Hem yeni yerler keşfedeyim hem de vizesiz olsun diyenlerdenseniz Belgrad’a doğru yola çıkmalısınız derim. Sırbistan’ın başkenti ve Balkanlar’ın göz bebeği diye kabul edilen şehir; “Ne güzel eğlendim!” demenizi sağlayabilir.

Knez Mihailov Caddesi
Knez Mihailov Caddesi | Fotoğraf: Sinem Dedeoğlu

Belgrad

Belgrad’da Konaklama

Mama Shelter Otel  Konum

Mama Shelter Otel
Mama Shelter Otel | Fotoğraf: Sinem Dedeoğlu

Biz konaklama olarak şehrin merkezinde bulunan “Mama Shelter Otel“i tercih ettik. Konakladığınıza asla pişman olmayacağınız, harika bir teras & bara sahip ve güzel dizayn edilmiş tertemiz bir otel burası. Otelin şehrin merkezinde olması ve Raijceva Alışveriş Merkezi’nin en üst katında bulunmasıysa gayet rahat bir konaklama imkanı sağlıyor.  

Otelden çıkar çıkmaz kendinizi meşhur Knez Mihailova Caddesi’nde buluyorsunuz. Bize İstiklal Caddesi’ni anımsatan bu cadde, güzel mekânlara, sokak sanatçılarına ve satıcılarına ev sahipliği yapıyor. İnsanların akın akın yürüdüğü bu caddenin gündüzü de gecesi de çok keyifli.

Belgrad Gezi Rehberi

Kalemegdan ve Belgrad Kalesi   Konum

Belgrad Kalesi
Belgrad Kalesi | Fotoğraf: Sinem Dedeoğlu

Bizim gibi konaklamanızı Knez Mihailova Caddesi üzerinde tercih ederseniz caddenin hemen başlangıcında bulunan, ismi Osmanlı Dönemi’nde “kale” ve “meydan” kelimelerinin birleşimi ile oluşturulmuş Kalemegdan Parkı‘na ve Belgrad Kalesi’ne kolayca ulaşabilirsiniz.

Bu alanda bulunan Belgrad Kalesi, Avrupa’nın en büyük ikinci kalesi olma unvanına sahip ve tam olarak Tuna ve Sava Nehirleri’nin birleştiği yerde konumlandırılmış. Kaleyi gezerken harika bir şehir manzarası görme imkânı elde ediyorsunuz. Bu harika manzaranıza bir de “Victor Anıtı” eşlik ediyor. Anıt, 14 metre yüksekliğinde ve elinde bir güvercin olan adam tasvirinde yapılmış. Biz gezerken restorasyona alınmış durumdaydı. Kaleyi gezmeye devam ederken “Mora Fatihi” olarak bilenen Damat Ali Paşa Türbesi ve Stambol Kapija yani İstanbul Kapısı’nın hemen önünde başlayan Açık Hava kısmında Askeri Müze’ye de göz atabilirsiniz.

Trg Republike / Cumhuriyet Meydanı  Konum

Cumhuriyet Meydanı
Cumhuriyet Meydanı | Fotoğraf: Sinem Dedeoğlu

Biz Cumhuriyet Meydanı‘nı gezerken (Şubat2020) meydanda bulunan Prens Mihailova Anıtı’nın etrafını buz pisti olarak düzenlenmişti. Meydana gelip yorgunluğunuzu her bir köşede bulunan kafelerde atabilirsiniz. Sonrasındaysa Ulusal Müze’yi ziyaret edebilirsiniz.

Sırbistan Ulusal Meclisi Binası   Konum

Ulusal Meclis Binası
Ulusal Meclis Binası | Fotoğraf: Sinem Dedeoğlu

Nikola Pasic Meydanı’nda yer alan Meclis Binası tüm ihtişamı ile sizi karşılıyor…

Hram Sveti Sava / Aziz Sava Kilisesi Konum

Aziz Sava Kilisesi
Aziz Sava Kilisesi | Fotoğraf: Sinem Dedeoğlu

Hram Sveti Sava‘nın inşasına 1935 yılında başlanıyor. Kilise, İkinci Dünya Savaşı sırasında ağır hasar alıyor ve inşaat uzunca bir süre duruyor. Dışı yıllar önce tamamlanmış olsa da biz gezerken hala giriş katında inşa işlemleri devam ediyordu ve ziyarete kapalıydı. Kilisenin inşaat masrafları yerel halk tarafından yapılan bağışlarla devam ediyor. Kilisenin alt katıysa Rusya’dan gelen yardım sayesinde tamamlanıyor.

