Yurt dışı seyahatlerinde beni en heyecanlandıran alternatiflerden biri olmuştur hep Food Market/Food Hall konsepti. İçerisinde birçok satıcıyı gezebildiğiniz, canınızın istediğini o an alıp ortak masalarda yiyebildiğiniz keyifli mekanlardır. Hol görüntüsüyle biraz eski zaman alışveriş ve yeme-içme kültürünü anımsattığı için sanırım, biraz da nostaljik gelir. Meğer burnumuzun dibinde böylesi varmış da, yeni haberimiz olmuş! Evet, “Eat, Meet, Market” mottosuyla bize bu konsepti sunan Atmosphere İzmir Bornova Sanayi Caddesi’nde bizlerle!

Atmosphere İzmir Girişi
Atmosphere İzmir Girişi | Fotoğraf: Merve Çalışlar

Biz, Performance Hall’deki bir etkinlik öncesinde çevrede ne yesek diye bakınırken denk geldik kendisine. Bir süredir sosyal medyada görüp gitme arzusundaysak da bir türlü vakit bulamamıştık. Böyle bir etkinlik ile birleştirmek de ayrıca güzel oldu. Burdan da küçük bir ipucu: Performance Hall’de bir etkinliğe gidecekseniz, öncesinde bir şeyler yiyip içmek ve vakit geçirmek için en güzel alternatif Atmosphere!

Sanayi Bölgesi’ne yakın olması ve çevresindeki yapılarla bana biraz Belgrad’daki Dorcol Platz’ı hatırlattı Atmosphere İzmir. İçerisindeki duvar resimleri de buna katkı sağlamış olabilir. Mural kültürünü genel olarak çok sevdiğimden de olsa gerek, dizayn konusunda bundan sıklıkla yararlanmalarının mekanı ayrıca güzelleştirdiğini düşünüyorum. 

Atmosphere İzmir
Atmosphere İzmir | Fotoğraf: Merve Çalışlar

İçerisinde fast-food, sokak lezzetleri veya daha sağlıklı alternatifler düşünenler için de seçenekler olsa da, yeme-içme alternatifi konusunda biraz daha gelişmesi gerektiği aşikar. Zaten içerisindeki bazı boş dükkanların da böyle yerlere dönüşeceğinin işaretleri var. Yine de, sanırım herkes karnını doyurmak için kendine göre bir alternatif bulabilir. Hatta küçük dostlarımız bile! Evet, menüde “taze köpek yemeği” de bulmak mümkün. Hayvanlar ile ilgili bir güzel uygulama da, Atmosphere Market’ten (kupa, çanta, t-shirt gibi atmosphere baskılı ürünler satan bir dükkan) yapacağınız alışverişlerden elde edilen gelirin İzmir Yakaköy’de bulunan Patisesi Pozitif Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne yardım olarak gönderiliyor olması.

İnternet sitelerinde mekanın hikayesini öyle tatlı anlatmışlar ki “1300 metrekarelik kocaman bir depo alanından farklı konseptleri içinde barındıran yepyeni bir “Atmosphere” olma” hikayesini! Yakın zamanda içerisinde çiçekçi, fermente market, mandıra gibi lokal dükkanlar da açılacağının güzel haberini de burada vermişler. Böyle büyük ve eski bir alanın dönüşümünü de sosyal medya hesaplarında ‘before-after’ olarak paylaşmışlar. Bu tarz dönüşüm hikayelerini çok sevenler için de bu görüntülere göz atmak ayrıca keyifli olacaktır.

Atmosphere İzmir
Atmosphere İzmir | Fotoğraf: Merve Çalışlar

Atmosphere İzmir’den bir güzel haber de birçoğumuzun hayatına pandemi ile birlikte giren, ancak kolay kolay da gideceğe benzemeyen evden çalışma sistemi için de bir alan sunuyor olması. Yemek yenen alanın biraz daha arkasında birçok çalışma masası bulunuyor. Gürültüden (bizim gittiğimiz tam da bu dönem yarıyıl tatiline geldiği için oldukça sakindi, ancak yakınlarda Yaşar Üniversitesi’nin kampüsü olduğu için normal zamanlarda bir tık kalabalık olabileceğini tahmin ediyorum) biraz uzaklaşmak ve daha sakin çalışmak isteyenlerin veya toplantısı olanların kullanacağı bir toplantı odası ve sessiz bir şekilde telefon görüşmesi yapacaklar için de küçük bir sessiz alan kabini de bulunuyor.

İzmir’de hiç alışkın olmadığımız bu konsepti deneyimlemek, güzel bir şeyler yiyip içmek ve hem Atmosphere İzmir, hem de hemen yakınındaki MyVia mekanlarını da deneyimlemek için muhakkak programınıza almanızı tavsiye ettiğim bir bölge.

Kapak Fotoğrafı: Merve Çalışlar

İlginizi çekebilir: Tuğçe Özçelik’ten İzmir’de Glütensiz Keşifler