Yemek yemeyi çok seven birisi olarak bu konuda seçiciyim. Lezzeti dışında çok turistik olmayan ve lokal yerler her zaman daha çok ilgimi çekiyor. İlk geldiğimde denemeye öncelikli olarak tabii ki turistik yerlerden başladım. Daha sonra etrafı keşfetmeye başlamamla birlikte lokal yerlere yöneldim. Peki nerelere gittim, neler deneyimledim?

Amsterdam Lokal Restoran Önerileri

Bar Pif Amsterdam

Bar Pif Amsterdam
Bar Pif Amsterdam | Fotoğraf: Petite Guide

Jordaan Bölgesi’nde yani Amsterdam’ın en hareketli bölgelerinden birinde olan Bar Pif, şarabını ve ortaya çeşitli tabaklar söyleyip keyifli sohbet yapmalık bir mekan. Ortam ve çalışanlar çok tatlı. Sokağın köşesinde bulunan Rebel wine Amsterdam da onların; dolayısıyla şaraplar da oradan geliyor. Ayrıca burada yemek yedikten sonra bir kart veriyorlar ve o kartla diğer mekanlarında da indiriminiz oluyor. Menü mevsimsel olarak değişiyor, dolayısıyla benim yediklerim sonrasında olmayabilir. Genel olarak oyster tabağının tercih edildiğini gözlemledim. Benim tercih ettiklerim:

  • Marinated violetta artichokes – fena değildi ama bir daha gidersem yeniden sipariş vericeklerim arasında değil.
  • Oyster – pet nat, red berry ve yoghurt creme, caramalized shallot – yediğim en iyi oyster diyebilirim. Bir sonraki gidişimde tercih edeceğim tabakların başında geliyor.
  • Croquetes de jamón, garlic aioli, jamón iberico – çok lezzetli bir kroket.
  • Seared courgette, herb emulsion, sourdough crumble – Kabağın sunumu, tadı muhteşemdi.

Café – Restaurant Stork

st1
Café – Restaurant Stork | Fotoğraf: Petite Guide

Burası bir balık restoranı. En sevdiğim yerlerden birisi, çünkü geniş, manzarası da çok keyifli. Binaya gelirsek Kromhout motor fabrikası, 150 yıl kadar önce, Sanayi Devrimi’nin zirvesinde şu anki yerde kurulmuş. Amsterdam’ın bu bölümünde gemi yapımı önemli bir rol oynadığından, esas olarak deniz motorları üretiliyormuş. Burası aynı zamanda depo olarak da kullanılıyormuş. Bu harika tarihi yer tamamen korunmuş ve içi restoran, market şeklinde değerlendirilmiş. Menüleri ara ara değişiyor dolayısıyla her gittiğimizde farklı lezzetler tadıyoruz. Amsterdam’a gelindiğinde bu bölgelere gidilmek hep es geçiliyor. Bence merkeze gelmek yerine şehrin bu yerlerine gitmek daha keyifli. 

Ron Gastrobar

ron

Ron Gastrobar | Fotoğraf: Petite Guide

Burası Michelin yıldızlı bir restoran ve konum olarak Vondelpark’ yakın. Benim için de ilk defa deneyimlediğim yemeklerden bir tanesi etli vegan taco. Etli vegan nasıl oluyor derseniz; 3d printer ile yapılmış dolayısıyla et görüntüsünde ve tadında ama et değil. Bitkisel kaynaklar kullanılarak 3d yazıcı kullanılarak üretilmiş, tadı et gibiydi ve biz çok beğenip iki kere sipariş verdik. Bir diğer denediğimiz yemek Mac and cheese, ortasındaki ise tavuk ciğerinden yapılmış krema ve tatlı olarak da çilek,dondurma, beze, yabanturpu ve gül suyu ile milföy, pralin, fındık, vanilya ve deniz tuzu.Ron Gastrobar’ın başka lokasyanlarda olmak üzere dört farklı şubesi var:

* Gastrobar (bizim denediğimiz)
* Gastrobar oriental downtown
* Gastrobar Indonesia
* Gastrobar Indonesia Laren

Bar Fisk

Bar Fisk | Fotoğraf: Petite Guide

Bar Fisk, balık ve vejeteryan odaklı İsrail mutfağı. Şehrin en hareketli bölgelerinden biri olan De Pijp’da bulunuyor. Füzyon lezzete sahip olan Israil mutfağı, bizim mutfağımızla da benzer lezzetlere sahip.
Denediklerim:

* Ahtapot salatası (tahinli balkabağı, nohut ile yöresel Harissa sosu)
* Havuç ve balkabağı (alt tabakasında labne, vanilyalı lime sirkesi ve üzerinde çekirdek)
* Karidesli lahana dolması (balık çorbası yatak olarak yapılmış, üzerinde dolma ve karamelize soğan)
* Polenta kızartmasi (tahinli yogurt ile servis edildi)
* Ekmek yanında (tahin, salatalık ve domates karışımı)
* Levrek (baharatlı tereyağ ve sebze)

Van’t Spit


Van’t Spit | Fotoğraf: Petite Guide

De Pijp bölgesinde bulunan Van’t Spit’te tercih edebileceğiniz tek yemek çeşidi var o da organik tavuk, yanına isterseniz coleslaw salatası, mısır ve patates. Tavuklar kendi çiftliklerinden geliyor. Patatesi dışında her şey çok başarılı. Peki siz, turistik yerleri mi yoksa lokal yerleri mi deneyimlemeyi tercih edersiniz?

Kapak Fotoğrafı: Instagram.com/rongastrobar

İlginizi çekebilir: Petite Guide’dan Amsterdam Kahve Durakları