Film ve dizi izleme alışkanlıklarımız için dijital platformların her zamankinden daha önemli ve vazgeçilmez hale geldiği şu günlerde, Türkiye’nin öncü dijital platformu BluTV yepyeni bir diziyle karşımıza çıkıyor: İlk iki bölümü 10 Nisan’da yayınlanan, ödüllü yönetmen Emin Alper’in yönettiği gizem ve sır dolu Alef’in başrollerinde Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen var. Alef, merak uyandıran konusu, topraklarımızın tarihinden beslenen derinliği ve sürükleyici anlatımıyla daha ilk bölümlerinden bizi içine çekti! 

Alef Dizisi

Alef’te, İstanbul Boğazı’nda bulunan bir cesedin ardından cinayetler birbiri ardına geliyor ve bu seri cinayetleri çözme görevi, hem kişisel hayatları hem de olaylara yaklaşımlarıyla birbirine tamamen zıt iki dedektife, genç ve hırslı Kemal (Kenan İmirzalıoğlu) ile tecrübeli ortağı Settar’a (Ahmet Mümtaz Taylan) düşüyor. Onlara bilgi ve birikimiyle yol gösteren öğretim görevlisi Yaşar (Melisa Sözen) eşlik ediyor. Katil zeki ve kurnaz adımlarla ilerlerken, üç kahramanımızın araştırmaları yüzyıllardır saklı kalan bir sır perdesinin aralanmasına ve kendi geçmişlerindeki sırlarla da yüzleşmelerine neden oluyor. 

Alef Dizisi | Kemal (Kenan İmirzalıoğlu)

Alef, son zamanlarda izleyip tutkunu olduğumuz birçok yabancı dizinin sürükleyiciliğini, tonunu ve çok katmanlı yapısını aratmayan, karanlık bir dizi. Polisiye romanlarda sık sık iç içe geçen mitolojik hikayeler, tarihi olaylar ve günümüzde işlenen cinayetler, Alef’te de bir arada. Osmanlı ve İslam mitolojisinden, tasavvuf felsefesinden beslenen senaryosu, diziye farklı bir derinlik, yeni bir soluk katıyor, sofistike bir gerilim ortamı yaratıyor. İstanbul ise yeni ve eskinin, tarihî ve modernin, yoksul ve zenginin, Doğu ve Batı’nın iç içe geçtiği nadir kentlerden biri olarak bu iki farklı yüzü bulunan hikaye için ideal bir fon oluşturuyor. Polisiye türünün ruhuna ve dizinin karanlık atmosferine uygun mekan seçimleri ve büyüleyici görsel tasarımıyla, çok sevdiğimiz bu şehrin hem tanıdığımız yüzünü hem de hiç bilmediğimiz yanlarını keşfedebileceğimiz bir dizi olmuş Alef.

Alef Dizisi

Alef’i izlemeniz ve Alef hakkındaki beklentinizi yükseltmeniz için belki de en büyük sebepse yönetmen Emin Alper. İlk filmi Tepenin Ardı (2012) ile bilinmeze yönelik korkuyu betimleyen, Abluka (2015) ile şüphe ve gerilimi yükselten, son filmi Kız Kardeşler’de (2019) ise hikaye anlatıcılığını konuşturan yönetmen, ilk kez bir dizi projesinde yer alıyor. Alper, Alef’in hem hikaye ve mitlerden hem de sırlar ve gerilimden beslenen yapısını tıpkı filmlerinde olduğu gibi ustalıkla ele alıyor – bunun bundan sonraki bölümlerde de aynen devam edeceğine şüphemiz yok.

Alef Dizisi

Her sır sahibini yakar.” diyen Alef, esrarengiz cinayetleri, yaşadığımız toprakların tarihinden ve mitlerinden kopup gelen alt metni, güçlü oyuncu performansları ve Emin Alper’in vizyonuyla daha ilk iki bölümüyle son zamanlarda izlediğimiz en özgün ve en kaliteli yerli yapımlardan biri olmayı başarıyor.

youtube play youtube play

Alef’in her yeni bölümünün Cuma günleri yayınlandığını ve tüm bölümleri BluTV’den izleyebileceğinizi hatırlatalım.

BluTVIMDb