Kutlu yeni yıl ayını yarıladığımız şu günlerde artık en huysuzların bile yılbaşını fazla abartmıyor musun diyebileceği zaman dilimini geçtiğimize göre biz küçük şeylere gereğinden fazla sevinenler ekibi için yeni yıla girerken yapmaktan keyif aldığım ritüellerin bir listesini hazırladım. Katılmak isteyenler elimi tutsun, Mariah Carey mi o çalan? 

Yeni Yıl Ritüelleri
Yeni Yıl Ritüelleri | Fotoğraf: Unsplash / Valentin Petkov

Yeni Yıl Ritüelleri

Yeni Yıl Kararları

‘Ouu Gizemcim ne kadar orjinalsin, çok düşündün mü bunu’ demeyin. Size hayatınızın iyiliğini yapıp doğru yeni yıl karaları listesinin nasıl yapılacağını anlatacağım, böylece bir sonraki yıldan önce eski listeye bakıp atamadığımız check’ler için üzülmeyeceğiz. Yeni yılda karar listemizi yaparkan nelere dikkat ediyoruz:

Listenize mutlaka bir kaç tane aslında yapması son derece kolay ama alışkanlık haline getirmemiş olduğunuz şey ekleyin. Örneğin 2017 listemde daha çok takım halinde iç çamaşırı almak ve bunları birbiriyle uyumlu giymek vardı 🙂 Komik gelebilir ama hem yapması kolay dolayısıyla yılın sonunda listenize en az bir tane check koyabileceğinizi biliyorsunuz hem de bu tarz küçük self-care detayları size kendinizi daha yetişkin ve bakımlı hissettiriyor. 

Fiziksel görünüşünüze ilişkin vereceğiniz kararlar size bir şeyi dayatmaktan çok kendinizi iyi hissetmeye yönelik ve yapılabilir hedefler olsun. Örneğin; bu yıl 10 kg vericem, yıl sonunda şu kiloda olacağım yerine bu yıl yeme bozukluğum konusunda yardım alacağım, kendimi aç bırakmadan sağlıklı besleneceğim ya da sevdiğim bir sporu bulup kendimi ona adayacağım gibi. Benim bu yılki kararım sporu sadece daha iyi görünmek için katlandığım bir eziyet olarak değil mental sağlığıma yardımcı keyifli bir aktivite olarak görmek. Bunun için de planım sevdiğim bir fiziksel aktiviteyi (benim için bu dans) düzenli olarak (haftada 2-3 kez atlamadan) sadece kendimi iyi hissetmek için yapmak. 

Yeni Yıl Kararları
Yeni Yıl Kararları | Fotoğraf: almostmakesperfect.com

Kararları alırken sadece kendimizi düşünmek yerine Audrey Hepburn’ün felsefesini hatırlatın:

Remember if you ever need a helping hand it’s at the end of your arm, as you get older remember you have another hand. The first is to help yourself, the second is to help others.”

(Eğer yardımcı bir ele ihtiyacınız olursa hatırlayın ki ihtiyacınız olan el kolunuzun ucunda, büyüdükçe farkedeceksiniz ki iki eliniz var. İlki kendinize yardım etmek için ikincisi ise başkalarına yardım etmek için.”)

Dolayısı ile listenizi hazırlarken kendiniz dışındaki insanları ve diğer canlıları da hatırlamak isteyebilirsiniz. Örneğin, benim 2018 listemde kardeşime daha çok yardımcı olmak ve onunla vakit geçirmek vardı, 2017 listemde ise bir sokak hayvanı sahiplenmek vardı. Check atmaktan en çok gurur duyduğum iki kararım olduklarını kolaylıkla söyleyebilirim. 

Hayatınızda değiştirmek istediğiniz ama henüz cesaretini olmayan şeyler içi kendinize süre verin. Örneğin, işiniz değiştirmek istiyorsunuz ama ne yapmak istediğinize karar veremediniz ya da maddi nedenlerle ayrılamıyorsunuz. Kendinize bu yılı hediye edin. Bu yılki hedefiniz çok da bayılmadığınız işinize bir yıl daha katlanarak para biriktirmek ve kendinize sorumluluk sahibi ve zorluklar karşısında tükenmeyen biri olduğunuzu kanıtlamak olsun. Bu süreci ise gerçekten istediğiniz şey için adımlar atmaya ve koşulları oluşturmaya harcayın. Örneğin 2019 listemde hep istediğim tiyatro eğitimini almak vardı. Halen çok da bayılmadığım mesleğime devam ediyorum ama bu yıl normalde hiç gösteremeyeceğim bir cesareti gösterip bir akademinin sınavına katıldım ve burs kazandım. Üstelik bu süreç hayatıma bir sürü güzel insan ve bambaşka bir vizyon kattı. 🙂

