Müziğin hepimizin hayatında geniş bir yere sahip olduğu kesin. Aynı zamanda müzik, her an yanımızda olan bir destekçi aslında. Ben de, yeni müzik ve müzik gruplarını keşfetme konusunda hepimize yardımcı olacak uygulamalardan bahsedeceğim. Umarım hoşunuza gider.

Shazam
Shazam | Fotoğraf: digitalagencynetwork.com/

Hepimizin bildiği ve en başarılı müzik bulma uygulaması olan Shazam, hiç şüphesiz bu listede ilk sırada. Herhangi bir yerde duyduğunuz ve beğendiğiniz ama adını bilmediğiniz bir müziği geniş veri tabanı sayesinde bir saniye içerisinde buluyor. Üstelik uygulaması sayesinde kullanmak çok kolay. Yine Shazam gibi çok bilinen ve bu listede yer alması gereken SoundHound da, Shazam’la aynı mantıkta çalışıyor. Ayrıca SoundHound’un veri tabanının çok geniş olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Aplikasyonunu indirerek kullanabilirsiniz.

Music-Map

Çok bilinmedik bir uygulama olmasına karşın çok seveceğinize eminim. Sevdiğiniz bir müzisyenin ismini arattığınızda aynı tarzda müzik yapan grupları bularak gösteriyor. Bu şekilde sevdiğiniz müzik türünden kopmadan yeni şarkılar keşfedebiliyorsunuz. Gerçekten çok hoş! İncelemek isterseniz, Music-Map‘e Google üzerinden ulaşmak oldukça kolay.

Every Noise At Once

Beni heyecanlandıran bir başka uygulama da kesinlikle Every Noise At Once. Yine çok bilinmedik bir uygulama olmasına karşın keşfettiğim için mutluyum. Bu uygulamada da arattığınız müzisyenin ya da müzik grubunun hangi türde müzik yaptığını keşfedebiliyorsunuz. Karşınıza çıkan müzik türüne bastığınızda da benzer türde müzik yapan onlarca müzisyeni ve grubu keşfedebiliyorsunuz. Every Noise At Once’a de yine Google üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Musixmatch

Musixmatch
Musixmatch | Fotoğraf: blog.musixmatch.com/

Diğer müzik bulma uygulamalarından farklı olarak Musixmatch şarkı sözlerini bulmaya odaklanıyor. Kayan şarkı sözü gösterme özelliği ile neredeyse tüm şarkıların sözlerini eş zamanlı olarak görebiliyorsunuz. Uygulamanın bir diğer artısı ise şarkı sözlerinin tercüme edilmiş halinin de bulunması. Ancak her dile tercümesi maalesef yok. Aplikasyonunu indirerek kolayca kullanabilirsiniz. 

MusicID

MusicID‘nin en iyi özelliği müzikleri bulmasının yanı sıra, iyi şarkılar ve sanatçılar hakkında ayrıca bir bilgi sunması. Tamemen ücretsiz olan bu uygulamaya da aplikasyon üzerinden ulaşabilirsiniz.

Soly

Soly de aynı Musixmatch gibi şarkı sözleri keşifleriyle ön plana çıkan bir uygulama. Ancak Musixmatch kadar başarılı olmadığını söyleyebilirim. Yine de alternatif olarak deneyebilirsiniz.

Genius

Genius, gelişmiş arayüzü sayesinde kolaylıkla şarkıları bulmamızı sağlayan ve şarkıyla eş zamanlı olarak şarkı sözlerini gösteren bir uygulama. Ancak şarkı sözü konusunda o da Musixmatch kadar başarılı değil. Bu uygulamanın en büyük artısıysa, yine eş zamanlı olarak şarkının videosunu oynatmanıza imkan sağlaması. 

Umarım bahsettiğim şarkı ve müzisyen bulma uygulamaları işinize yarar ve yeni dünyalara yelken açabilirsiniz. Huzurlu ve sağlıklı günler dilerim. 🙂

Kapak fotoğrafı: Pinterest

İlginizi çekebilir: MeloMagger’dan En İyi Müzik Uygulamaları