Yeni şeyler öğrenmenin bir külfete dönüşmektense kolay ve keyifli olduğu anları seviyoruz. Nil Karaibrahimgil bir kitabında kahvaltıdan önce “üç şey” öğrenme egzersizi yaptığından bahsediyor. Bu egzersiz bize Alice Harikalar Diyarında’da geçen “Bazen kahvaltıdan önce altı imkansız şeye inanırım.” cümlesini anımsatarak ilham verdi. Biz de Nil’den ilhamla; ruhumuzun yeni başlangıçlar için enerji dolduğu, yılın bu ilk günlerinde bu egzersizi hayatına dahil etmek isteyenler için bir başucu kitapları listesi hazırladık.

Başucu Kitapları
Başucu Kitapları | Fotoğraf: Unsplash / Thought Catalog

Başucu Kitapları

Sanatın Kısa Öyküsü | Susie Hodge

Sanatın kısa öyküsü gördüğünüz anda sizi kendine çeken o kitaplardan biri. Belki de yıllarca sık sık görüp aşina olduğunuz ama eser sahibine ya da eserin alt metnine ilişkin bilginiz olmayan tüm o eserleri içinde bulabileceğiniz bir kitap.

Sanatın Kısa Öyküsü
Sanatın Kısa Öyküsü| Fotoğraf: Gizem Kalaç

Üstelik ana akımları anlatarak başlaması, eserleri tanıttıktan sonra ise temalar ve tekniklere de son derece anlaşılır ve özet bir biçimde yer vermesi sayesinde sanat tarihine giriş yapmak isteyenler için keyifli bir ders niteliğinde. 

Kitabı satın almak için tıklayın.

Entelektüelin Kutsal Kitabı | Noah D. Oppenheim& David S. Kidder

Entelektüelin Kutsal Kitabı
Entelektüelin Kutsal Kitabı | Fotoğraf: Maya Kitap

Her sabah üç yeni bilgi egzerizi için belki de en uygun kitaplardan olan Entelektüelin Kutsal Kitabı; her biri alanında uzman kişilerin rehberliğinde hazırlanmış birer sayfalık bilgiler içeriyor. Üstelik bunu yaparken 7 farklı alana (Tarih, Edebiyat, Felsefe, Matematik, Bilim, Din, Güzel Sanatlar ve Müzik) değinmesi ile son derece keyifli ve öğretici bir kitap. Zihnini canlandırmak isteyenlerin listelerine mutlaka eklemelerini tavsiye ediyoruz. 

Kitabı satın almak için tıklayın.

Masal Terapi | Judith Malike Liberman

Masal Terapi
Masal Terapi |Fotoğraf: Pınar Birgül

Yazarının bir iyileşme oyunu olarak tanımladığı kitap, aslında bizlere kendimizi bir yol ayrımında bulduğumuz, kararsızlık yaşadığımız, ruhumuzun yolunu kaybettiği anlar için yol gösterici niteliğinde. Yetişkinler için bir masal kitabı da diyebiliriz. Böylece aslında merakımızın, bilgiye açlığımızın en yüksek olduğu döneme, çocukluğumuza dönüyor ve masallar yardımıyla öğreniyor, iyileşiyor ve dönüşüyoruz. 

Kitabı satın almak için tıklayın.

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin | Dr. Richard Carlson

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin
Ufak Şeyleri Dert Etmeyin| Fotoğraf: Gizem Kalaç

Amerikalı filozof ve psikolog William James’in “Benim kuşağımın en büyük keşfi, bir insanın tutumunu değiştirerek hayatını değiştirebileceğini öğrenmiş olmasıdır.” sözüyle açılan kitap bizlere, yaşamdan keyif alabilmemizi kolaylaştıracak 100 öneri ile geliyor. “En katı beş saplantınızı bir kağıda yazın ve bunları yumuşatmaya çalışın”dan “bir bitki yetiştirin”e kadar günlük hayatın karmaşası içinde göz ardı ettiğimiz pek çok tekniği son derece sakin ve ilham verici bir dille anlatan kitap;  güne başlarken ihtiyacınız olan sabır ve ilhamı depolamamıza yardımcı oluyor.

Kitabı satın almak için tıklayın.

Ne Zaman, Nerede ve Nasıl Oldu? | Readers Digest

Ne Zaman Nerede ve Nasıl Oldu
Ne Zaman Nerede ve Nasıl Oldu | Fotoğraf: Gizem Kalaç

“Ne zaman, Nerede ve Nasıl Oldu” insanlık tarihinin başlangıcından günümüze, tarihe yön vermiş 100 olayı ele alan bir kitap. Bir devrin bitip başka bir devrin başlamasına yol açmış, toplumların kaderinin değiştirmiş  ve hatta bazen bütün insanlık için bir dönüm noktası olmuş olayları son derece anlaşılır biçimde özetliyor. Bu yönüyle okullarda gördüğümüz tarih derslerinde yanıtını alamadığımız soruların cevaplarını bulurken tarihsel bir vizyon kazanıyoruz. 

