Bu yazımda sizlere Mutfak Sanatları Akademisi’nde düzenlenen ve benim vegan mutfak konusunda ufkumu açan, mutfak becerilerimi (pek de olmayan) fazlasıyla geliştiren “Vegan Peynir” workshop’undan bahsedeceğim. 

Vegan Badem Peyniri
Vegan Badem Peyniri | Fotoğraf: Pinterest

Süt ürünleriyle özdeşleşen peyniri, aslında besin değeri yüksek başka yiyeceklerden yapmak da elbet mümkün. İşin sırrı fermantasyon ve gerekli aromayı sağlamakta aslında! Vegan mutfağın ne kadar zengin ve eğlenceli olduğunu bir kez daha anlamamı sağladı bu workshop.

Öncelikle pandemi döneminde hepimiz endişeliyken MSA’nın gerekli önlemleri aldıklarını söylemeliyim. Ortamın her zamanki genel temizliğinin yanında çalışan herkesin maske takması, dezanfektan ünitelerinin yaygın olması beni oldukça mutlu etti.

Ben yaklaşık iki yıldır vegan besleniyorum ve mümkün olduğunca farklı lezzetler tanımaya çalışıyorum. Artık yavaş yavaş restoranlarda yediğim yiyecekleri evimin mutfağına taşıma hevesi de duyuyorum. Bu tabii ki biraz gözümü korkutsa da, gördüm ki eğer doğru yerden başlarsanız aslında siz de gayet lezzetli şeyler ortaya çıkartabilirsiniz. Hiçbir zaman vegan beslemenin benim için lezzet eksikliği anlamına geleceğini düşünmemiştim ama bu workshop’la anladım ki aslında tam tersine çeşitli sebzelerle yemek pişirmek damak tadımı çok geliştirebilir. Eğer yazıda vereceğim tarifi denerseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız. Çünkü sonuç, tarife eklediğiniz şeylerin hiçbirinin tadına benzemeyecek ama hepsinden daha güzel olacak. 🙂

Vegan Peynir Workshop’u

 Şef Alp Şehsuvar
Şef Alp Şehsuvar | Fotoğraf: Ceren Muslu

Şimdi size biraz workshop gününden bahsetmek istiyorum… O gün için şefimiz Alp Şehsuvar’dı. Kendisi sahiden çok temiz bir anlatıma sahipti, mutfağa yabancı biri bile onun derslerinde zorlanmazdı diye düşünüyorum. Ayrıca mutfak cahili sorularımı da güler yüzünü hiç bozmadan gayet kibar bir şekilde cevapladı, kendimi beceriksizliğim ile hiç de kötü hissetmedim. 

Yaklaşık 4 saat süren workshop’ta badem sütü, lor peyniri salatası, fırında badem peyniri, krem kaju peyniri, vegan cheddar gibi birçok farklı tarif denedik. Ayrıca şefimiz vegan mutfağa dair güzel tüyolar da verdi bize. Süte alternatif başka besinler önerdi: erimesini istediğimiz tariflere artık ulaşması da oldukça kolay olan hindistan cevizi yağı eklemek gibi. 

Biz tariflerimizde protein bakımında da yüksek olan kuruyemişleri kullandık. Tarifleri takip edebileceğimiz bir kitapçık da masalarımız da bizi bekliyordu.

Fırında Badem Peyniri Tarifi

  Fırında Badem Peyniri
Fırında Badem Peyniri | Fotoğraf: Ceren Muslu

Fırında badem peyniri, denediğimiz tariflerden biriydi. Öncelikle şunu söylemeliyim, badem sütü yaptıktan sonra kalan posa, tamamen kendi yaratıcılığınızla süsleyebileceğiniz harika bir temel. Ekleyeceğiniz pek çok farklı aromayı çok güzel taşıyabilecek kıvamda oluyor. Biz bir kısmını lor peyniri tarifinde de yaptığımız gibi salatamıza kattık, birazıyla da yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz fırında peyniri yaptık. Eğer tuzlu, biraz ekşi tatları seviyorsanız bu peynire bağımlı olabilirsiniz. Kahvaltılık olarak da harika, ama özellikle şarap keyfi yapacağınız akşamlarda da çok iyi gider bence. Üstelik gereken malzemelerin de çoğumuzun mutfağında bulunduğuna eminim ve yapımı da eğer vegan peynirlerle yeni tanışıyorsanız bile size zorlamaz. 

Malzemeler

  • 175 gram badem posa
  • 5 ml limon suyu
  • 1 dal biberiye
  • 1 dal kekik
  • 5 gram tuz
  • 5 gram haşhaş
  Küçük başarıları ile çok gururlanan ben :)
Küçük başarıları ile çok gururlanan ben 🙂 | Fotoğraf: Ceren Muslu

Hazırlanışı

  • Haşhaş hariç bütün malzemeyi doğrayıcıdan çekin. Karışımı küçük kalıplara alıp üzerine haşhaş serpip önceden ısıtılmış 180 derece fırında 40 dakika veya üzeri iyice kızarana kadar fırınlayın. Bu kadar!

Yemek yemeyi oldukça seven iki yıllık bir vegan olarak bir tavsiyem varsa o da şu: Vegan beslendiğinizde artık yemeyeceğiniz şeyleri düşünüp bunları kayıp olarak görmeyin. Kalan boşluğu doğanın size sunduklarıyla doldurmanın ne kadar keyifli olabileceğine odaklanın. Hiçbir canlının yaşamını hapishaneye çevirmeden çok lezzetli ve kalabalık sofralar hazırlamak da mümkün, kendi beslenme alışkanlıklarımızı zulümden arındırmak da. Vegan mutfağın yeni yeni tanınırlık kazandığı Türkiye’de böyle iyi şeflerin workshop’lar düzenlemesi beni çok mutlu ediyor. MSA da bu konuda öncülük ederek itibarının ve profesyonelliğinin hakkını veriyor açıkçası. 

Verdiğim vegan peynir tariflerini mutlaka denemizi tavsiye ediyorum ve hayvanları sofralarımızda değil yalnızca yanımızdaki dostlarımız olarak gördüğümüz bir yaşamda da güzel yemenin tadını çıkarın diyorum!

Kapak fotoğrafı: sweetsimplevegan.com/

İlginizi çekebilir: Gonca Kübra Pehlivan’dan Vegan Pastacılık