Aziz Sava Kilisesi
Aziz Sava Kilisesi | Fotoğraf: Sinem Dedeoğlu

Alt katta bulunan kısım, resimden de anlaşılacağı üzere ışıl ışıl göz kamaştırıyor. Atmosferi çok büyüleyici olsa da içerideki inşaat açıkçası ambiyansı bozuyor. Belgrad gezilecek yerler listenizde muhakkak yer alması gereken bir yer.

Aziz Sava Kilisesi
Aziz Sava Kilisesi | Fotoğraf: Sinem Dedeoğlu

Kilise’den çıkarken mum yakarak dilek dilemeyi unutmayın. İnanışlarına göre mumu yere yakın olan standa dikerseniz artık hayatta olmayan kimselerin bağışlanması için dilek dilediğiniz; yukarıya yakın olarak dikerseniz hayatta olan sevdikleriniz  ve gerçekleşmesini istediğiniz dilekleriniz için dilediğiniz kabul ediliyormuş.

Belgrad Yeme-İçme Önerileri

Turistik bölgeleri gezdiysek; Belgrad yeme-içme ve eğlence yerlerine geçelim! 🙂 

Kafeterija'
Kafeterija | Fotoğraf: Sinem Dedeoğlu

Kafeterija’da yukarıda görseli bulunan; bu adını hatırlamadığım ama tadı hala damağımda olan tatlıyı mutlaka deneyin!

Supermarket Deli Konum

Kahvaltı mekanı olarak Supermarket Deli’yi denemenizi öneririm. Supermarket Deli; köşebaşında bulunan, sıkılmadan zaman geçirebileceğiniz yerlerden bir tanesi. Üstelik hem ürün lezzeti hem de mekan çalışanları gayet iyi.

Moritz Eis Konum

Dondurma yiyelim derseniz; meşhur Moritz Eis’ı deneyebilirsiniz. Bir de Knez Mihailova Caddesi’nde bulunan küçük büfelerden sıcacık “makara tatlısı”nı alıp yiyebilirsiniz. 

Velika Restoran   Konum

Öğle ve akşam yemeği tercihlerinizde geleneksek tatlar isterseniz Skardarlija’ya gitmenizi öneririm. Skadarlija; Belgrad’ın eski bohem bir semti ve fotoğraf çekmek için çok verimli bir bölge. Sağlı sollu konumlandırılmış geleneksel restoranlarında yemek yiyebilir ve küçük antikacı dükkanlarında çok güzel parçalar bulabilirsiniz.

Biz bu sağlı sollu geleneksel restoranlar arasında tercihimizi “Velika Restoran“dan yana kullandık. Velika’da Sırbistan’ın meşhur “Cevabi Köftesi”ni yemeden dönmeyin derim. Biz hem mekanı hem de yemeklerin lezzetini çok beğendik. 

Remiks Gastro Bar Konum

Akşam yemeğinde hem eğlenelim hem de lezzetli bir şeyler yiyelim derseniz; yerel halkın şimdilerdeki favori mekanı Remiks Gastro Bar’ı listenin başına almalısınız. Canlı müzikle beraber, yediğimiz etlerin ve içtiğimiz kokteyllerin tadı hala damağımızda duruyor diyebilirim. 

Toro Latin Gastro Bar       Konum

Havalar güzelken nehir kenarında bulunan mekanlar da akşam için iyi bir tercih haline geliyormuş. Size bunun için mekan tavsiyem hem keyifli hem lezzetli; Toro Latin Gastro Bar! Şehre gelen Türk misafirlerin yoğunluğundan dolayı Toro Gastro Bar’da Türkçe menü de bulunuyor.

Hava güzelsese ve dışarının tadını çıkarmak istiyorsanız iki öneri terasım var: City Garden‘ın ve Mama Shelter’ın teras bölümleri. Raijceva Alışveriş Merkezi’nde yer alan ve altlı üstü olan mekanların hangisinde yer bulursanız oraya oturabilirsiniz. Her ikisinin de hem yemek hem içecek kalitesinin güzel olduğunu söyleyebilirim. Her iki mekanın terasından hem Kalemegdan’ı hem de Aziz Mihail Katedrali’ni görüp manzaranın keyifini sürebilirsiniz.

Son olarak ise küçük bir uyarım var: Seyahatiniz sırasında taksi kullanacaksınız araca binmeden önce gideceğiniz yere ücretin ne kadar tutacağını öğrenin ve taksiye sonra binin. Eğer havaalanından taksiye binecekseniz çıkmadan önce bilet almanız gerektiğini de unutmayın. Yoldan taksi çevirmek pek mümkün olmadığı için kullandığız taksi durağının iletişim bilgilerini de talep edin. Taksiyle seyahatiniz sırasında taksimetreye dikkat edin; açıkçası bizim ilk gün taksiden dilimiz yandı sizinki de yanmasın!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Alex Blokstra

İlginizi çekebilir: Lütfiye Öktürk’ten Belgrad Gezilecek Yerler