“Aylin Radomisli Cates, 19 Ocak 1995 Perşembe günü, evinin bahçesinde, o sabah evini temizlemeye gelen hizmetçisi tarafından, kendi arabasının altında ölü bulundu.” Ayşe Kulin’in en sevilen romanlarından Adı Aylin, bu cümle ile başlıyor. Aylin Radomisli Cates’in prenseslikten Amerikan Ordusu’na katılmaya kadar uzanan hayat hikâyesinin esrarengiz sonuyla başlayan kitap, hepimizi oldukça etkisi altına aldı. Böylece kitap Ayşe Kulin’in diğer tüm etkileyici eserleri arasında kendine has bir üne sahip oldu. Şimdi bu ilgi çekici hayat hikâyesi tiyatro sahnesinde sanatseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. Aylin Radomisli Cates’in gerçek hayat hikâyesi ve hala gizemini koruyan ölümünü anlatan Adı Aylin, To Be House Of Production yapımcılığında ve Turkcell’in iletişim sponsorluğunda 16 Şubat Çarşamba akşamı Zorlu PSM’de prömiyerini gerçekleştiriyor.

“Rüzgar yüz kerte birden atlayıp bir anda bütün ipleri bıçakla kesilmiş gibi düştü.” Ayşe Kulin’in Adı Aylin kitabının ön sözünde yer verdiği bu ifade Aylin’in hayatının özeti sayılabilir. Aylin’in sürprizlerle dolu hikâyesinin romandan sonra tiyatro sahnesinde nasıl etkileyici olacağını düşündükçe çok heyecanlanıyorum…

Oyuncu kardosuna gelecek olursak bu oyunda Aylin karakterine Tuba Ünsal hayat veriyor. Oyunun tanıtım videosunda gördüğüm kadarı ile Aylin’i Tuba Ünsal’ın çok iyi anlatacağından hiç kuşkum yok. Kadrodaki diğer isimler de bir o kadar başarılı; Aylin Aslım, Özgürcan Çevik, Selen Domaç, Ece Yüksel, Hande Subaşı, Ali Yoğurtçuoğlu, Gökçen Gökçebağ, Korhan Başaran, Kağan Uluca ve Sedat Can Güvenç gibi tecrübeli isimleri Adı Aylin‘de izleme şansı elde edeceğiz. Yönetmen koltuğunda Doğu Yaşar Akal’ın oturduğu ve oyunculara sahnede 12 kişilik bir dans ekibinin de eşlik edeceği Adı Aylin‘de, ekibin dans koreografisinin altında, eserin oyuncu kadrosunda da yer alan New York’un ünlü koreografı ve Company RAu’nun artistik direktörü Korhan Başaran’ın imzası bulunuyor.

aa_03
Adı Aylin| Fotoğraf: Adı Aylin Resmi Hesabı

Amerikan ordusundan barış nişanı alan bir psikiyatrist olan Aylin’in hikayesinin prodüksiyonu da oldukça iddialı. Zira sahnede kullanılan dijital perdenin, uluslararası alandaki başarılarıyla da dikkat çeken sanatçı Seçkin Pirim tarafından tasarlandığı Adı Aylin‘de, seyirciler salona adım attığı andan itibaren Aylin’in dünyasının farkını hissetme imkânı bulacak.

Ünlü caz sanatçısı İlhan Erşahin ve Barselona’da yaşayan başarılı müzik grubu Oceanvs Orientalis’in Antalya Kaş’taki antik kentte kurulan özel bir stüdyoda canlı olarak kaydettiği müzikler, seyircilere görselliğin yanı sıra kulağa da hitap eden unutulmayacak bir deneyim vadediyor. Aylin’in dünyasını anlatan Aylin Aslım ve Göksel’in seslendireceği şarkıların sözleri ise Ayşe Kulin, Kalben, Göksel ve Aylin Aslım’ın imzasını taşıyor.

Ayrıca bu oyun, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2020/2021 yılında desteklediği oyunlar listesinde de yer alıyor. Ayşe Kulin’in büyük hayranlarından biri olarak Adı Aylin oyununu tiyatro sahnesinde hem de böyle bir prodüksiyon ile izlemek için sabırsızlanıyorum. Eğer siz de bu gizemli hikayeyi sahnede izlemek isterseniz oyunun biletlerine bu link üzerinden göz atabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Instagram @zorlu_psm

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den ENKA Sanat’ın 2022 Programı