Bu yıl 31.’si düzenlenecek İstanbul Caz Festivali’nin caz dışı ağır topu Chris Isaak olacak. Amerikalı sanatçı 12 Temmuz akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda ülkemizdeki ilk konserini gerçekleştirecek.

Chris Isaak | Fotoğraf: Easy Reader News

1956 yılında California’nın Stockton şehrinde doğan Chris Isaak, üniversiteden mezun olduktan sonra ilk grubu olan Silvertone’u kurdu. İsmini sanatçının ilk gitarının markasından alan ve rockabilly tarzında müzik yapan grup, davulda Kenney Dale Johnson, gitarda James Calvin Wilsey ve basta Rowland Salley’den oluşuyordu. Daha sonra bu üç kişilik grup sanatçıya müzikal projelerinde eşlik etmeye devam etti. Müzik dışında oyunculuk da yapan sanatçı, David Lynch’in yönettiği Twin Peaks: Fire Walk With Me, Little Buddha, The Silence Of The Lambs gibi filmlerde rol aldı. David Lynch, Chris Isaak’in çeşitli parçalarını filmlerinde kullandı. Friends dizisinin bir bölümüne de konuk olan sanatçının Chris Isaak Show isimli bir televizyon programı da vardı.

youtube play youtube play

1985 yılında ilk albümü olan Silvertone yayınlandı. Silvertone grubundan sadece James Calvin Wilsey’in yer aldığı albüm ticari başarı elde edemese de parçaları bazı film ve dizilerde kullanıldı. David Lynch’in yönetmeni olduğu Blue Velvet filminde “Gone Ridin’” parçası kullanılırken, “Dancin’” parçası Miami Vice dizisinin bir bölümünde karşımıza çıktı. Albümün benim sevdiğim parçası ise son parça olan “Another Idea”.

youtube play youtube play

1987 yılında çıkardığı Chris Isaak isimli ikinci albüm, içinde “Blue Hotel” isimli hit parçalardan birini barındırır. Western tarzına da göz kırpan bu hüzünlü parçayı Chris Isaak, intihar eden bir arkadaşı için yazar. Üçüncü albüm olan 1989 tarihli Heart Shaped World ise sanatçının en çok bilinen parçası “Wicked Game”in de içinde olduğu en başarılı albüm oldu. David Lynch’in Wild At Heart filminde kullandıktan sonra patlama yapan “Wicked Game”in klibinden de bahsetmeden olmaz. İki ayrı klibe sahip olan parçanın, özellikle Hawaii’de plajda geçen, Danimarkalı model Helena Christensen’in çoğunlukla üstsüz olduğu ve büyük bölümü siyah beyaz çekilen klibi, gelmiş geçmiş en seksi kliplerden biri olarak tarihe adını yazdırdı. David Lynch’in yönetmenliği yaptığı diğer klipte ise, filmden sahneler yer alır. Ayrıca bu parçanın Him yorumu da gayet güzeldir. Albümdeki bir başka güzel parçaysa, “Blue Spanish Sky”dır.

youtube play youtube play

1993 tarihli San Francisco Days albümü gitarist James Calvin Wilsey’in son kez yer aldığı albüm oldu. “Two Hearts” parçası True Romance filminin soundtrack’inde yer alırken, albümün bence en güzel parçası, Neil Diamond şarkısı olan “Solitary Man”dir.

youtube play youtube play

Sonraki albüm Forever Blue benim en sevdiğim Chris Isaak albümlerinden biridir. 1995 tarihli albümün en bilinen parçalarından biri, Eyes Wide Shut filminde yer alan “Baby Did A Bad Bad Thing”dir. Bu parçanın klibinde de bir başka model Laetitia Casta rol aldı. Albümde yer alan diğer sevdiğim parçalarsa “Somebody’s Crying”, Beautiful Girls filminde kullanılan “Graduation Day”, “Shadows In A Mirror” ve albüme ismini veren “Forever Blue”dur. 

youtube play youtube play

İçinde çok sayıda cover parçanın yer aldığı Baja Sessions 1996 yılında yayınlandı. Bu cover’lar arasında Dean Martin – “Return To Me”nin güzel bir yorumu da bulunur. Ancak benim bu albümde en sevdiğim şarkı, Roy Orbison’ın “Only The Lonely” parçasının Chris Isaak yorumudur. Albümde bulunan “Dancin’” parçasının girişi de Michael Jackson’un “Billie Jean” şarkısına benzer.

youtube play youtube play

1988 yılında çıkan Speak Of Devil albümünü takip eden 2002 tarihli Always Got Tonight albümünde, pek tanınmayan ama benim en sevdiğim Chris Isaak parçalarından biri olan “Life Will Go On” bulunur. Albümdeki diğer favori parçamsa “I See You Everywhere”dir. 2004 yılında Christmas isimli adından da anlaşılacağı üzere beş parçasını kendi bestelediği bir Christmas albümü yapan sanatçı, daha sonra 10. albümü olan Mr. Lucky’i yayınladı. Sevdiğim Chris Isaak albümlerinden biri olan Mr. Lucky’de Trisha Yearwood ve Michelle Branch gibi country müzisyenlerinin katkısı vardır. “We Let Her Down”, Breaking Apart” ve “Summer Holiday” benim öne çıkardığım parçalar.

youtube play youtube play

Genelde cover parçalardan oluşan Beyond The Sun albümünü, 2015 tarihli First Comes The Night albümü takip etti. Sanatçının son albümü ise 2022 yılında yayınladığı Everybody Knows It’s Christmas isimli bir başka christmas albümü oldu. Son cümle olarak, Chris Isaak bence yeterince değer verilmemiş müzisyenlere güzel bir örnek diyerek yazıyı burada bitiriyorum.

Kapak Fotoğrafı: Rolling Stone

İlginizi çekebilir: Gürkan Sonat’tan Bruce Dickinson