Bir düğün için gittiğimiz Cancun, herkes için çok etkileyici bir deneyim oldu. Çok istediğimiz gibi gezemesek de konakladığımız Xcaret Hotel ve gördüğümüz yerler hoşumuza gittiği için burayı sizlerle paylaşmak istedim.

Xcaret Hotel, Cancun: Meksika'nın Yeşillikler İçindeki Oteli
Xcaret Hotel, Cancun: Meksika’nın Yeşillikler İçindeki Oteli

Artık Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan Cancun’a direkt uçuşu var. Ancak biz öncesinde Miami’de olduğumuz için oradan geçtik. Kısaca bilgi vermek gerekirse, Miami-Cancun arası yaklaşık 2 saat sürüyor. Aklınızda bulunması gereken en önemli şey ise bavulunuzun ağırlığı. 15 kiloyu aşan bavullar için yüksek miktarda ek ücret istiyorlar.

Cancun, Meksika’nın Karayipleri olarak da biliniyor. Maya dilinde “gökkuşağının sonundaki gemi” anlamına gelen Cancun’da keşfedilecek ve gezilecek yerler o kadar çok ki! Biz düğün için geldiğimizden istediğimiz kadar keşfedemedik ama otelimiz de yeterince ilgi çekiciydi.

Xcaret Hotel, Cancun Konum

plaj

Xcaret Hotelde kaldık, düğün de buradaydı zaten. Burası Cancun’un en bilinen otellerinden bir tanesi. Çünkü otelin yanı sıra içerisinde kocaman bir doğal park da dahil olmak üzere yeşil alanlar ve yapabileceğiniz bir sürü aktivite bulunuyor.

Xcaret Hotel, Cancun: Meksika'nın Yeşillikler İçindeki Oteli
Xcaret Hotel, Cancun: Meksika’nın Yeşillikler İçindeki Oteli

Xcaret’in otel kısmı çok büyük bir alan ve içinde farklı farklı bölümler barındırıyor. Biz gittiğimizde, düğün için gelenler birbirlerinden uzak kalmasın diye bir bölümü düğün misafirlerine ayırmışlardı mesela. Çeşit çeşit oda tipi olduğundan her bütçeye uygun bir alternatif bulmak da mümkün.

Otel o kadar büyük ki, mesafeler çok uzun. Fakat, yürüdüğünüz yollar o kadar güzel ki! Kocaman ağaçların arasında yürüyüş yolları var, dilerseniz ormanın içerisindeymişçesine oralardan da yürüyebiliyorsunuz. Her yerde kocaman ağaçlar, maymunlar, papağanlar, ceylanlar ve daha neler neler var. Otelin bir kısmında flamingolar, bir kısmında da tukanlar bulunuyor. Benim gibi hayvanlara düşkün insanlar için bir yere gitmek her zaman planlanandan daha uzun sürüyordu anlayacağınız.

Xcaret Hotel, Cancun: Meksika'nın Yeşillikler İçindeki Oteli
Xcaret Hotel, Cancun: Meksika’nın Yeşillikler İçindeki Oteli

Yine otelin içerisinde alışveriş yapmak isterseniz birkaç dükkan var. Bana sorarsanız sadece bir tanesi çok güzeldi. İçinde Meksika kültürüne dair çok güzel eşyalar, kıyafetler, tokalar ve daha birçok şey olan bir dükkan. Bir şey almak istemeyenler için bile içeriye girmek ve etrafı incelemek keyifli olacaktır bence.

Bu kadar büyük bir otelde bir sürü yemek alternatifi mevcut tabi ki. Ne yazık ki yemekler konusunda pek yüzümüz gülemedi. Kahvaltılar güzeldi ama, hem açık büfe hem de kahvaltıyı yaptığınız yer çok keyifli. Öğle ve akşam yemekleri için çeşit çeşit restoranlar var. Özellikle akşamları için rezervasyon yaptırmanızı isteyebiliyorlar. Her akşam yemek sonrasında amfi tiyatroda gösteri oluyor. Onun dışında otelin bir bar ve diskosu da var.

Xcaret Hotel, Cancun: Meksika'nın Yeşillikler İçindeki Oteli
Xcaret Hotel, Cancun: Meksika’nın Yeşillikler İçindeki Oteli

Xcaret’in iki tane plaj var, ikisi de ayrı güzel. Biri beyaz kumlu, masmavi ve dümdüz, öteki de kayalıklı ve dalgalı. Plajlarda da yanınıza pelikanlar, dev iguanalar uğrayabiliyor. Ben her ne kadar çok sevinsem de herkes aynı şekilde düşünmeyebiliyor. Otelin içerisinde kuaför, spa gibi hizmetler de bulunuyor.

