Ayvalık denince aklımıza gelen onlarca şey var elbette ama eminim ki hepimiz ilk sıraları yeme-içmeye ayırıyoruz. Sitedeki sayısız lezzetli mekanın arasında ben bu seferlik Ayvalık’ın meşhur tatlıcılarından bahsetmek istedim. Radarımda iki keyifli mekan var; ikisi de birbirinden farklı lezzetleriyle ünlü. Bakalım nelermiş bunlar?

Önceki gezilerimizde tura hep Cunda ya da Ayvalık’tan başlayıp Küçükköy/Yeniçarohori’yi sona bırakırdık. Öyle olunca da Ayvalık’ta midemizi bir güzel lezzetli balıklarla doldurup Küçükköy’e gidince Boşnak böreklerine hayran hayran bakar, yiyemeden dönerdik. Bu sefer geziye Küçükköy’den başladık ve Ayvalık’ı sona bıraktık. Böylece tatlı öğünü de Ayvalık’a kaldı. 

Yeniçarohori’nin güzel sokaklarında dolaşıp, rengarenk kapılarının fotoğraflarını çektik, Atölye Chedi‘nin tasarımlarına hayran kaldığımız takılarından satın aldık ve kendimizi Damska Ruka‘ya attık. Köyün meydanında yan yana sıralanmış mekanlardan istediğinize oturabilirsiniz. Biz tercihimizi Damska Ruka’dan yana kullandık ama Luna Cafe de tavsiye ediliyor. Boşnak mantısı ve kıymalı Boşnak böreği sipariş ettik. Lezzetlerine doymayınca bir de patlıcanlı Boşnak böreğini denemek istedik ve o da favorilerimiz arasına girdi. Bu arada Boşnak lezzetlerini afiyetle yerken koruk ve karadut suyunu da karışık sipariş edip denemenizi tavsiye ederim. Körfez’e gelmişken koruk ve karadut suyu içmeden dönmek olmaz.

Ayvalık Tatlıcıları

Macaron Muhallebicisi

Karnımızı Yeniçarohori’de doyurduktan sonra canımız tatlı çekmeye başladığında çoktan Ayvalık’a gelmiştik bile. Macaron Mahallesinin renkli sokaklarında dolaşıp birbirinden güzel Ayvalık evlerinin fotoğraflarını çektikten sonra mahallenin meşhur Macaron Muhallebicisi’nde aldık soluğu. Ayvalık tatlıcıları denince akla ilk gelenlerden Macaron Muhallebicisi bademli muhallebisi ile meşhur. Hemen bademli muhallebi sipariş ettik, yanına çilekli magnolia ve çikolatalı sakızlı muhallebiyi de ekledik. Hepsi birbirinden lezzetliydi ama favorim sanırım magnolia oldu. Mekandan ayrılırken aklım lor kremalı çilekli pastada kaldı, o da bir sonraki sefere diye kendimi teselli ediyorum şimdilik. 

Güler Tatlıhanesi

Ayvalık sokaklarında biraz daha dolaştıktan sonra bu sefer kendimizi Güler Tatlıhanesi’nde bulduk. Benim için Güler Tatlıhanesi demek sakızlı dondurma demek. Dükkandan içeri adım atar atmaz mis gibi sakız kokusu karşıladı bizi. Meşhur lor tatlısından söyledik, yanına sakızlı dondurmayla. Lezzetini tarif etmem için sözcük dağarcığım sınırlı kalıyor. Ayvalık’a yolunuz düşünce mutlaka uğramalısınız.

Bu arada İzmir bombası akımına Güler Tatlıhanesi de katılmış ama farkını da ortaya çok güzel çıkarmış. Karadutlu ve vişneli bombaları kesinlikle denemelisiniz. Benim favorim vişneli bomba oldu. Bir sonraki gidişimde yalnızca vişneli bomba ve yanında sakızlı dondurma yemeyi düşünüyorum. Görüyorsunuz, söz konusu tatlı olunca bir sonraki gidişler bile planlı.

Unutmadan, dönüş yolunda yemek üzere yanımıza çekirdekli, zeytinyağlı çubuklarından almayı da ihmal etmedik. Atıştırmalık çubuklarla yol daha keyifli hale geldi, benden söylemesi. 

Kapak Fotoğrafı: Esra Kaya

İlginizi çekebilir: Melis Büyükerk’ten Trata Ayvalık