Yeni Yıl Hedefleri
Yeni Yıl Hedefleri | Unsplash / Glenn Carstens-Peters

Listenize bir tane yapılabilir deneyim ekleyin. Bu aslında bir hedeften çok kendinizi ödüllendirmek gibi ama ben küçük deneyimlerin de insana çok şey kattığına inananlardanım. Örneğin; yaptırmak isteğiniz dövme için birikim yapın ve yaptırın ya da birikim için bir kaç ay kendinizi zorlayıp hep istediğiniz yurtdışı seyehatine kısa süreli de olsa çıkın. Hatta belki bunu yalnız yaparak yolda bambaşka insanlar ve kültürlerle de tanışmak istersiniz. 🙂 Gizemcim bahsettiğin şeyler için bütçem hiç uygun değil diyenler için ise 2015 yılı yeni yıl listemden bir örnek vermek istiyorum: hedefim sadece o yıl boyunca bir kez yalnız başıma yemek yemek, sergiye-tiyatroya-sinemaya gitmek ve sergi gezmekti. Çünkü yalnız başına bir şeyler yapmaktansa evde kalmayı tercih eden insanlardandım şu an ise en sevdiğim şey kendimle takılmak. Aşırı eğlenceli biriyim üstelik; Gizemle ilgi alanlarımız aynı ve hep aynı şeyleri yapmak istiyoruz. (Deli değilim bırak diyorum giymem o gömleği bırakın kolumu) 2017 kararım değişik kültürlerin yemeklerini tatmaktı. O yıl şehirdeki makul fiyatları olan tüm Hint, Uzakdoğu, Rus, Meksika yemeklerini tattım. 

Bonus: Bu yıl keşfettiğim bir bonus olarak ise ajandanıza her ay başında-ya da belki bir kaç ayda bir listeni gözden geçir hatırlatması eklemenizi öneriyorum. Böylece yıl sonunda listeye bakıp aaa doğru ya bak keman çalıcaktım ben demekten kurtulmuş oluruz 🙂

Yeni Tarifler Deneyin 

Yeni Yıl Ritüelleri
Yeni Tarifler Deneyin | Fotoğraf: Gizem Kalaç

Yemek yapmanın theraputic (iyileşirici, tedavisel) etkisi olduğundan pek çok yerde zaten söz ediliyor. Benim tavsiyem bunu Spotify’ın “Christmas Hits” listesini de fona açıp sevdiğiniz bir içkiyi içerek yapmak. İçimde ortayaşlı bir “soccer-mom” olduğu için ben bunu mutfakta Santa Baby dinleyerek ve kırmızı şarap içerek yapıyorum. Bu yılki favori tariflerim ise minik yeni yıl kurabiyeleri ve sebzeli lazanya oldu. 

Yeni Yıl Ritüelleri
Yeni Yıl Ritüelleri | Fotoğraf: reddit.com

Bonus: Yemeği yaparken kendi yemek programınız varmış gibi davranıp seyirciye (mutfağa girip çıkan ev sakinleri ya da benim gibiyseniz boşluk, buzdolabı ya da tost makinesi bile olabilir 🙂 )  ne yaptığınızı anlatabilir kendinize bir aşçı personası yaratabilirsiniz. Ben şahsen Nigella ile Martha Stewardı karıştırıp Rus aksanı ekledim. 

Yumuşak Battaniyeler ve Tüylü Dostunuzun Dayanılmaz Hafifliği

Yeni Yıl Ritüelleri
Tüylü Dostunuzun Dayanılmaz Hafifliği | Fotoğraf: Gizem Kalaç

Yılbaşı sürecinde belki de en sevdiğim şey evde geçirdiğim zamanlar. Mutlu olmak için zannettiğim kadar radikal gelişmelere ihtiyacım olmadığını hatırlatan şeyleri çok önemsiyorum. Üstelik sürekli sosyal medyanın üzerimizde dayattığı “sürekli bir şeyleri kaçırma hissi” nden kurtulmak için sanal etkinliği sıfırlayıp içime dönmenin bana çok yardımcı olduğunu düşünüyorum.

Yeni Yıl Ritüelleri
Yeni Yıl Ritüelleri | Fotoğraf: Gizem Kalaç

Buna bir de kitaplar, filmler ya da meditasyon eklemek ve kendinizden yumuşak battaniyeye sarılmış bir insan dürümü yaratıp eve zaman geçirmek bütün yılın yorgunluğu üzerine çok iyi geliyor. Bonus:  Bunu yaparken bir de atanamayan Billie Eilish gibi davranıp son derece bol rahat ve yumuşak kıyafetler giyebilir, saçınız uzunsa bir scrunchie ile tepeden toplayıp bir romantik komedi filminin sarsak ama sevimli muhtemelen de filmin sonunda bütün hayalleri gerçek olacak başrolü imajınızı tamamlayabilirsiniz. 

Çikolata! Evet Dümdüz Tavsiye ÇİKOLATA!