Xcaret Doğa Parkı

Otelin içerisinde farklı parklar bulunuyor. Burası sadece otel müşterileri için değil, dışarıdan da bir sürü ziyaretçi geliyor. Dolayısıyla herhangi bir aktiviteye katılmak isterseniz önceden rezervasyon yaptırmanız şart, o kadar kalabalık oluyor ki otel müşterisi olsanız da size yer bulamıyorlar. Doğa parkı yine kocaman bir alana yayılmış. Burada maymun, jaguar, kaplumbağa, kuş, kelebek gibi bir sürü hayvanla karşılaşabiliyorsunuz. İçerisinde bir de su parkı var, burada yunuslarla yüzülüyor. Doğa parkına girdikten sonra ormanın içerisinde yürüyüş yapabilir, yeraltı nehirlerinde yüzebilir, serada çok farklı bitki çeşitleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Xcaret Hotel, Cancun: Meksika'nın Yeşillikler İçindeki Oteli
Xcaret Hotel, Cancun: Meksika’nın Yeşillikler İçindeki Oteli

Park, sabah saat 8:30 ile akşam 22:00 arasında açık. Ama bahsettiğim gibi burası o kadar büyük ki, hepsini tek günde (hakkıyla) gezmek çok zor. Ayrıca içeride bir sürü farklı aktivite yapma imkanı da olduğu için birkaç güne yaymak en mantıklısı. Tabi spesifik aktivitelere katılıp sadece belirli yerleri görmek isteyenler için iyi bir planlama yeterli olacaktır. Bilet fiyatları istediğiniz aktivitelere göre değişiyor ama yaklaşık 100-150 dolar civarında diyebilirim. Bilet kuyruğu olduğu için bilet almaya önceden gitmek lazım, onu da ekleyeyim.

Xcaret’teki Diğer Parklar

Xcaret'teki Diğer Parklar
Xcaret’teki Diğer Parklar

Otelin içerisinde yer alan bir sürü parktan bir tanesi de macera parkı. Burada zipline, rafting, gece nehirde mağaralarda yüzme, Maya ormanlarında ATV’lerle gezme, mağaraları keşfetme, sallanan köprülerden geçerek heyecanlı bir deneyim yaşama gibi zevkinize uygun aktiviteler seçebiliyorsunuz. Otel içerisinde şapeller, Maya kalıntıları ve çocuk parkları da yer alıyor.

Xcaret'teki Diğer Parklar
Xcaret’teki Diğer Parklar

Biz rengarenk binaları, güzel plajları, tropikal bar ve kafeleri olan Akumal’i çok sevdik. Zaten küçücük bir yer olduğu için yapılacak çok bir şey yok aslında ama çok şirin bir yer. Yine burada yer alan La Buena Vida salıncak koltuklu barı ve deniz kenarındaki hamaklarıyla çok tatlı. Soğuk bir şeyler içip atıştırmak için harika. Gerçi yandaki masalara gelen yemeklere baktım, onlar da güzel duruyordu.

Xcaret'teki Diğer Parklar
Xcaret’teki Diğer Parklar

Cancun’da çok sayıda Maya kalıntılarının olduğu arkeolojik bölge ve mağaralar var. Biz Akumal’e çok yakın olan Dos Ojos Cenote’ye gittik. Burası saat 9:00-17:00 arasında açık ve giriş ücreti kişi başı 8-10 dolar civarında. Girişi geçtikten sonra yemyeşil bir alanda kalıntıları inceleyerek mağaraya doğru yürüyorsunuz. Aslında mağara çok güzel, suyun rengi lacivert ve harika görünüyor ama ne yazık ki fotoğraflarda pek de öyle çıkmıyor. Aslı çok daha güzel yani.

Chichen Itza sanırım Cancun’da en bilinen ve Mayalardan kalma en önemli yerlerden bir tanesi. Chichen Itza’da 91 basamaklı bir piramit ve çok etkileyici bir tapınak bulunuyor. İçerisinde farklı farklı sergiler olan, Maya kültürü müzesi Gran Museo del Mundo Maya, Templo de San Juan, Maya döneminden kalma en büyük şehir Calakmul de Cancun’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Cancun hakkında daha fazla bilgi için Smile and Travel adlı bloguma da göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ayşegül’den Cancun Rehberi