Bir tatil sabahı kız arkadaşım ile kahvaltı etmek için Emirgan’a gitmiştik. Kötü bir kahvaltı olmuştu. Yemekler kötüydü, servis kötüydü, pahalıydı. Keyfimiz kaçmıştı. Mutsuz bir şekilde mekandan çıktıktan sonra nedense içimden Yeniköy’e gitmek geldi….

Konum

FullSizeRender[3]
Yeniköy Kahvesi

Yeniköy’de Circle Restaurant dışında bildiğim bir yer yoktur. Yeniköy’de nereye gideceğimizi bilmiyorduk ama nasıl bir yere gitmek istediğimizi biliyorduk. Sadece sıcak bir şeyler içebileceğimiz sakin ve sessiz bir yer arıyorduk.

Emirgan’dan çıktık ve Yeniköy’e geldik. Arabayı park ettik ve yürümeye başladık. Hava inanılmaz soğuk ve yağışlıydı. Yürüdük ve yürüdük… Üşüdük… Derken yolda şans eseri “Yeniköy Kahvesi” yazan bir tabela gördük. Tabeladan ağaçlık alana doğru tırmanan sarı korkuluklu merdivenler dikkatimizi çekti. Daha önce hiç duymamıştık ama bir his burayı denememiz konusunda bizi dürttü. Basamakları çıktıktan sonra karşımıza çıkan, tam da hayalini kurduğumuz yerdi.

FullSizeRender[2]
Yeniköy Kahvesi

İki kapalı alanı ve bir bahçesi olan yeşillikler içinde bir yer. Düşünün kış zamanında bu kadar hoşumuza gitti. Baharda oranın alacağı hali görmek için sabırsızlanıyorum. Kapalı alanlar çok büyük değil. Müşteriler birbirlerine yakın oturuyor ama öyle nezih bir ortam var ki huzur buluyorsunuz. İçeride yanan şöminenin sıcaklığı bu nezih ortama daha da huzur ve sıcaklık yayıyor.

Menü çok basit. Sayfalar içerisinde kaybolmuyorsunuz. Fiyatları uçuk değil. Karnımız tok olduğu için çay, kahve ve sahlep içtik. İçtiğimiz her yeni şeyden ayrı bir zevk aldık ve çok beğendik. Çok güzeldi. Gerçekten gidip denemelisiniz. O çayın kokusu, rengi, dem oranı, lezzeti, tazeliği muhteşemdi.

FullSizeRender
Yeniköy Kahvesi

Sahlep de aynı şekilde oldukça lezizdi.. Süt ile yaptıklarını burada özellikle belirtmek istiyorum. Çünkü bazı işletmeler maliyetleri düşürmek için süt yerine su kullanmayı tercih ederler. Bu küçük detaylar önemlidir. Yeniköy Kahvesi’nin bu detaylara dikkat ettiği ortada. Bununla beraber menü içeriğini az ve öz tutması da kaliteyi sağlıyor.

IMG_9269
Yeniköy Kahvesi

Sadece sunduğu çay, kahve, sahlep ile bizi çok mutlu etti. İlk fırsatta kahvaltı seçeneklerini de deneyimlemek istiyoruz. Hayal kırıklığına uğramayacağıma eminim.

Yeniköy Kahvesi Adres: Kürkçü Faik Sok. No:4 Yeniköy/İstanbul