Yeni Yıl Ritüelleri
Çikolata | Fotoğraf: Unsplash / Jennifer Pallian

Kimseye şeker komasına girmeyi önermek istemem elbette ama genel olarak (özellikle kadınlarda daha sık olduğunu gözlemliyorum) kendimize ve vücudumuza çok ağır konuşuyoruz. Sürekli kendimizi sınırlayıp bir şeylerden mahrum ediyoruz. Bırakın Aralık ayının son haftası özgür haftanız olsun kendinize sonsuz çikolata yeme özgürlüğü verin. Zaten bu özgürlüğü verdiğiniz anda artık beyninizde “yasak” olarak kodlanmadığı için sandığınız kadar çok yemediğinizi göreceksiniz. Ek olarak yılın bu zamanında her yerde gördüğüm güzel paketli çikolatalardan almak, bunları hem dekoratif bir etki hem de küçük atıştırma araları için masamda tutmanın modunuzu yükselttiğini farkedeceksiniz. 

Dekorasyon

Yeni Yıl Ritüelleri
Dekorasyon | Fotoğraf: Gizem Kalaç

Bahsetmeye gerek bile yok belki o nedenle kısa geçeceğim ama yılbaşı temasını eve yansıtmak kapıdan girince güzelce süslenmiş bir çam ağacı görmek insana kendini fazlasıyla mutlu hissettiyor. Benim tavsiyem mümkünse süsleme işlerine sevdiğiniz insanları dahil etmek. Ben şahsen annemle ağaç süsü alışverişi yapmayı ve süsleri ağaca eşit dağıtmadığı için kardeşimi azarlamayı çok seviyorum 🙂 İkinci tavsiyem ise kullanışlı detaylar ekleyerek evi mümkün olduğu kadar “cosy” hale getirmek. (Örneğin gerek yok diye almadğınız o yumuşak battaniyeyi alıp Netflix karşısı uyuklamaları için salonda bırakmak, yatakta yemek yemeye izin veren yatak tepsilerinden almak ve pişirdiğiniz kurabiyeleri bir kupa çayınızla yatağa taşımak) 

Yeni Yıl Ritüelleri
Yeni Yıl Temalı Çoraplar| Fotoğraf: Gizem Kalaç

Hediye Paketleme Ritüeli

Yeni Yıl Ritüelleri
Hediye Paketleme Ritüeli| Fotoğraf: Gizem Kalaç

 Pek çok dükkanın paket yaptığını ve hatta bazı dükkanların paketlerinin çok güzel göründüğünün de farkındayım ama yine de en azından benim için özel olan insanlara kendi ellerimle paket yapmayı çok seviyorum. Bu ritüel için tavsiyem ise Mumuso’da kolayca bulabileceğiniz iplik, kurdele, sticker gibi malzemeleri kullanarak kişisel dokunuşlar katmak. Bonus olarak dışarıda bulduğum kurumuş yaprak, çam kozaları, çam yaprakları gibi şeyler ile küçük paketi çikolatalar-şekerlemeleri de paketlerin üzerine koyarak kişisel bir not da ekliyorum. Kişisel notlarınız için tavsiyem ise siyah kağıtlar ve üzerine yazmak için altın renkli kalemler 🙂

Anı Biriktirmek 

Yeni Yıl Ritüelleri
Anı Biriktirmek | Fotoğraf: Gizem Kalaç

Bu aslında bu yıl keşfettiğim bir ritüel ama yaşlandıkça ( Ajda Pekkanın da dediği gibi yaş 25, yolun yarısı eder…) zamanın hem çok hızlı hem de çok yavaş geçtiğini farkettim. Daha da depresifleşmek istersen Teoman atfı yapıp “Nasıl oluyor vakit bir türlü geçmezken yıllar hayatlar geçiyor” da diyebiliriz. Ama şşşşş yılın en güzel zamanı. Buna ek olarak insan beyni (ya da spesifik olarak benim beynim) olumsuzlukları travma olarak almaya ve bunları daha sık hatırlamaya odaklanırken, koca bir yıl yaşadığı bir sürü güzel anı ve biriktirdiği anıları unutabiliyor. Eğer siz de benim gibi günlük tutamayan- sonra okuduğunda fazla dramatik bulan ve utanan- biriyseniz tavsiyem bir hatıra defteri oluşturmanız. Ben bu defterin içerisine gittiğim oyunların, çok keyif aldığım konserlerin, filmlerin maçların biletlerini, o günden fotoğrafları yapıştırarak o günün tarihini, yanımdaki insanın ismini ve çok güzel zaman geçirdiğimi yazıyorum. 

Kendimi iyi hissettiğim, başarılı hissettiğim ve kendimle gurur duyduğum günler ise yine günün tarihini atıp nasıl hissettiğimi  çok kısa bir cümle ile yazıyorum. Örneğin; kabul edildiğim bir müzikali haber veren whatsapp mesajını çıktı alıp yapıştırmıştım.

Böylece kendimi kötü hissettiğim anlarda depresif insanların en sık yaptığı hata olan kötü gidişatı genelleme hatasına düşmemi engellemesi için bu anlara bakabiliyorum 🙂

Şimdiden mükemmel bir yıl olsun…