Bitkisel beslenmenin ne kadar çeşitli ve kapsayıcı olabileceğini kanıtlamaya ve yalnızca tek bir tabakla damaklarda binbir çeşit lezzet bırakmaya kendini adamış bir mutfak olan Bi Nevi Deli bağımlılık yapabilir, şimdiden uyarmalıyım! Etiler’e sırf bu yüzden yolunuzu düşürmenizi şiddetle tavsiye ederek yazımın ayrıntılarına geçiyorum.

Bi Nevi Deli
Bi Nevi Deli| Fotoğraf: Gonca Pehlivan

Bi Nevi Deli, Etiler

Bi Nevi Deli 2014 yılında iki kadın girişimci tarafından kurulmuş. Birçok hastalığın doğru beslenme ile önlenebileceğine olan inancı, aldığı eğitimler ve tutkusu olan yemek pişirmeyi birleştirdiği bir girişimcilik hayali olan Belkıs Boyacıgiller ve Özge Şen’in yollarının birleşmesi sonucu Türkiye’de bitkisel bazlı beslenme mutfağını yaymak üzere profesyonel mutfak serüvenine adım atmışlar.

Bi Nevi Deli
Bi Nevi Deli| Fotoğraf: Gonca Pehlivan

Bi Nevi Deli mutfağı’nı websitesinde kısaca şöyle açıklamışlar:

“İçeriklerin besin değerlerinin en yüksek seviyede korunduğu, işlenmemiş/mümkün olan en az şekilde işlenmiş (whole foods) ürünler kullanarak oluşturulmuş bitkisel bazlı beslenme (plant-based) mutfağımız bulunuyor. Ana içeriklerimiz mevsim sebzeleri ve meyveleri, tahıllar, baklagiller, badem, ceviz, kaju, ayçekirdeğı gibi kuru yemişler. Yağ olarak taze avokado yağı, soğuk sıkım zeytinyağı, susam yağı, Hindistan cevizi, kakao ya da herhangi bir katkı maddesi içermeyen yer fıstığı yağı kullanıyoruz.”

Bi Nevi Deli’nin Yemekleri

Kale Bowl, Seitan Burger, Otlu Kaju Ayranı
Kale Bowl, Seitan Burger, Otlu Kaju Ayranı | Fotoğraf: Gonca Pehlivan

Hem akşam hem de öğlen yemeklerini deneyimleme fırsatı bulduğum bu mutfağın birkaç tabağını denedim ve her birinin tatlarını hala çok net hatırlayabiliyorum. 🙂 

Akşam yemeği deneyimimde Kale Bowl, Seitan Burger ve Otlu Kaju Ayranı üçlüsü besin değerleri açısından oldukça zengindi. Otlu Kaju Ayranı’nın ve Seitan Burger’in bildiğimiz ayran veya burgerden daha iyi olması gerçeği beni hala şaşırtıyor. Burger denemeyi sevenler bir de bu bitkisel seçeneğini tadıp listelerinde kaçıncı sıradan yer vereceklerine karar vermekte zorlanabilirler. Son olarak, Hindistan cevizi şekeriyle tatlandırılmış bal kabaklı cheesecake’i paylaştığım arkadaşım Burcu’yla bu inanılmaz tarçın ve hafif yanık bal kabağı kokusuna dayanamayıp o an kışın gelişini kutlayıvermiştik. Veganlığının ilk gününde Burcu’nun kalbi fethedilmişti bile!

Bal Kabaklı Cheesecake
Bal Kabaklı Cheesecake | Fotoğraf: Gonca Pehlivan

Gündüz gittiğimde içeriği daha az olan, kolay sindirilebilir ve doyurucu bir seçenek, bolonez soslu spagetti kabak yemeğini tercih ettim. Bolonez sos için kıyma yerine mercimek, krema yerine kaju krem kullanılmıştı. Çatalla sıyrılmış gibi incecik ve lif lif kabak, spagetti hissi veriyor ama pişman etmiyor, duyurulur!

Bolonez Soslu Spagetti Kabak
Bolonez Soslu Spagetti Kabak | Fotoğraf: Gonca Pehlivan

Vegan pasta da sipariş verebileceğiniz nadir yerlerden biri olan Bi Nevi Deli mutfağı; veganlar, sağlıklı beslenenler, çeşitli alerjileri olanlar, ezberleri bozmak isteyenler veya damak tadı çeşitliliğini önemseyen herkesin koşarak deneyimlemesi gereken bir yer olarak kayıtlara geçsin!

Kapak fotoğrafı: Instagram / @binevideli

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Dear Food