Geçen sene yaşadığımız bir talihsizlik sonucu Katalonya’nın göz bebeği Barselona’ya küsmüş hatta “Bu şehre bir daha asla gelmem!” diyebilecek kadar iddialı konuşmuş fakat bir sene sonra tam da aynı zamanlarda kendimi Barselona’ya bir şans daha verirken bulmuştum. Mutfağıyla, eğlencesiyle, plajıyla ve Gaudi’nin imzasını taşıyan mimarisiyle gerçekten söylendiği kadar var mıydı Barselona? Benim bir kültürü, bir şehri sevebilmem için mutfağını sevmem şarttır çünkü yaşamak için yiyenlerden değil, yemek için yaşayanlardanım. Fakat açık konuşmak lazımdı, İspanyol mutfağını temelini oluşturan deniz ürünleriyle benim pek aram yoktu ama yine de bir şans tanımaktan kaçınmayacaktım. Sonuç mu? Sonuç işte bana üç gün boyunca durmadan deniz ürünü yediren ve deniz ürünlerine bakış açımı tekrar sorgulamama yol açan bu güzeller güzeli 3 restoran oldu.

İspanyol Mutfağı

Tavsiye edeceğim 3 restorana gelmeden önce size biraz İspanyol mutfağından bahsetmek istiyorum. Akdeniz mutfağının hakim olduğu İspanya’da yemek yapmak adeta bir sanat; iyi bir tapas, paella, gazpacho, tortilla ve jamon da bu sanatın öncüleri diyebiliriz.

Tapas

istockphoto-543817736-612×612-540×360

Tapas, bizim meze olarak da tanımlayabileceğimiz, ekmek üzerine yerleştirilen çeşitli malzemelerin kanepe olarak servis edilmesi. Buradaki ekmek detayına dikkat edelim çünkü eğer iyi bir tapas yiyorsanız ekmek sadece bir taban, önemli olan üstündeki malzemelerin inanılmaz lezzeti. Atıştırmalık dendiğine bakmayın çünkü doğru yerde yiyorsanız akşam yemeğinde karnınızı tapaslardan çeşit çeşit yiyerek enfes bir şekilde doyurabilirsiniz.

Paella

Paella
Paella

Paella, ana vatanı Valencia’dan yayılarak tüm İspanya’da popüler bir yemeğe dönüşmüş bir lezzet. Bir çeşit safranlı pilav diyebileceğimiz paellanın yapımında kullanılan pirinç Türkiye’de yetişmeyen arborio pirinci ve aslında özelliği iri taneli oluşu. Daha çok deniz ürünleriyle yapılan paellanın ördek, hindi ve tavuk etiyle yapılan birçok seçeneğine de rastlamanız mümkün.

Jamon

Jamon
Jamon

Jamon, basitçe İspanyol jambonuna deniyor. İtalyanların ünlü proscuitto jambonuna kafa tutan bu lezzet İspanyol mutfağında pek çok tapasın, yemeğin ve sandviçin içinde bulunuyor.

Gazpacho

Gazpacho, iyilerini daha çok Sevilla ve Cordoba bölgelerinde bulabileceğiniz biber, domates, sirke gibi malzemelerin birleşimiyle oluşan soğuk bir domates çorbası gibi de düşünülebilir.

Tortilla

Tapas
Tortilla

Tortilla, sanılanın aksine İspanya’da kahvaltı olarak değil ana öğünde de tercih edilen ve İspanyol omleti olarak da bilinen bir lezzet.

Barselona’dan 3 Restoran Önerisi

La Flauta Konum

Plaza de Cataluna’ya beş dakika yürüyüş mesafesinde bulunan deniz mahsulü restoranı La Flauta, Barselona seyahatimizin favori akşam yemeği mekanı oldu. Sangriasından tutun, Patatas Brava’sına kadar müşterilerine gerçek bir lezzet şöleni yaşatan La Flauta’da tapaslar ise üstüne ayrı bir yazı yazılacak kadar başarılıydı.

Sangria olarak Barselona’nın birçok restoranında kırmızı ve beyaz sangria olmak üzere iki çeşit bulunuyor. Tahmin edebileceğiniz üzere kırmızı sangrianın temelinde kırmızı şarap bulunurken, beyaz sangriada ise daha çok şampanyaya benzetebileceğiniz ve yine bir İspanyol içkisi olan Cava bulunuyor. Her ikisinden de sipariş edip tadabilirsiniz, biz genellikle birer litrelik sürahilerde söylemeyi tercih ettik.

Patatas Bravas aslında küp küp doğranıp kızartılmış patatesin üzerinde sarımsaklı, zeytinyağlı mayonezli bir sosla servis edilen bir lezzet ama iyisini yediğinizde patates deyip geçeceğiniz bu yemeğin bile tadı damağınızda kalıyor. La Flauta, Patatas Bravas konusunda da en iyisiydi.

