Maslak denilince aklınıza yalnızca plazalar ve trafik gelmesin… “Şehrin En İyi Otel Restoranı” ödülüne sahip Zaxi Restaurant, ünlü şef Arif Kemal Doğan yönetimindeki mutfağı ile burada harikalar yaratıyor. Stresli bir iş gününün öğle arasında ya da akşam yemeğinde kendinizi şımartmak için ideal bir restoran Zaxi… Keyifle tattığım yaz menüsünün ayrıntıları ve hatta şefin yaz reçetesinden özel bir tarif için yazıyı okumaya devam edin.

zaxi-somon
Somon Tartar ve Gravlax | Fotoğraf: Çağla Meknuze

Zaxi Restaurant Konum

Pandemi döneminden bu yana kendime bir iyilik yaptım ve hayatı beş duyu organımın bana sundukları ile kutlamayı alışkanlık haline getirdim. ‘Tat ve koku’ ise bu kutlamanın baş kahramanları… Yıllarca sabah akşam trafiğini çektiğim, zihnimde ‘stres’ ile kodlanmış olan ‘Maslak’la da işte bu ikili formülle; tat ve kokunun sihriyle barıştığımı söyleyebilirim. Hilton Istanbul Maslak’ın girişinde yer alan Zaxi Restaurant, kapıdan girer girmez semte dair anılarımı temize çekmeyi, yaz menüsü ise kışı unutturmayı başardı.

Ferahlatan Yaz Menüsü

Önceliği ferahlatan lezzetlere verdiğimiz öğle yemeğinde iki başlangıç ve dondurma ile (ana yemeğe gerek bile kalmadan) son derece afiyetli ve doyurucu bir mini menü oluşturduğumuzu söyleyebilirim. Soğuk başlangıçlardan manda mozzarella ile somon tartar’ı kesinlikle öneriyorum. “Mozzarella’ ne kadar farklı olabilir ki?” dediğinizi duyar gibiyim. İşte tam da bu nedenle şeften tarifi rica ettim ve bu leziz tarifi sizlerle paylaşabiliyorum, bence kaydedin. 🙂 Somon tartar ise sushi keyfi veren fakat sushi yemekten çekinenleri bile mest eden bir lezzet, tadı hâlâ damağımda…  Ve elbette dondurma! Kıvamının sırrını çözmek için yaz boyunca her bahanede uğrayacağım buraya. Çeşitler arasından seçim yapmak oldukça zor fakat vanilyanın kokusu hafızama kazındı bile. 

Zaxi’den Özel Manda Mozzarella Tarifi

zaxi-mozzarella
Manda Mozzarella | Fotoğraf Kaynağı : Çağla Meknuze

Malzemeler

  • 600 gr domates
  • Sarı çeri domates
  • 400 gr mini mozzarella
  • 2 diş sarımsak
  • 40 gr rende parmesan
  • 5 gr fesleğen
  • 40 ml zeytinyağı
  • 20 ml balzamik sirke
  • Tuz

Tarif

Domateslerin kabukları soyulur, dörde bölünerek et kısımları çıkartılır, çıkartılan kısımlar tepsiye dizilir üzerine 8 -10 yaprak fesleğen, 1 diş sarımsak, 10 ml zeytinyağı, tuz ve şeker serpilerek 75 derece fırında 3,5 – 4 saat kontrol ederek kurutulur. Domateslerin iç kısımları süzme torbasından süzdürülerek suyunun çıkması sağlanır. Yaklaşık 200 ml kadar domatesin suyu ısıtılır ve içine 2 yaprak jelatin ilave edilir, ılık şekilde bekletilir. Mozzarella peynirleri 4 -5 yaprak fesleğen ve tuz ile marine edilir. Terin kabının içine streç film yerleştirilir ve fırında kurutulan domatesler düzgün bir şekilde yerleştirilir. Mozzarella peynirleri terin kabına 3/1 dolacak şekilde doldurulur ve üzerine fesleğen yaprağı ile birlikte ılık bellettiğimiz domates suyunun bir kısmı eklenir. Bu işlem tekrarlanarak işlem tamamlanır. Üst kısmı kalan kuru domatesler ile kaplanır ve streç filmin sarkan kısımları ile kapatılarak üzerine bir ağırlık koyularak soğuk dolapta bir gün bekletilir.

Mozzarella peynirlerini hazırlanan terin kabından çıkarıp, dilim dilim keserek, mevsim yeşilliği, pesto sos, çilek, balzamik sos ve renkli domates gibi ürünler ile zevkinize göre servis edebilirsiniz. Yaz menüleri ile tekrar görüşmek üzere… Afiyet olsun. 🙂 

Kapak Fotoğrafı: Instagram @zaxiistanbul

İlginizi çekebilir: Çağla Meknuze’den Le Petit Chef