“Zihnini boşalt. Günlük koşuşturmalarını, yapman gerekenleri, olman beklenen rolleri bırak. İçinde olduğun kişiyi saklayan ve engelleyen duvarları, köşeleri ve kenarları aş. Şekilsiz ol. Akışkan ol. Su gibi ol. Su gibi esnek, güçlü, devamlı ve hayat dolu…” İzmir Alsancak’ta bulunan Be Water Coffee & Book Store’a gittiğinizde vitrininde bu yazı sizi karşılıyor. İçeride yarattıkları atmosferi ifade eden bu sözde de dediği gibi Be Water, tamamen size ve ilgi alanlarınıza yönelik bir alan sunmayı vadediyor. Be Water’ın kurucusu Esra Tellioğlu ise beni kırmayarak theMagger okuyucuları için sorularımı yanıtladı.

Konum

Çok şık aynı zamanda farklı bir stile sahip Be Water Coffee & Book Store uzun zamandır İzmirlilerin ve tabii ki benim de dikkatimi çekiyor. Kitap seçimleri, organize ettikleri etkinlikler kadar cafe bölümünde kullandıkları fincanları ile de ne kadar zevk sahibi olduklarını kanıtlayan Be Water Coffee & Book Store’un hikâyesini gelin kurucusu Esra Tellioğlu’ndan dinleyelim.

Merhaba Esra Hanım. Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Bize Be Water‘ın çıkış hikâyesini anlatabilir misiniz?

Be Water Coffee & Book Store, anne kız işbirliği ile ortaya çıkan bir işletme. Kızım Sahra Tellioğlu Londra’da okurken oradaki kitap cafelerde çok fazla vakit geçiriyormuş. Okulu bitirip dönünce bizimle, insanların hem kitap okuyup çalışabilecekleri hem de kahve içebilecekleri bir mekan yaratma fikrini paylaştı.

Kısacası fikir Sahra tarafından ortaya kondu. Ben de okumayı, kitapları çok seven biri olarak kızımı destekledim ve böylelikle Be Water Coffee & Book Store’u beraberce yarattık.

Be Water aynı zamanda güzel bir felsefeyi de bize ifade ediyor. Peki kitap cafe olmanın yanı sıra oluşturmak istediğiniz ortam nasıldı?

İstediğimiz ortam tam da şu an geldiğimiz noktadaki ile aynı. Be Water Coffee & Book Store, kitap kokusunun kahve kokusuna karıştığı, raflarda seçtiğiniz kitapları inceleyip, karıştırırken kahvenizi içebileceğiniz, kendinizi evinizde gibi rahat hissedebileceğiniz bir yer. 

Be Water şimdiye kadar alışık olduğumuz kitap cafelerden biraz daha farklı. Organize ettiğiniz etkinliklerle sadece kitap okumaya geleceğimiz bir yer olmanın dışına çıkıyor. Gerçekleştirdiğiniz etkinliklerinizden bahsedebilir misiniz?

Kitap ve kahvenin dışında yazarlarla buluşma, imza günleri düzenliyoruz. Kendi düzenlediğimiz kitap kulübümüz var. Ayda bir kere moderatörümüzün çağdaş dünya edebiyatından seçtiği bir kitabı okuyup, tartışıyoruz. Ayrıca edebiyat, psikoloji, dinler tarihi, astroloji, arkeoloji gibi konularda konusunda uzman kişileri Be Water’a gelen, ömür boyu öğrenmeyi seven misafirlerimizle buluşturup nitelikli sohbetler düzenliyoruz.

Be Water’da bunların dışında neler yapabiliriz?

Bünyemizde bulunan, gerektiğinde kapısını kapatıp cafe bölümünden ayırabildiğimiz bir odamız var. İsteyen kişiler burayı saatlik kiralayıp, 10-15 kişi arası kendi kültürel faaliyetleri yapabiliyor ya da toplantıları için kullanabiliyorlar.

Henüz gerçekleştirmediğiniz ama planladığınız yeni etkinlikleriniz bulunuyor mu?

Daha önce çeşitli vesilelerle okunmuş kitap toplayıp, bunları ihtiyaç sahibi kişi ya da okullara iletmiştik. Bunu daha sürdürebilir bir şekilde devam ettirip, bir kitap kumbarası yaptırmak istiyoruz. Bu kumbarada toplanan okunmuş kitapları yeterli sayıya ulaştığında gerekli kütüphanelerle paylaşarak daha fazla kitapsevere ulaşmak yeni hedeflerimiz arasında.

Sorularıma zaman ayırdığı için adaşım Esra Tellioğlu’na buradan da teşekkür ediyorum. İzmir’deyseniz ve kendinizi iyi hissedeceğiniz bir yer arıyorsanız mutlaka Be Water Coffee & Book Store’da küçük bir mola verin. Ya da organize ettikleri etkinliklerden birini deneyimleyin. Bu sayede şehrinizde yaşayan, sizin gibi farklı bilgiler keşfetmeyi seven insanlarla bir arada olabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Instagram @bewaterbookcafe

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan İzmir Keşifleri