Eğer Aralık ayında yapacağınız bir tatilden beklentiniz olabildiğince çok Noel pazarı görmek ise Viyana, sizin için doğru adres olacaktır. İşte karşınızda: Viyana Noel pazarları!

Viyana, tahmin edemeyeceğiniz kadar çok Noel pazarına ev sahipliği yapıyor. Neredeyse her köşe başında, her sarayın bahçesinde, her büyük alanda güzel bir Noel pazarı görmek mümkün. Biz zamanımızı maksimum düzeyde değerlendirmek istedik ve hemen hemen hepsini 4 güne sığdırmaya çalıştık. Sıralamayı, en beğendiklerimizden başlayarak yaptık. Eğer Viyana’daysanız, yazıdaki marketlerden mutlaka en az birini ziyaret edin ve bizim için de bir punch için. 😊

Viyana Noel Marketleri

Karlsplatz Konum

Karlsplatz
Karlsplatz | Fotoğraf: Zeynep Usta İman

Karlsplatz, bizim en beğendiğimiz, en güzel olduğunu düşündüğümüz market oldu. Çok sevimli ve sıcacık bir atmosferi vardı. Bu market, Karl Kilsesi’nin hemen önünde kuruluyor. Yukarıda sallanan çok güzel ışıklandırmalar olduğu için her yer ışıl ışıl. Ortasında küçücük bir hayvanat bahçesi gibi bir yer var ve çevresi samanlarla kaplı. Çocuklu aileler için de çok uygun. Marketin etrafı masalarla çevrili; punch’ını ve yiyeceğini alan bu masalarda koyu bir sohbete dalıyor. Her markette olduğu gibi bilimum hediyelik eşya, yiyecek-içecek, yılbaşı süsleri… Aradığınız ne varsa burada bulabilirsiniz. 

Tavsiye: Burası küçük dükkanları görmekten daha çok bir şeyler içerek sohbet edebileceğiniz bir yer. O yüzden buraya akşam gelip güzel bir gece geçirebilirsiniz.

Karlsplatz
Karlsplatz | Fotoğraf: Zeynep Usta İman

Wiener Weihnachtstraum – Christkindlmarkt Rathausplatz Konum

Wiener Weihnachtstraum Christkindlmarkt Rathausplatz
Wiener Weihnachtstraum Christkindlmarkt Rathausplatz | Fotoğraf: Zeynep Usta İman

Burası Viyana’nın en büyük, en hareketli olan marketi. İçerisinde kocaman bir buz pateni pisti var. Sayamadığım kadar çok sokaktan oluşuyor. Hediyelik eşya, yiyecek, içecek, yılbaşı süsleri… Aradığınız ne varsa bulabilirsiniz aslında burada.

Buradaki süsler o kadar güzel, o kadar çok ki neredeyse koca Viyana’yı aydınlatıyor. Çok uzaklardan bile fark edilebiliyor. Rathausplatz Bölgesi’nde kurulan bu pazar genelde kasım sonu gibi başlayıp aralık sonuna kadar devam ediyor. İçerisindeki bir bölüm çocuklar için ayrılmış Christkindlmarkt olarak geçiyor.

Christkindlmarkt
Christkindlmarkt | Fotoğraf: Zeynep Usta İman

Noel döneminde Viyana’ya gidip burayı görmeden dönme ihtimaliniz neredeyse imkansız ama siz yine de notlarınız arasına almayı unutmayın.

Tavsiye: Burayı muhakkak akşam da ziyaret edin. Işıklandırmalar harika, adeta bir görsel bir şölen… E tabii buraya kadar gelmişken buz pateni yapmadan da dönmeyin bence. Uzun bir buz pisti var ve bizden size tüyo, akşam 21.30’dan sonra yalnızca paten kirası ile kullanabiliyorsunuz. 😊

Maria Theresien Platz Konum

Burası tam olarak Kunsthistorisches Müzesi ile Naturhistorisches Müzesi arasındaki geniş meydana kuruluyor. Yine çok güzel ışıklandırmalarla süslenmiş. Yol üzeri bir yer olduğu için bizim birkaç kere uğrama fırsatımız oldu. Her birinde de birbirinden lezzetli punch’ları denedik.

Maria Theresien Platz
Maria Theresien Platz | Fotoğraf: Zeynep Usta İman

Tavsiye: Burası alışveriş için uygun bir market. Çok fazla seçenek var. Oyuncakçısından çikolatacısına kadar ne ararsanız bulabilirsiniz. Fiyatlar çok uygun değil ama hatıra olabilecek her şey alınabilir.

Stephansplatz Konum

İsminden de anlayacağınız üzere tam olarak Stephansdom Katedrali’nin önünde kuruluyor. Burası Viyana’nın en yeni marketiymiş. Katedralin görkemli duruşuyla size eşsiz bir manzara sunuyor bu market. Çok büyük değil hatta küçük bir market ama tam da Viyana’nın en işlek noktalarından birinde olduğu için 1 gününüzü buraya ayırabilirsiniz. Alışveriş, yeme-içme ve devamında da marketi görebilirsiniz. Oldukça turistlik bir yer. Pek çok hediyelik eşya dükkanı da bu noktada yer alıyor. Ayrıca Viyana’nın en meşhur ‘schnitzel’ yapan restoranı Figlmüller de buraya tam olarak bir sokak uzaklıkta.

Schönbrunn Konum    

Bu market, Schönbrunn Sarayı’nın hemen girişine kuruluyor. Burası nedendir bilmem bir hayli rüzgar alan bir bölge, o nedenle ısınmak için muhakkak sıcak bir şaraba veya punch’a ihtiyaç duyucaksınız. O yüzden kendinizi hiç üzmeden pazara girer girmez sıcacık içeceğinizi alın ve gezmeye devam edin.

Hofburg Konum

Hofburg Sarayı’ndan Inner Stadt kısmına doğru giderken göreceğiniz çok küçük bir Noel pazarı ama zaten Viyana Noel pazarları seyahatinizde bu noktadan muhakkak geçeceğiniz için buraya da uğramak istersiniz diye düşüyorum.

Belvedere Konum

Burası da Belvedere Sarayı’nın girişine kurulmuş yine küçük bir Noel pazarı. Burada çok fazla peynir ve türevlerini gördüm diğer pazarlara ek olarak. Çok fazla yemek seçeneği yok o yüzden buraya gündüz saatlerinde tok gelmek daha mantıklı bence.

Bu yazdıklarımın dışında 4-5 tane daha Noel pazarına uğradık. Ama bunlar yolda geçerken gördüğümüz ve sizlere yerini ve ismini tam tarif edemeyeceğim ufak pazarlardı. Emin olun siz de gezerken belki çok daha fazlasını görme şansına sahip olacaksınız.

İlginç Notlar:

  • Punch genellikle Glühwein şarabı ile yapılan sıcak içecek. Tamamen Noel dönemine özgü ve Noel pazarlarında satıldığı için muhakkak deneyin.
  • İçtiğiniz bardakları alırken 4€ depozito ödüyorsunuz. Eğer boş bardağı geri götürürseniz paranızı iade ediyorlar, götürmezseniz bardak bir ömür sizin oluyor.
  • Her Noel pazarı için farklı bir bardak çeşidi bulunuyor ve her birinde mutlaka Viyana’nın bir simgesi yer alıyor.
  • Bence Viyana Avrupa Noel pazarları seyahati için ideal bir şehir. Emin olun pişman olmayacaksınız. 

Herkese mutlu seneler!

İlginizi çekebilir: Gezi Gizi’nden Moskova’da Yılbaşı