Arınma ihtiyacı, saflık arayışıyla birlikte insanoğlunun varoluşundan beri sürüyor. Bu arayış ile ortaya birçok farklı ve çok yönlü arınma yöntemleri çıkmış. Hayat deneyimimizde her olgu birbirine bağlı ve ilişki içerisinde. Mikro’dan makro’ya her şeyin iç içe olduğu kainatta; zihinsel ve bedensel, çevresel ve kişisel, ruhsal ve fizyolojik faktörlerin birbirinden bağımsız düşünülemeyeceğini söyleyebiliriz. Yaşam alanınızdan vücudunuza ve zihninize bütüncül bir anlayışla uygulamaya koyabileceğiniz yöntemlerin birkaçı ile ilgili, yeni başlayan yıla taze bir başlangıç yapmak isteyenler için Aroma Yoga Terapi ekibinin size bazı önerileri var.

Vücudumuzun sindirim, dolaşım ve lenf sistemi toksinleri atmak için çalışıyor. Her gün gözünüzü açar açmaz yataktan kalkmadan yapacağınız gerinme ve esneme hareketlerini günlük rutininize katmanızı öneririz. Yoga pratiğinde özellikle burgu (twist) içeren asanalar, iç organlarımıza masaj yaparak boşaltım sistemimizi uyararak bu işleme yardımcı oluyorlar.

Bağdaş pozisyonunda bir oturuşa gelin. Dört parmağınız omuzun önünde, baş parmağınız omuzun arkasında olacak şekilde ellerinizi omuzlarınıza yerleştirin. Dirseklerinizi omuz hizasına yükseltin ve bedeninizle 90 derecelik bir açı oluşturmasına özen gösterin. Omuzlarınızı yukarı kaldırmadığınızdan emin olun. Dirseklerin pozisyonunu bozmadan üst bedeninizi sol tarafınıza doğru döndürün ve nefes alın. Üst bedeninizi sağa doğru döndürünce nefesinizi verin. Solda nefes alıp, sağda vererek hareketin sürekliliğini sağlayın. Başınız kalp hizasında kalsın, göbek deliğinden dönmeyi araştırın. Gözlerinizi kapatabilirsiniz. Üç dakika hareketi sürdürdükten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün ve derin bir nefes alın. Nefesinizi birkaç saniye tutun ve kuyruk sokumundan başınızın tepesine akan yaşam enerjisini hissedin. Yavaşça nefesi vererek elleri indirin ve pratiği bitirin. Bu pratik bükülme hareketi ve nefes yardımıyla iç organlara masaj yapıyor ve toksin atımına yardım ediyor.

Nefes, bizi ana bağlayan bir köprü. Aynı zamanda hücrelerimize oksijen taşıyarak yaşamımızı devam ettirmemizi sağlıyor. Doğru nefes hem vücut hem zihin sağlığı için önemli. Meditasyon, sizi andan ayıran geçmiş ve gelecek kaygısından arındırıyor. Nefesinizle kurduğunuz ilişki, onu gözlemlemek ve burnundan giriş-çıkışını izlemek en etkili konsantrasyon yöntemi. Her gün yapacağınız 20 dakikalık meditasyon sağlıklı bir zihnin anahtarı olabilir.

Nadi Shodhana Nefesi

Meditasyondan önce veya gün içinde yapacağınız arındırıcı ve dengeleyici Nadi Shodhana nefesini deneyebilirsiniz. Burnunuzdan derin bir nefes alıp ağzından hafifçe boşaltın. Tekrar burnunuzdan aldığınız nefesten sonra, sağ elin başparmağı ile sağ burun deliğini kapatın. Sol burun deliğinden tüm nefesi verin, sonrasında aynı burun deliğinden nefesi alın. Nefesin en derin noktasında sağ elin işaret parmağı ile sol burun deliğini kapatın ve sağ burun deliğinden nefesi verin. Aynı pozisyondayken sağ burun deliğinden nefesi alın. En derin noktasındayken başparmak ile burun deliğini kapatın ve soldan nefesi verin. Nefesi verdiğiniz taraftan tekrar nefesi alıp kapatın ve diğer taraftan verin. Bu şekilde bir kaç tur devam edebilirsiniz. En son sağ burun deliğinden nefesinizi vererek bitirmelisiniz.

Yaşam alanımız bizi sarıp sarmalayan titreşimleri barındırıyor. Bedenimiz ruhumuzun yuvasıyken, bedenimizin de yuvası evimiz ve yaşam alanlarımız. Yaşam alanlarımızı arındırmak bedenimizi ve zihnimizi arındırmak kadar önemli. Şimdi birkaç öneri daha verelim;

_Duş başlığına asılacak 2-3 dal okaliptüs veya her sabah duş teknesine damlatılacak 1-2 damla okaliptüs uçucu yağı ile hem bedeninizi hem ortamınızı ferahlatabilirsiniz.

_Adaçayı, biberiye gibi kurutulmuş şifalı bitkileri evinizin her yerinde -özellikle ışık almayan kapalı bölgeleri de dahil olmak üzere- tütsüleme şeklinde yakarak gezdirebilirsiniz. Böylece alanınızın enerjisini arındırıp, titreşimini bitkilerin şifası aracılığıyla değiştirebilirsiniz.

_Bedeninize almak istemeyeceğiniz şeyleri evlerinize de sokmamalısınız. Mümkün olduğunca ev yapımı, doğal temizlik ürünleri kullanabilirsiniz.

_Tuzun negatif enerjileri arındırıcı etkisinden yararlanmak için evinizi süpürmeden önce zemine tuz (tercihen büyük parçalı kaya tuzu veya deniz tuzu) serpip biraz bekletebilirsiniz.

Instagram

İlginizi çekebilir: Türkiye’de Yoga ve Meditasyon İçin En İdeal Yerler