Kitabı satın almak için tıklayın.

Sanatçı Gibi Düşün | Will Gompertz

Sanatçı Gibi Düşün
Sanatçı Gibi Düşün | Fotoğraf: Gizem Kalaç

“Sanatçı Gibi Düşün” tüm sanatçıların sahip olduğu on temel özelliği esas alarak yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olan birtakım yaklaşımları anlatıyor. Sanatçılar Girişimcidir, Sanatçılar Hakikaten Meraklıdır, Sanatçılar Kuşkucudur, Sanatçılar Büyük Resmi ve İnce Detayları Düşünür gibi başlıkları olan her bir bölüm bu özelliklerden bahsederken, çeşitli sanatçılara atıflar yaparak örnekler de veriyor. İşi ne olursa olsun herkesin daha yaratıcı ve verimli bir hayat sürebileceğini, başarı kazanma ihtimalinin olduğunu savunan kitap hem eğlenceli dili hem verdiği bilgiler ve öneriler sayesinde başucu kitapları seçkiniz arasında yer alacak.

Kitabı satın almak için tıklayın.

Bok Gibi Hissetmekten Nasıl Vazgeçilir | Andrea Owen 

B*k Gibi Hissetmekten Nasıl Vazgeçilir
B*k Gibi Hissetmekten Nasıl Vazgeçilir| Fotoğraf: Gizem Kalaç

“Bok Gibi Hissetmekten Nasıl Vazgeçilir” adından da anlaşılacağı gibi mutluluk ve başarıya ulaşmayı engelleyen kötü alışkanlıklarımızı bırakma sürecinde yanlış yaptıklarımızı son derece dobra bir biçimde yüzümüze vuran bir kitap. Hissizleşmek, başkalarından uzaklaşmak, kıyaslama ve çaresizlik, otosabotaj ve kendini sahtekar gibi hissetmek (imposter sendromu) gibi belki de günlük hayatta farkında dahi olmadan sürekli tekrarladığımız alışkanlıklarımızın farkına varmamızı sağlan kitap bizleri yüklerimizden kurtararak iç eleştirmenimizi susturmaya davet ediyor. 

Kitabı satın almak için tıklayın.

Çizgilerle Felsefe | Rıus

Çizgilerle Felsefe
Çizgilerle Felsefe| Fotoğraf: Gizem Kalaç

Ünlü Meksikalı çizer Rius’un felsefesinin Antik Çağ’dan günümüze uzanan öyküsünü eğlenceli, yalın ve anlaşılır bir dille anlattığı bu kitap felsefeye yeni başlayanalar için son derece eğlenceli bir ders kitabı niteliğinde. Felsefe tarihini bir çırpıda okunabileceği bir kurguya sahip olması sayesinde belki de gözümüzü korkutan bu büyük öğretinin aslında ne kadar keyifli olduğunu farkediyoruz. Felsefenin zaman zaman soğuk ve anlaşılmaz gelen imajını kıran bu kitabı çok seveceksiniz. 

Kitabı satın almak için tıklayın.

Edebiyat Kitabı | Alfa Yayınları 

Edebiyat Kitabı
Edebiyat Kitabı| Fotoğraf: Gizem Kalaç

Edebiyatı, başlangıcından günümüze, geçtiği tüm dönemleri ve bu dönemlerin temsilcilerini, onların eserlerini görsel ve keyifli bir şekilde özetleyen bu kitap; okumalarını belli bir çizgide sürdürmek isteyenler için bir pusula niteliğinde. Her dönemin tarihsel arka planına ve yazarları etkileyen akımlara da değinmesi itibariyle okurken anlamakta kimi zaman güçlük çektiğimiz İlyada (Homeros), İlahi Komedya (Dante) ve Faust (Goethe) gibi kitapları anlaşılır ve keyifli hale getiriyor. 

Kitabı satın almak için tıklayın.

Modanın Tüm Öyküsü | Marnie Fogg

Modanın Tüm Öyküsü
Modanın Tüm Öyküsü| Fotoğraf: Gizem Kalaç

“Modanın Tüm Öyküsü” adının hakkını vererek Greko- Romen drape elbiselerden ve Çindeki Tang Hanedanlığının ipek saray kıyafetlerinden çağdaş spor giyim tasarımlarına ve hatta Japon sokak kültürüne kadar dünyanın çeşitli yerlerinde üretilen modanın izini sürüyor. Estetik görsellerle desteklenmiş kitap sayfaları arasında gezinirken adeta  zaman yolculuğu yapmamızı sağlıyor. 

Diliyoruz 2020, siz de başucu kitapları listemizden ruhunuza yakın olanları seçer, daha çok öğrenir, gelişir ve keşfedersiniz!

Kitabı satın almak için tıklayın.

İlginizi çekebilir: Kitap Önerileri