Asıl konumuz tapaslara gelecek olursak, La Flauta deniz ürünlerinde çok başarılı o yüzden damak zevkinize göre çekinmeden deniz ürünlü tapaslarınızı söyleyebilirsiniz. Benim size kaçırmayın diyeceğim tapaslar ise; Prawn and Squid Sweker, Croissant with Iberian Ham and Mozeralla, Crunchy Camembert Sweker ve Beef Tenderloin with Foie.

Buradaki Beef Tenderloin with Foie ve Crunchy Camembert Sweker hakkında ayrıca konuşmak istiyorum çünkü kesinlikle denemelisiniz! Beef Tenderloin with Foie, lezzetli bir dana eti parçasının üzerine kaz ciğeri yerleştirilerek hazırlanmış harika bir tapas. Normalde ciğeri sevmeme rağmen kaz ciğerine resmen bayıldım. Ayrıca istemezsenseniz kaz ciğeri olmadan da sipariş edebilirsiniz, o haliyle de çok lezzetli oluyor. Crunchy Camembert Sweker ise Camembert peynirinin, dışı lezzetli çıtırlarla kaplandıktan sonra kızartılıp servis edilen hali, kızartılınca akışkan hale gelen ünlü Fransız peyniri camemberti bir de tapasla tatmalısınız.

Kapanışı ise enfes bir Crema Catalana ile yaptık. Kendisi ünlü Fransız tatlısı Creme Brulee’nin İspanyol versiyonu ve bizce La Flauta bu konuda da çok başarılıydı. Kapısının önünde akşam saatlerinde genellikle sırayla karşılacağınız La Flauta’ya tedbirli davranıp rezervasyon yaptırabilirsiniz ancak rezervasyonunuz olmasa bile size kısa süre içinde yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Websitesi

Arume Restaurant Konum

Tapaslara doyduysak sıra paellaya gelmiş demektir. Bizim ve daha birçok arkadaşımızın Barselona’da paella konusunda en başarılı bulduğu mekan, Arume Restaurant oldu. Sant Antoni bölgesi yakın olan Arume yine rezervasyon yapmanızı tavsiye edeceğim bir restoran. Dışarıdan baktığınızda küçücük bir kapıdan ibaret olan bu mekan, içeri girdiğinizde sizi bambaşka bir atmosferle karşılıyor.

Paella konusunda tercihlerimiz, Arume’s Sea food Paella ve mekan sahibi tarafından da şiddetle önerilen Duck Paella with Padron Peppers’dan yana oldu. Sea Food Paella’nın içinde midye, jumbo karides ve kalamar bulunuyor. Duck Paella’da ise tabiki temel ördek eti üzerine kurulu. Normalde de ördek etini çok sevdiğimden midir bilmem, ben bu lezzeti ayrı bir sevdim. Ayrıca paella ile damak zevkimi yıllardır barıştıramayan ben dahi tabağımda bir pirinç tanesi bile bırakmadım, size lezzet seviyesini tam olarak bu şekilde açıklayabilirim. Çünkü paella iyisini yemezseniz sizi hayal kırıklığına uğratan bir yemeğe dönüşüyor.

Arume Restaurant’a dair diğer bir tavsiyem ise dana yanak yemeniz olacak. Menüde ismi Beef Cheeks in Red Curry Sauce şeklinde geçen ana yemeğin bence pişirilme miktarı ve beraberinde gelen ağızda dağılması harikaydı.

Websitesi

Vinitus Konum

Üçüncü ve son favori mekanım olan Vinitus da Plaza de Cataluna’ya oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Konsept olarak La Flauta’ya oldukça benzerken biraz daha fine dining’e kaçan bir tapas restoranı kendisi.  Rezervasyon yaptırmanızı yine tavsiye edeceğim fakat yaptırmadığınız takdirde bir süre sıra beklemenin sonunda gayet güzel yardımcı oluyorlar.

Biz La Flauta’da yediğimiz Prawn and Squid Sweker, Croissant with Iberian Ham and Mozeralla, Crunchy Camembert Sweker, Beef Tenderloin with Foie, Patatas Bravas’ı Vinitus’da da sipariş ederken, bir de yanına Calamari Malagastyle ve Boiled Octopus söyledik.

Lezzet konusunda La Flauta öne geçerken, mekan tasarımı ve hizmet konusunda da kalbimizi Vinitus çaldı. Barselona ve İspanyol mutfağı ile aramızı düzelttiğimize göre ufukta en yakın zamanda Güney İspanya kıyılarını ve otantik kültürünü görmek ve sizlerle paylaşmak üzere!

İlginizi çekebilir: Dilara Cumhur’dan Barselona’da Ne Yapılır