallerin gönderildiğini de ekliyor. Ben de bu noktada araştırmacılara katılıyorum. Karmaşık lezzetlerin midemizde normal beslenmemize oranla büyülü bir şekilde yer açışına, pazar kahvaltılarında hepimiz şahit oluyoruz. Normal şartlarda bir dilim jambon ya da peynire dahi midemizde yer kalmazken, kahvaltı sonunda gelen çikolatalı kek, meyve salatası ya da herhangi bir tatlıya mucizevi bir şekilde yer açabiliyoruz. 

Tuzlu karamelin ana malzemeleri olan tuz ve şeker beynimiz tarafından dünyadaki en çok arzu edilen malzemelerden ikisi. Tuz ve şeker tükettiğimizde beynimizde keyif verici madde benzeri zevk noktalarının tetiklendiğine dair birçok bilimsel çalışma bulunuyor. Melbourne Üniversitesi’ndeki araştırmalara göre şeker mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin salgılanmasını sağlarken, tuzun şiddetli istek uyandırdığı vurgulanıyor. Bilimsel bakış açısına ek olarak gastronomik açıdan bakacak olursak tuz; acılığı azaltarak şekerin tatlı tadının öne çıkmasına yardımcı oluyor ve yiyeceklerin daha lezzetli algılanmasını sağlıyor.

Tuzlu Karamelli Cookie | Fotoğraf: Bruna Branco (unsplash.com)

Tuzlu Karamel ile ilgili ayrıntılı bilimsel bilgiye sahip olduğumuza göre pazar kahvaltılarında, uzun brunchlarda veya çeşitli tatlı tariflerinde kullanarak fark yaratacağımız 4 malzemeli ve pişirmesi 10 dakika süren tuzlu karamel tarifine geçebiliriz.

Tuzlu Karamel Tarifi

 Malzemeler

 • 200 gram toz şeker
 • 90 gram tuzlu tereyağı (oda sıcaklığında)
 • 1 çay kaşığı Mayi Tuz
 • 120 ml krema (oda sıcaklığında)

Yapılışı:

Toz şekeri bir sos tenceresine alın. Ocağı orta derecede açın. Yüksek sıcaklığa dayanıklı bir spatula ya da tahta kaşık kullanmaya özen gösterin. Şeker eriyip kahverengileşinceye kadar pişirin. Bu noktada çok dikkatli olmalısınız. Şeker yandığında zararlı kimyasallar açığa çıkabilir. Tereyağını eşit küpler halinde kesin. Şeker tamamen eridiğinde tereyağını ekleyin. Karıştırmaya devam edin. Krema, karamelden daha soğuk olduğundan dolayı topaklanma yapmaması için kremayı azar azar ilave edin ve karıştırın. 1 dakika kaynamasını sağlayın. Ocağı söndürün ve tuzu ekleyin. Tekrardan karıştırın. Ve mükemmel kıvamdaki tuzlu karameliniz hazır!

Bu harika tuzlu karamel ile neler pişirebiliriz? 

 • Karamelli elmalı kek
 • Elmalı veya armutlu turta
 • Karamelli Pekan cevizli cheescake veya Snickers cheesecake
 • Çikolatalı karamelli kek
 • Elmalı karamelli scone
 • Cinnamon rolls
 • Elma, armut, muz vb. meyvelerin bir kısmını tuzlu karamele batırarak hazırlanan peynir tabakları
 • Pancake (üzerine sos olarak)
 • Dondurma (üzerine sos olarak)
 • Waffle (üzerine sos olarak)
 • Frappe (üzerine sos olarak)

Tuzlu Karamelinizi 1 ay kadar buzdolabında, 3 ay da dondurucuda saklayabilirsiniz. Kullanmadan önce tekrardan ısıtmayı unutmayın ve bu benzersiz lezzetin tadını çıkarın!

Kapak Fotoğrafı: Yulia Khlebnikova (unsplash.com)

İlginizi Çekebilir: Food By Melito’dan Gingerbread Cookies